Nowoczesne mieszkanie dwupoziomowe – jak urządzić?

21 kwietnia 2023

Inwestycja w nową nieruchomość często wiąże się z wieloma wątpliwościami – nie tylko dotyczącymi samego zakupu, ale również późniejszego urządzenia całego wnętrza. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się między innymi nowoczesne mieszkania dwupoziomowe na sprzedaż, które wyróżniają się funkcjonalnymi oraz przestronnymi pomieszczeniami. Jak jednak wyposażyć takie miejsce, aby w pełni wykorzystać jego potencjał oraz stworzyć atmosferę, która będzie sprzyjała wypoczynkowi i spotkaniom z bliskimi osobami? W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na aranżację tego typu nieruchomości, które ułatwią podjęcie najważniejszych decyzji.

Mieszkanie dwupoziomowe z antresolą – o czym warto pamiętać, wybierając taki projekt?

Nowoczesne mieszkania składające się z dwóch poziomów mogą występować w kilku formach. Popularnym rozwiązaniem okazuje się między innymi budowa antresoli, która okazuje się nieco tańszym rozwiązaniem niż budowa osobnego piętra, ale jednocześnie zapewnia komfortową przestrzeń do odpoczynku lub pracy. Zwykle możemy spotkać się z kilkoma rodzajami takich konstrukcji – od tradycyjnych antresoli z kratownicą stalową wpuszczoną w sufity (powszechne między innymi w mieszkaniach dwupoziomowych na sprzedaż lub wynajem), po bardziej nowoczesne i lekkie konstrukcje, na przykład z panelami szklanymi czy drewnianymi. Wybór odpowiedniego rodzaju antresoli może znacząco wpłynąć na estetykę mieszkania oraz funkcjonalność przestrzeni, dlatego warto przemyśleć, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Starannie zaprojektowane nowoczesne mieszkanie dwupoziomowe zwykle będzie wyróżniało się drewnianą lub przeszkloną antresolą. W tego typu pomieszczeniach bardzo dobrze prezentują się niższe meble, które nie zajmują zbyt wiele cennej przestrzeni, ale jednocześnie wyróżniają się funkcjonalnością i zapewniają więcej miejsca do przechowywania. Oprócz tego warto zdecydować się na różnego rodzaju dekoracje, które można powiesić na ścianie lub owinąć wokół barierek i poręczy schodów – w tej roli świetnie sprawdzą się ozdobne lampki czy prawdziwe albo sztuczne łańcuchy roślin.

Starannie rozplanowana przestrzeń i spójna kolorystyka

W przypadku inwestycji w taką nieruchomość, jak mieszkanie dwupoziomowe, niezwykle istotne staje się przemyślane zaplanowanie poszczególnych pomieszczeń oraz ich rozkładu. Popularnym rozwiązaniem okazuje się podział mieszkania na dwie strefy: jedną przeznaczoną do codziennego życia i spędzania czasu z bliskimi osobami oraz drugą, zaprojektowaną z myślą o wypoczynku lub pracy. Zazwyczaj strefą do codziennego życia jest niższe piętro, na którym znajduje się również wejście do mieszkania czy pomieszczenia gospodarcze. Z kolei góra należy do miejsc, w których panuje większa prywatność oraz cisza. Dlatego też świetnie sprawdzi się jako miejsce na gabinet czy sypialnię.

Wraz z podziałem mieszkania na dwie strefy, warto pamiętać o dobrze dobranych kolorach. Przemyślana kolorystyka mieszkania dwupoziomowego na sprzedaż, wynajem czy do codziennego życia powinna cechować się spójnością oraz wprowadzać do poszczególnych pomieszczeń przyjemną atmosferę. Oprócz tego kolory mogą odpowiadać funkcjom wybranych pokoi. Wówczas parter, jako miejsce, w którym odbywają się spotkania z innymi osobami czy codzienny odpoczynek od obowiązków, może cechować się nieco bardziej żywymi kolorami, a pierwsze piętro pastelowymi, spokojnymi odcieniami, które będą sprzyjały skupieniu lub odprężeniu.

Otwarta przestrzeń, która zapewnia więcej naturalnego światła

Na rynku nieruchomości niesłabnącą popularnością cieszą się lokale, które wyróżniają się otwartymi wnętrzami oraz dużą ilością naturalnego światła. Tego typu mieszkania dwupoziomowe powstają przede wszystkim w Katowicach, a także w innych większych miastach, które każdego roku przyciągają nowych mieszkańców. Wielu inwestorów decyduje się między innymi na montaż dużych okien (niekiedy zajmujących całą powierzchnię ściany), a także na liczne przeszklenia zastosowane w ścianach, a nawet w suficie. Wówczas większość pomieszczeń zyskuje dostęp do naturalnego światła, co ma duży wpływ na komfort codziennego życia.