Czym jest giełda nieruchomości?

22 września 2021

Kupno lub sprzedaż domu, mieszkania, gruntu bądź dowolnej, innej nieruchomości, to proces złożony i wymagający dobrej znajomości rynku. Nic dziwnego, że osoby, które decyzję o zakupie, wynajmie lub zbyciu wyżej wymienionych dóbr podejmują raz na całe życie lub bardzo rzadko, wolą skorzystać z pomocy profesjonalistów. Przykładem instytucji, udzielających kompleksowego wsparcia w transakcjach kupna i sprzedaży jest lokalna giełda nieruchomości. Jakie usługi oferuje, dlaczego warto z niej skorzystać i kto w szczególności powinien zainteresować się jej ofertą?

Co to jest lokalna giełda nieruchomości?

Działająca na rynku lokalnym, np. na obszarze miasta, powiatu, dzielnicy lub regionu giełda nieruchomości to najczęściej biuro świadczące usługi pośrednictwa w kupnie, sprzedaży oraz wynajmie różnego rodzaju obiektów czy gruntów. Obecnie, giełdy nieruchomości bardzo często funkcjonują również w przestrzeni online, oferując katalog dostępnych mieszkań, domów czy gruntów w formie internetowych ogłoszeń. Takie oferty są przez pracowników giełdy odpowiednio formatowane i promowane, co zwiększa szanse na korzystne warunki transakcji.

Jaki zakres usług oferują giełdy nieruchomości?

Zakres pomocy, jaki może zaproponować lokalna giełda nieruchomości, jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie formy wsparcia klienta, rozważającego nabycie lub zbycie określonych składników majątku. Do najczęściej świadczonych przez biuro usług należą m.in.:

– pośrednictwo w sprzedaży i kupnie,

– wynajem nieruchomości na rynkach komercyjnych i mieszkaniowych,

– wsparcie oraz doradztwo w zakresie pozyskiwania kredytów hipotecznych,

– pomoc przy opracowaniu i promowaniu oferty sprzedażowej,

– współpraca z ekipami remontowymi i firmami budowlanymi w przedmiocie przygotowania nieruchomości do sprzedaży,

 

a także wiele innych czynności oraz działań, które ułatwiają proces sprzedaży, kupna lub wynajmu mieszkania bądź innej nieruchomości.

Kiedy warto skorzystać z usług giełdy nieruchomości?

Działająca lokalnie giełda nieruchomości zajmuje się zazwyczaj obsługą wszystkich klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, które poszukują atrakcyjnych lokali lub osób zainteresowanych ich kupnem. Jednak usługi tego typu podmiotów szczególnie polecane są inwestorom, którzy nie mają doświadczenia na trudnym rynku nieruchomości, ze względu na kompleksowy charakter wsparcia. Klient zlecający pośrednictwo w sprzedaży lub zakupie, nie musi przejmować się wszystkimi formalnościami ani osobiście uczestniczyć w transakcji. Warto rozważyć tego typu usługi również na początku swojej przygody z inwestowaniem w nieruchomości, by zdobyć cenne doświadczenie.

Giełda nieruchomości a bezpieczeństwo oferowanych usług

Aby mieć pewność współpracy z uczciwym parterem, warto upewnić się, że giełda nieruchomości dysponuje odpowiednią licencją państwową. Tego typu certyfikacja to oznaka profesjonalizmu pośrednika w branży nieruchomości. Współpraca z firmą, która na rynku działa od lat i ma szereg klientów, również będzie dobrym pomysłem. Jakość usług warto sprawdzić osobiście, np. sprawdzając opinie, jakimi lokalna giełda nieruchomości cieszy się wśród inwestorów lub internautów.

Wg. stanu prawnego na dzień 22.09.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.