5 najczęściej popełnianych błędów przy kupnie mieszkania

4 maja 2022

Dla bardzo wielu osób zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji. Często tego typu transakcji dokonujemy raz na całe życie, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. W przeciwnym razie może okazać się, że kilkaset tysięcy złotych zostanie ulokowane w nieruchomość, która pod wieloma względami nie spełnia naszych oczekiwań. Sprawdź, jak ustrzec się najczęstszych błędów i jak zaplanować kupno mieszkania krok po kroku.

Kupno mieszkania: co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Poniżej znajdziesz 5 najczęściej popełnianych błędów i zaniedbań przy kupowaniu swojego wymarzonego „M”. Co istotne, dotyczą one zarówno inwestowania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dlatego niezależnie od tego, czy chcesz nabyć mieszkanie nowe, czy używane, nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie. Czego w takim razie należy się wystrzegać?

  1. Brak konkretnej wizji i sprecyzowanego celu

To zdecydowanie jeden z najczęściej obserwowanych błędów przy kupowaniu nieruchomości. Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży, konieczne odpowiedz sobie na pytania o to, do jakiego celu potrzebujesz mieszkania, jaka powierzchnia będzie dla Ciebie odpowiednia, a także, jakim budżetem oraz zdolnością kredytową dysponujesz. Równie ważne mogą okazać się takie kwestie, jak liczba i rozkład pomieszczeń oraz to, czy mieszkanie znajduje się na parterze, czy na piętrze.

Wszystkie te czynniki wpłyną na komfort użytkowania, dlatego koniecznie trzeba je uwzględnić przy wyborze lokalu. Sprecyzowana wizja pomoże wyeliminować ryzyko kosztownej pomyłki, jaką niewątpliwie jest zakup mieszkania bez odpowiedniego planu.

  1. Przymykanie oka na „małe” niedogodności

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, koszty nie powinny być jedynym przedmiotem Twojego zainteresowania. Wiele osób – zwykle młodych i poszukujących swojego pierwszego „M” w zamian za niższą cenę lub korzystną lokalizację, jest w stanie przymknąć oko na inne niedogodności, takie jak pozostawiający sporo do życzenia stan nieruchomości, niewielki metraż czy brak miejsca parkingowego. Takie podejście może szybko się zemścić, a pozorne błahostki, takie jak duża odległość od sklepu czy brak możliwości zaparkowania samochodu z czasem mogą przerodzić się w uciążliwy problem.

  1. Brak rozeznania w lokalizacji

Planując kupno mieszkania krok po kroku, pamiętaj o sprawdzeniu okolicy, w której znajduje się interesująca Cię nieruchomość. Dzięki temu unikniesz problemów opisanych w poprzednim punkcie, ale również dowiesz się m.in.:

  • czy okolica, w której chcesz kupić mieszkanie, jest bezpieczna,
  • czy w sąsiedztwie nie są planowane jakieś uciążliwe inwestycje,
  • czy osiedle ma wygodne połączenie z centrum miasta,
  • czy w okolicy znajdują się sklepy i niezbędne punkty usługowe,
  • czy możesz liczyć na bliskość terenów rekreacyjnych,

oraz wielu innych rzeczy, które wpływają na komfort w miejscu zamieszkania.

  1. Zakup mieszkania – formalności i koszty związane z remontami

Planując kupno używanego mieszkania, zwłaszcza dostępnego w niezwykle atrakcyjnej cenie, często trzeba przygotować się na konieczność wykonania remontu. Aby ograniczyć dodatkowe wydatki oraz formalności po zakupie mieszkania, zwróć uwagę na dwie rzeczy.

Pierwszą z nich jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości. Miej pewność, że koszty ewentualnych modernizacji nie będą zbyt dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Jeśli brakuje Ci doświadczenia w ocenie stanu lokalu, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowca w trakcie oględzin mieszkania.

Równie istotne z jest dokładne sprawdzenie stanu prawnego interesującej Cię nieruchomości. W przypadku lokali z rynku pierwotnego zwykle sprawa jest jasna – kupujesz nową nieruchomość od dewelopera. Taki zakup mieszkania formalności ogranicza do niezbędnego minimum. Jednak w przypadku używanego „M” warto sprawdzić jego księgi wieczyste, by mieć pewność, że nie jest ono obciążone żadnymi zobowiązaniami.

  1. Brak znajomości lokalnego rynku nieruchomości

Nieznajomość rynku nieruchomości w danym miejscu może okazać się niezwykle kosztowna. Aby nie przepłacać za mieszkanie, porównaj ceny w najbliższej okolicy. Może okazać się, że interesujący Cię lokal dostępny jest znacznie taniej lub za podobną cenę, ale w dużo korzystniejszej lokalizacji lub bezpieczniejszej okolicy.

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę dodatkowo?

Zanim podpiszesz umowę z deweloperem lub prywatnym właścicielem, koniecznie upewnij się, że wybrane mieszkanie w pełni odpowiada na Twoje aktualne oraz przyszłe oczekiwania. Stan techniczny to jedno – równie ważne są także inne aspekty, jak lokalizacja, bezpieczeństwo, dostęp do niezbędnych usług, takich jak przedszkole, placówki medyczne czy sklepy. Im bardziej przemyślana decyzja, tym mniej uciążliwe będą formalności po zakupie mieszkania – warto o tym pamiętać.

Wg. stanu prawnego na dzień 4.05.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.