W co inwestować w 2022 roku?

29 października 2021

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na lokowanie swoich oszczędności w rozmaite produkty. Doświadczenie pandemii wpłynęło na wzrost zainteresowania inwestycjami w dobra, które w odróżnieniu od pieniędzy, nie są w tak dużym stopniu podatne na negatywne skutki inflacji. W co inwestować w 2022 roku? W czołówce najchętniej wybieranych opcji niezmiennie plasuje się zakup nieruchomości. Jakie trendy panują obecnie na rynku i czy w przyszłym roku opłacać się będzie inwestowanie w mieszkania, domy oraz działki?

W co warto inwestować 2022: rynek nieruchomości trzyma się mocno

Popyt na nieruchomości nie tylko nie spadł w czasie kryzysu wywołanego przez COVID-19, ale jak pokazują liczne raporty i statystyki, obecne zainteresowanie inwestorów przewyższa nawet to sprzed pandemii. Wpływ na taki stan rzeczy mają niekwestionowane zalety inwestowania w nieruchomości. Jedną z nich jest na pewno możliwość obrony realnej wartości pieniądza przed wzrostem cen. Jednocześnie, kupno domu, gruntu lub mieszkania pod inwestycję to sprawdzony sposób na pomnażanie swojego kapitału.

Rosną ceny mieszkań

Odpowiedzi na pytania: w co inwestować w 2022 roku i dlaczego tak wielką popularnością cieszą się nowe mieszkania od deweloperów, należy szukać, analizując globalne rynki. Wzrost cen mieszkań mimo pandemii notowany jest w zdecydowanej większości krajów na świecie, co jednoznacznie wskazuje na nieustannie wysokie zainteresowanie lokalami mieszkalnymi wśród inwestorów.

W końcówce 2020 roku w porównaniu do analogicznego okresu z 2019, w USA mieszkania podrożały średnio o 6,5%, w Niemczech o 12,1% natomiast w Turcji aż o 14%. Dla porównania dynamika wzrostu cen w Polsce wyniosła 4,5%, co sprawia, że inwestowanie w mieszkania na rynku pierwotnym w naszym kraju opłaca się znacznie bardziej niż w państwach zachodnich.

Cenną wskazówką dla inwestorów, zastanawiających się, w co inwestować w 2022, powinien być fakt, że obecnie największą popularnością wśród osób chcących lokować swój kapitał, cieszą się małe mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 40 metrów kwadratowych. Najatrakcyjniejsze lokalizacje to oczywiście duże miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków, ale także Trójmiasto i popularne wypoczynkowe kurorty. Szacuje się, że obecnie więcej niż 25% transakcji zawieranych na rynku pierwotnym dotyczy kupna mieszkania właśnie w celach inwestycyjnych.

W co inwestować w 2022: najem krótkoterminowy wróci do łask

Przed wybuchem pandemii ogromnym zainteresowaniem cieszyły się oferty krótkoterminowego najmu mieszkań, wybierane m.in. przez studentów czy osoby odwiedzające dane miasto w celach turystycznych bądź biznesowych. Zdaniem ekspertów, poluzowanie pandemicznych restrykcji spowoduje, że trend krótkookresowego wynajmowania lokali wróci i będzie jeszcze silniejszy. Oznacza to, że inwestorzy, którzy zdecydują się właśnie teraz ulokować swoje środki w takie lokale, długoterminowo będą mogli cieszyć się wysoką stopą zwrotu.

Nie tylko mieszkania: w co inwestować w 2022 roku?

Nie należy również zapominać o pozostałych rodzajach nieruchomości pod inwestycje, które w 2022 rok mogą okazać się bardzo dochodowe. Mowa przede wszystkim o domach jednorodzinnych oraz gruntach pod budownictwo mieszkaniowe, oraz o innym przeznaczeniu, np. na budowę farm fotowoltaicznych.

Doświadczenia roku 2020 oraz kończącego się powoli 2021 pokazały, że ziemia stanowi jeden z tych sposobów lokowania kapitału, które są najmniej podatne na kryzysy ekonomiczne i spadek wartości pieniądza. Zakup gruntu w opinii wielu ekspertów jest nie tylko najbezpieczniejszą, ale również najbardziej dochodową formą inwestowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnący popyt na budowę domów jednorodzinnych, oferujących wiele dodatkowych udogodnień, jak ogród, taras, prywatny garaż czy dodatkowa przestrzeń do wypoczynku.

Inwestowanie w nieruchomości: to się opłaca!

W opinii wielu osób, zastanawiających się w co warto inwestować 2022 rok będzie tym, w którym popyt na nieruchomości nadal będzie rosnąć. To z kolei uczyni inwestowanie w mieszkania, domy oraz działki równie opłacalnym a może nawet jeszcze bardziej dochodowym niż do tej pory. Warto już teraz rozważyć ulokowanie kapitału na rynku nieruchomości, by w okresie wzmożonego zainteresowania ze strony konsumentów, móc jak najszybciej zacząć zarabiać.

Wg. stanu prawnego na dzień 29.10.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.