Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? Poznaj 5 głównych powodów

14 kwietnia 2023

Katowice to jedno z najchętniej wybieranych miast do życia na Śląsku. Jedni decydują się na zamieszkanie w nim ze względu na łatwe znalezienie dobrze płatnej pracy, inni – na możliwość studiowania na dobrych uczelniach, a pozostali doceniają bogatą infrastrukturę i atrakcje. Dlaczego warto mieszkać w stolicy Śląska? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? Tu znajdziesz dobrą pracę

W Katowicach liczba ludności pozostaje od lat na zbliżonym poziomie – obecnie wynosi ponad 281 tysięcy mieszkańców. Na popularność tej lokalizacji wpływa wiele czynników. Niewątpliwie jednym z najważniejszych jest możliwość łatwego znalezienia pracy. W styczniu 2023 roku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 1,4%.

W stolicy województwa śląskiego swe siedziby mają duże firmy krajowe i zagraniczne. Co więcej, każdego roku na terenie miasta powstają najnowocześniejsze biurowce, których wnętrza zapełniają kolejne przedsiębiorstwa oferujące nowe miejsca pracy. Warto wspomnieć również o zarobkach – w mieście zarobki są najwyższe w regionie i jedne z najwyższych w kraju.

Najciekawsze atrakcje w Katowicach

Niewątpliwym atutem stolicy Śląska są ciekawe atrakcje i zabytki, dzięki czemu miasto tętni życiem nie tylko w weekendy. Słynny katowicki Spodek zachęca mieszkańców i przyjezdnych do aktywnego spędzenia czasu. To tu znajduje się lodowisko i sala gimnastyczna, a także regularnie organizowane są koncerty, widowiska i inne spektakularne wydarzenia muzyczne, sportowe i rozrywkowe.

Poza Spodkiem każdy mieszkaniec powinien choć raz zwiedzić Muzeum Śląskie z wyjątkową wystawą „Światło historii” czy też wybrać się do historycznej dzielnicy Nikiszowiec. Do ulubionych katowickich miejsc wśród mieszkańców należą Dolina Trzech Stawów – urokliwy zielony zakątek w środku miasta, pozwalający zarówno na aktywny, jak i bierny wypoczynek, a także ogromny Park Śląski – drugi co do wielkości park miejski w Europie, na którego terenie znajduje się Śląskie Wesołe Miasteczko, ZOO, Planetarium, Park Etnograficzny i inne atrakcje.

Katowice – nowe mieszkania dopasowane do potrzeb mieszkańców

Niewątpliwym atutem Katowic są nowe mieszkania i osiedla, regularnie oddawane do użytku przez deweloperów. W styczniu i lutym 2023 roku w mieście oddano do użytku 344 nowe mieszkania. To sprawia, że osoby szukające „swojego miejsca na ziemi” nie mają problemu z wyborem idealnej miejscówki. Młode pary, single i studenci chętnie wybierają mieszkania w dzielnicach śródmiejskich i zachodnich. Ich charakter biznesowy zapewnia łatwą komunikację i dojazd do miejsc pracy.

W katowickich dzielnicach zlokalizowanych na północy, południu i wschodzie miasta dobrze odnajdą się zarówno single i młode pary, jak i seniorzy oraz rodziny z dziećmi. Dobry dojazd do centrum, zielone otoczenie i rozbudowana infrastruktura sprawiają, że dla wielu osób to idealne miejsce do życia. Warto podkreślić również atrakcyjną cenę nowych mieszkań katowickich – lokale w stolicy Śląska są dużo tańsze niż np. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku.

Dobra komunikacja

W Katowicach działa jedna z największych w kraju magistrali kolejnych, na której zatrzymują się wszystkie pociągi dalekobieżne i te poruszające się po terenie województwa. Przez miasto biegnie autostrada A4 i Drogowa Trasa Średnicowa łącząca miejscowości aglomeracji śląskiej. W odległości kilkunastu kilometrów od centrum znajduje się port lotniczy. To wszystko sprawia, że stolica Śląska jest doskonale skomunikowana z resztą kraju i Europy. Linie autobusowe i tramwajowe jeżdżące w mieście zapewniają natomiast doskonały dojazd do każdego zakątka metropolii.

Bogata oferta edukacyjna

Na terenie miasta jest zlokalizowanych aż 20 uczelni wyższych. Należą do nich m.in. Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Śląska, Akademia Muzyczna czy Śląski Uniwersytet Medyczny. Tak bogata oferta edukacyjna sprawia, że każdego roku do miasta przybywają tysiące nowych studentów zainteresowanych zdobyciem wykształcenia zgodnego ze swymi zainteresowaniami.

Wg. stanu prawnego na dzień 14.04.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.