Odbiór techniczny mieszkania. Dlaczego warto?

5 listopada 2022

Własne mieszkanie to spełnienie marzeń wielu osób. Nic zatem dziwnego, że właściciel chce, by jego lokum było pod każdym względem idealne. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście z lokalem jest wszystko w porządku, warto starannie przeprowadzić odbiór techniczny. Sprawdź, dlaczego warto to robić.

Odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy – przepisy prawa

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera oznacza sprawdzenie stanu nieruchomości przed oddaniem jej do użytkowania nabywcy. Zgodnie z obowiązującą od 2011 roku Ustawą deweloperską przeprowadzenie odbioru technicznego domu lub mieszkania jest obowiązkiem inwestora. Nie jest to jednak przykry obowiązek – wręcz przeciwnie, jest bardzo przydatny dla kupującego. Stanowi idealny moment, aby zgłosić deweloperowi wszelkie uwagi i ewentualne nieprawidłowości, które ma on obowiązek naprawić.

Przegląd techniczny mieszkania przed odbiorem jest obowiązkowy w przypadku osób, które nabyły nową nieruchomość z rynku pierwotnego jeszcze przed uzyskaniem od dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku. Może odbyć się samodzielnie lub w asyście fachowców, którzy znają reguły prawa budowlanego.

Jeśli chodzi natomiast o odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy, to obie te czynności można przeprowadzić jednocześnie. Po uzgodnieniu tego z deweloperem przekazanie kluczy może odbyć się w trakcie odbioru technicznego albo dopiero po przeniesieniu własności (jeśli nie ma o tym wzmianki w umowie, to zastosowanie mają przepisy odgórne).

Dlaczego odbiory techniczne mieszkań są tak ważne?

Odbiór techniczny nowego lokalu to jeden z ostatnich, a często nawet ostatni etap przed przekazaniem kluczy do wymarzonego domu bądź mieszkania. Należy przeprowadzić go z należytą starannością. Zdarza się, że nawet najstaranniej wybudowana nieruchomość może mieć jakieś usterki. Warto wykryć je jak najszybciej, najlepiej właśnie na etapie odbioru technicznego. To w zasadzie najłatwiejszy moment, gdy można zobowiązać dewelopera do naprawy wady na jego koszt. Później można zgłaszać ewentualne usterki w ramach rękojmi, jednak wyegzekwowanie ich naprawy okazuje się często trudniejsze niż na etapie przeglądu technicznego. Niełatwo wówczas ustalić, czy wady powstały na etapie budowy, czy zostały spowodowane przez użytkowanie nieruchomości.

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – samodzielnie czy z fachowcem?

Wiesz już, że odbiór techniczny lokalu jest bardzo ważny. Dlatego warto go przeprowadzić starannie i dokładnie. Możesz to zrobić na dwa sposoby: samodzielnie lub z fachowcem. Pierwsza opcja jest bezpłatna, jednakże wymaga od Ciebie dobrego przygotowania. Na przegląd warto umówić się w ciągu dnia, ponieważ w naturalnym świetle zobaczysz więcej niż w sztucznym. Porozmawiaj z bliskimi, którzy mają doświadczenie z samodzielnym przeprowadzeniem odbioru technicznego. Zapytaj ich, z jakich narzędzi korzystali i na co zwrócili uwagę podczas przeglądu. W trakcie odbioru starannie obejrzyj mieszkanie. Sprawdź m.in., czy ściany są proste, okna szczelne, a wentylacja i instalacje działają prawidłowo.

Samodzielny przegląd mieszkania nie jest łatwy. Wymaga gruntownej wiedzy, a najlepiej też doświadczenia. Dlatego wiele osób woli zaufać profesjonalistom i powierzyć odbiór techniczny fachowcowi. Dobry specjalista wykonuje kilkadziesiąt odbiorów w ciągu miesiąca. Dzięki temu wie doskonale, na jakie wady i niedociągnięcia powinien zwrócić uwagę. Działa metodycznie i sprawnie, co pozwala prawidłowo ocenić stan mieszkania w krótkim czasie, przeznaczonym przez dewelopera na przegląd. Dysponuje też profesjonalnym sprzętem, np. kamerą termowizyjną służącą do sprawdzenia instalacji elektrycznej. Dzięki odpowiednim narzędziom jest w stanie zweryfikować obecność mostków termicznych, zawilgoceń czy wycieków, co jest bardzo trudne, a zwykle niemożliwe dla laika.

Wg. stanu prawnego na dzień 5.11.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.