5 plusów mieszkania w mieście

20 listopada 2022

Miasto czy raczej wieś? A może przedmieścia? Decyzja o wyborze miejsca do zamieszkania nie zawsze jest prosta. Każda opcja ma swoje walory, ale też ograniczenia. Dziś przedstawimy pięć zalet płynących z postawienia na miasto.

1. Wszystko w jednym miejscu, czyli główne zalety życia w mieście

Nie da się ukryć – mieszkając w większym ośrodku, doświadczamy wygód, które będą nam obce, gdy wybierzemy wieś. Wychodzimy przed blok, a tam supermarket. Dwie ulice dalej – bank. Na terenie osiedla najpewniej znajdziemy też targ, przychodnię, szkołę, kościół i wiele innych. W przypadku gdy jest inaczej, wystarczy że skorzystamy z najbliższego przystanku autobusowego. Życie w małych miastach może być komfortowe nawet wtedy, gdy nie mamy własnego samochodu. Odległości pomiędzy istotnymi dla nas punktami są bowiem na tyle niewielkie, że bez problemu można sprawnie dotrzeć do nich o własnych siłach.

2. Do zalety mieszkania w mieście należy… oszczędność czasu

Chociażby na dojazdach do pracy. Praca jest prawdziwym pochłaniaczem czasu. Zabiera nam co najmniej kilka godzin każdego dnia, a do tego trzeba do niej dotrzeć, a potem jeszcze wrócić z niej do domu. Mieszkanie w mieście to codzienna oszczędność dużej ilości czasu. Oczywiście może zdarzyć się, że pracujemy w na tyle odległej dzielnicy, iż dotarcie do niej zajmuje nam ponad godzinę (tyle samo potrzebujemy na powrót). Duże ośrodki cechuje większa liczba ofert pracy. Szansa, że podobne zajęcie czeka na nas w najbliższej okolicy, jest tu znacznie większe, niż w przypadku zamieszkiwania wsi.

3. Dlaczego warto mieszkać w mieście? Szkoły

I to każdego rodzaju: podstawowe, licea, technika, szkoły policealne i wyższe – wszystko to czeka na nas w dużych miastach. Oszczędzać można na wszystkim, ale z pewnością nie na edukacji. W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy musi on posłać swe dziecko do szkoły. Wybór placówki na odpowiednim poziomie to bardzo istotna inwestycja w rozwój dziecka. Inwestycja, która będzie miała bezpośrednie przełożenie na jego dalsze życie. Dostępność licznych szkół ułatwia rodzicom to poważne zadanie.

4. Zalety mieszkania w mieście to kultura i rozrywka

Dostępność do kin, teatrów to coś, czego na wsi raczej nie uświadczymy. To w miastach odbywa się przeważająca większość rozmaitych festiwali, nierzadko o międzynarodowej randze. Okresem szczególnie intensywnym pod względem kulturalnym, jest lato, a więc czas, gdy większość z nas stara się z miast uciec.

5. Cisza i spokój – nieoczywiste zalety życia w mieście

Tak tak, nie żartujemy! Miasta kojarzą się ze zgiełkiem, tłokiem i dużym ruchem, ale to tylko jedna strona medalu. Druga, mniej oczywista, to wychodzenie naprzeciw potrzebie odprężenia i zaznania spokoju. Miasta oferują parki (czasem liczne), nierzadko bardzo piękne i rozległe. Spacery wzdłuż rzek, czytanie książek na zacienionych skwerach to tylko garść opcji spokojnego spędzania czasu. Jeśli zamieszkamy w małym mieście, być może nigdy nie doświadczymy tak mocno kojarzonego z miastem hałasu.

Wg. stanu prawnego na dzień 20.11.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.