5 rozwiązań na przechowywanie w małym mieszkaniu

11 października 2022

Urządzenie małego mieszkania wymaga przygotowania starannego planu i odpowiednio dobranych rozwiązań, zwłaszcza w zakresie przechowywania. Pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz ułatwia codzienne funkcjonowanie nawet na niewielkim metrażu. Wobec tego, jak zorganizować przechowywanie w małym mieszkaniu? Oto nasze podpowiedzi!

Wielofunkcyjne meble ułatwiające przechowywanie

Warto sięgać po wszelkie nie do końca oczywiste, ale sprytne rozwiązania do małego mieszkania, takie jak rozmaite skrytki w meblach. Należy do nich choćby kanapa z pojemnikiem na pościel, ale na rynku znajdziemy też łóżka do sypialni z obszernym miejscem do zagospodarowania. Czasami to także modele ze specjalnymi, bardzo pojemnymi szufladami. Świetnie spisują się również narożniki z wysuwanymi schowkami. Sporo zmieszczą pufy, które zapewniają też dodatkowe miejsce do siedzenia! Ponadto w salonie dobrze umieścić stolik w formie kosza na koce czy czasopisma. Inna ciekawa opcja to skrzynia służąca jednocześnie do siedzenia i przechowywania. Nada się do trzymania w niej obrusów, zasłon oraz wszelkich rzeczy, z których nie korzystamy na bieżąco.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni za sprawą pionowej zabudowy

Kiedy nie dysponujemy sporym metrażem mieszkania, każdy centymetr okazuje się na wagę złota. Zachęcamy więc, aby wykorzystać przestrzeń na ścianach oraz pod sufitem. W ten sposób zyskujemy wolne miejsce na podłodze, a pomieszczenie wygląda na większe. Jakie meble zatem wybrać? Mogą być to zwykłe półki, wysokie szafy, a także pełna zabudowa do kuchni. A skoro już o kuchni mowa – za bardzo sprytne rozwiązania do małego mieszkania uznaje się szafki typu cargo, które montuje się nawet w wąskich przestrzeniach i narożnikach. Mocuje się je na specjalnych stelażach, dzięki którym lekko się wysuwają. Umieszcza się tam przyprawy, butelki czy talerze. Podczas otwierania zajmują mniej miejsca niż klasyczne, otwierane z boku szafki, dlatego na pewno trzeba bliżej im się przyjrzeć.

Przechowywanie rzeczy w nowoczesnym pawlaczu

Starannie zaprojektowany pawlacz to miejsce, które pomieści naprawdę wiele rozmaitych rzeczy. Obecnie ukryta we wnęce ściany szafka pod sufitem ma niewiele wspólnego ze staromodnymi, przysadzistymi konstrukcjami. Teraz to zgrabne półki, które fantastycznie komponują się z resztą wyposażenia. Zmieścimy w nim rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień, czyli odzież sezonową, sprzęt sportowy, ozdoby świąteczne czy nawet walizki. Kiedy dodatkowo zainstalujemy w nim oświetlenie, przechowywanie w małym mieszkaniu zyska zupełnie nową jakość. Sam pawlacz można dyskretnie wkomponować w wystrój lub uczynić z niego ciekawą dekorację.

Przechowywanie w małym mieszkaniu – pudełka i pojemniki

Sprytne rozwiązania do małego mieszkania bez wątpienia obejmują wszelkie kosze, pojemniki oraz pudełka. Mogą one pełnić funkcję ozdobną lub pozostać ukryte pod łóżkiem, w szafkach czy wąskich przestrzeniach, w których nie mieszczą się meble. Warto umieścić je także na szafach. Ze względu na szeroki wybór rozmaitych kształtów, wzorów i wielkości znalezienie odpowiednich modeli stanie się naprawdę proste. Bardzo praktyczna opcja to m.in. płaskie pudełka czy pokrowce do wsunięcia pod łóżka, czy nawet kanapę.

Sprytne rozwiązania do małego mieszkania, czyli zagospodarowanie wnęk

Optymalne wykorzystanie przestrzeni umożliwia także zagospodarowanie wnęk i skosów, w których trudno ustawić klasyczne meble. Zmieszczą się tam jednak półki wykonane na wymiar lub po prostu klasyczne półki wiszące. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zamocować w nich haczyki czy wieszaki. Te z kolei występują w wielu ciekawych kształtach, dlatego o nudzie nie ma mowy. W ten sposób bez trudu dopasujemy je do obowiązującej aranżacji. W ukryciu takich miejsc mogą pomóc zasłony czy drzwi przesuwne.

Jak widać, nie brakuje ciekawych propozycji, które umożliwiają wygodne i praktyczne przechowywanie rzeczy w małych pomieszczeniach. Przede wszystkim dobrze wykorzystać każdy, nawet nieoczywisty skrawek wolnej przestrzeni.

Wg. stanu prawnego na dzień 11.10.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.