Bezpieczeństwo w nowym mieszkaniu: Systemy alarmowe i monitoring

22 grudnia 2023

Jedną z cech, które definiują nowoczesne budownictwo, jest zwiększona troska o to, by mieszkańcom osiedli żyło się bezpiecznie. Deweloperzy stawiają na rozmaite rozwiązania mające podnosić bezpieczeństwo nieruchomości, jak monitoring, wyposażenie mieszkań w alarmy, systemy szlabanów czy fizyczna ochrona osiedla. W tym artykule przyjrzymy się różnym technologiom, które pomogą chronić dobytek i zadbać o siebie oraz bliskich. Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć swój lokal oraz posesję.

System alarmowy w mieszkaniu

Czasy, w których tego rodzaju rozwiązania zarezerwowane były wyłącznie dla najbogatszych, dawno przeszły już do historii. Alarm w mieszkaniu natychmiastowo reaguje na próbę włamania lub kradzieży, zwiększając poziom bezpieczeństwa całej nieruchomości. Współczesne systemy mogą składać się z wielu czujników, które reagują na określone zdarzenia, np. otwarcie drzwi lub okna, zmianę temperatury czy poziomu hałasu. W przypadku wykrycia zagrożenia system wysyła sygnał alarmowy do centrali alarmowej lub właściciela.

Rodzaje systemów alarmowych

Istnieją różne rodzaje systemów alarmowych, które różnią się między sobą zakresem działania, sposobem montażu i ceną. Najpopularniejsze typy alarmów, stosowane dla zapewnienia ochrony osiedli oraz mieszkań, to systemy:

 • przewodowe – wymagają montażu okablowania łączącego czujniki z centralą alarmową,
 • bezprzewodowe – niewymagające przewodów, a przez to łatwiejsze w instalacji i bardziej uniwersalne,
 • GSM – wysyłają sygnał alarmowy do centrali alarmowej za pośrednictwem sieci komórkowej.

Monitoring nieruchomości

Współczesna ochrona osiedli to już nie tylko ogrodzenia czy szlabany bezpieczeństwa montowane na wjazdach, ale także zaawansowane systemy telewizji przemysłowej, umożliwiające obserwację danego terenu lub nieruchomości. Najprostszy monitoring mieszkania składa się z kamer, rejestratora i monitora. Zarejestrowany obraz można oglądać na monitorze lub w internecie, np. na ekranie smartfona, z dowolnego miejsca na świecie.

Chcąc zainstalować system kamer, do wyboru masz m.in. tradycyjne urządzenia analogowe, które wymagają podłączenia do rejestratora za pomocą kabli. Jednak rozwiązanie to stopniowo wypierane jest przez cyfrowy monitoring nieruchomości, zapewniający wysoką jakość zapisywania obrazu, a także szereg zaawansowanych funkcji, np. automatyczne rozpoczęcie nagrywania po wykryciu ruchu w mieszkaniu. Coraz większą popularnością w dobie internetu oraz systemów bezpieczeństwa smart home cieszy się również monitoring IP, wykorzystujący kamery online, które przesyłają obraz za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub Ethernet.

Mieszkaj bezpiecznie – nowoczesne inwestycje mieszkaniowe

Zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa to – oprócz funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań – jeden z podstawowych obowiązków solidnego dewelopera. Jeśli poszukujesz mieszkania w Gdańsku, Warszawie lub okolicy, Katowicach, koniecznie sprawdź aktualną ofertę inwestycji deweloperskich dostępnych w portfolio Grupy Waryński S.A. Nasze nowoczesne osiedla to nowoczesne i funkcjonalne zespoły mieszkaniowe, wyposażone w alarmy, monitoring oraz inne rozwiązania z zakresu ochrony. Zobacz dostępne lokale i zarezerwuj swoje wymarzone „M” już teraz.

Nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu nieruchomościami: Jak dbać o nowe mieszkanie

Zakup mieszkania od dewelopera to inwestycja, która wymaga od nabywcy odpowiednich działań, pozwalających zachować jego wartość i komfort użytkowania na lata. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu administrowania budynkami oraz opieki nad nieruchomościami możesz zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem lokalem, jeśli np. zamierzasz czerpać dochody z jego wynajmu. Poznaj tajniki efektywnej administracji i dowiedz się, kiedy oraz dlaczego warto zlecić usługi zarządzania nieruchomością zewnętrznej firmie.

Zarządzanie nieruchomością – czym jest i co obejmuje?

Inwestowanie na rynku mieszkaniowym może stanowić doskonały pomysł na biznes, jednak wymaga też niemałego wkładu pracy od właściciela. Poprzez zarządzanie nieruchomościami należy rozumieć ogół obowiązków związanych z utrzymaniem budynków w odpowiednim stanie wizualnym i technicznym oraz zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania. Administrowanie budynkami oraz opieka nad mieszkaniami na wynajem to również kwestie dotyczące prowadzenia rozliczeń czynszów, kaucji opłat za media, a także rozwiązywanie problemów prawnych. W ramach tych procesów właściciel nieruchomości musi samodzielnie zadbać o takie aspekty jak m.in.:

 • promocja mieszkania na portalach z nieruchomościami na sprzedaż lub wynajem,
 • selekcja najemców oraz ich odpowiednia weryfikacja,
 • sporządzanie oraz podpisywanie umów i niezbędnych dokumentów,
 • rozstrzyganie ewentualnych sporów,
 • egzekwowanie płatności od lokatorów,
 • przygotowanie budynku lub lokalu do zamieszkania przez najemcę,
 • dokonywanie bieżących napraw i konserwacji w mieszkaniu,
 • a także o wiele innych usług, których wymagają szeroko rozumiana opieka nad nieruchomością oraz skuteczne administrowanie nią.

Remonty i konserwacje w budynku – ważny element zarządzania nieruchomościami

Nowe mieszkanie od dewelopera, z reguły wymaga przeprowadzenia prac wykończeniowych, natomiast w trakcie bieżącego użytkowania lokalu, z czasem niezbędny może być jego remont. W obu przypadkach mamy do czynienia z pracochłonnym oraz pochłaniającym sporo czasu zadaniem, zwykle wiążącym się z koniecznością zatrudniania fachowców, zamawianiem materiałów oraz administrowaniem harmonogramem prac. Bardzo często wykonanie remontu wymaga również uzyskania stosownych pozwoleń lub decyzji urzędniczych, co generuje kolejne obowiązki po stronie właściciela. Może się więc okazać, że opieka, rozumiana jako zarządzanie i administracja nieruchomościami, będzie pochłaniać coraz więcej czasu, a przecież wynajem mieszkania miał generować dochód pasywny – a więc niewymagający specjalnego wysiłku.

Outsourcing zarządzania nieruchomością

Rozwiązaniem, które zdejmuje z barków właściciela budynku lub lokalu wszystkie te obowiązki, uwalniając jego czas i energię, jest zlecenie opieki nad nimi zewnętrznej firmie. Przedsiębiorstwa, których specjalnością jest administrowanie zarówno pojedynczymi mieszkaniami, jak i całymi budynkami, zapewniają m.in. utrzymanie techniczne, pełną obsługę klienta oraz zarządzanie wynajmem. Firmy sprawujące kompleksową opiekę nad nieruchomością, przejmują na siebie również kwestie związane z bieżącymi przeglądami lokalu, jego remontami czy dostosowaniem do potrzeb przyszłych lokatorów. Korzystając z ich usług, nie musisz przejmować się poszukiwaniem potencjalnych najemców, terminami wpłat czy kwestiami prawno-administracyjnymi.