Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dla siebie mieszkania?

12 maja 2022

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Decyzja ta powinna być bardzo dobrze przemyślana. Kluczowe jest, aby lokal ten odpowiadał naszym oczekiwaniom np. na temat lokalizacji, układu, a nawet piętra, na którym będzie się znajdować. Planujesz kupno własnego mieszkania? Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wejście w posiadanie własnego lokum. Na krok ten w ostatnich latach decyduje się zdecydowana większość Polaków. Zanim oceniać będziesz samo wybrane mieszkanie, niezwykle istotne jest, aby dokładnie przyjrzeć się budynkowi, w którym się znajduje, i jego okolicy. Zwróć uwagę na:

  • lokalizację osiedla – zastanów się, czy spełnia Twoje oczekiwania, np. czy jest dobrze skomunikowane z Twoją pracą, szkołą i przedszkolem dzieci, czy prowadzą do niego dobrej jakości drogi i czy dojeżdża tam komunikacja publiczna;
  • infrastrukturę osiedla – niestety często osiedla deweloperskie powstają w tzw. szczerym polu, gdzie wokół nie ma np. sklepów, placówek oświatowych, ośrodków zdrowia, poczty, co może być kłopotliwe w codziennym życiu, zwłaszcza dla osób bez samochodu;
  • budynek, w którym znajduje się mieszkanie – sprawdź jakość wykonania nieruchomości, np. klatki schodowej, elewacji budynku, przekonaj się, czy nie pojawiła się wewnątrz pleśń, czy ściany nie są popękane;
  • opinie o deweloperze – możesz sprawdzić, czy przynależy od do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a także poczytać opinie na jego temat dotychczasowych klientów.

Zakup mieszkania od dewelopera – o czym pamiętać?

Gdy uznasz, że okolica i budynek spełniają Twoje wymagania, pora przyjrzeć się bliżej samemu mieszkaniu. Jeśli decydujesz się na lokal na ostatnim piętrze, szczególnie uważnie przyjrzyj się sufitom i poproś o możliwość zobaczenia wykończenia dachu. W pomieszczeniach obejrzyj i dopytaj o instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, gazową (o ile jest). Sprawdź poziom i pion tynków oraz posadzek, działanie i szczelność okien oraz drzwi. Pamiętaj, aby zorientować się w konkretnych kosztach utrzymania lokalu. Zapytaj o wysokość czynszu w budynku dla tego konkretnego mieszkania i o prognozowane koszty rachunków za media.

Jak wybrać mieszkanie – układ mieszkania?

Niektóre mieszkania są po prostu wygodne, a inne sprawiają kłopoty w funkcjonowaniu rodziny. Wpływ na komfort codziennego życia ma układ mieszkania. Jeśli budynek już fizycznie stoi i możesz zobaczyć mieszkanie, skorzystaj z tej okazji. Sprawdź, czy układ mieszkania jest rozsądny, a więc pomieszczenia ulokowane są w rozsądny sposób, np. łazienka blisko sypialni i pokoju dzieci, kuchnia obok salonu. W sytuacji zakupu mieszkania w budynku, który dopiero powstanie, trzeba dokładnie przeanalizować rzuty lokalu. Oceń, czy układ mieszkania jest optymalny dla Twojej rodziny, np. pod względem liczby pomieszczeń, ich wielkości i rozplanowania.

Jakie wybrać piętro mieszkania?

Mieszkanie od dewelopera to szansa na możliwość wyboru takiego piętra, jakie Ci odpowiada. Zazwyczaj w początkowej fazie sprzedaży dostępne są mieszkania na wszystkich kondygnacjach budynku. Jaki wybrać piętro mieszkania? Jeśli zależy Ci na ogródku lub tarasie, a także braku konieczności dźwigania zakupów czy wózków/rowerów dziecięcych, oczywistym wyborem będzie parter. Wolisz poczucie bezpieczeństwa – wybierz wyższe kondygnacje, np. pierwszą i drugą. Cenisz sobie widoki z okien? Postaw na mieszkanie na najwyższym poziomie mieszkania.

Wg. stanu prawnego na dzień 12.05.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.