Dom bliźniak – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

30 grudnia 2022

Dom bliźniak to dla wielu osób spełnienie marzeń o zakupie własnego domu zamiast mieszkania. Nieruchomości tego rodzaju są zwykle tańsze od domów wolnostojących. Mimo swej charakterystycznej konstrukcji i połączenia z drugim domem, bliźniak zapewnia znacznie większy komfort i swobodę mieszkańcom niż dom typu szeregówka albo mieszkanie. Planujesz zakup bliźniaka? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Mieszkanie w bliźniaku – wady i zalety

Dom w zabudowie bliźniaczej ma formę dwóch budynków przylegających do siebie jedną wspólną ścianą. Budynki te często mają lustrzany rozkład pomieszczeń, ale nie jest to regułą. Bliźniak stanowi lokum pośrednie między domem wolnostojącym jednorodzinnym a szeregowym. Ma wiele zalet, które przemawiają za jego zakupem. Wspólna ściana pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dzięki niej jest mniej powierzchni stykających się z zimnym powietrzem na zewnątrz, czego efektem są mniejsze straty ciepła. Niektóre przyłącza (np. wodne, kanalizacyjne albo telekomunikacyjne) są wspólne, co pozwala z kolei podzielić na pół ich koszty wykonania, a nawet utrzymania i zmniejszyć wydatki na eksploatację domu.

Dobrej jakości izolacja akustyczna oraz dylatacja między budynkami znacząco zmniejsza hałasy dochodzące od sąsiadów, co wpływa na większy komfort mieszkania. Życie w bliźniaku zapewnia zresztą większą prywatność niż w bloku albo szeregówce. Atutem bliźniaka jest też własny ogród i duża powierzchnia użytkowa. Koszt budowy tego rodzaju nieruchomości jest ponadto niższy niż domku wolnostojącego o podobnej powierzchni. Nowoczesny bliźniak to zatem bardzo dobra opcja dla osób, które chcą cieszyć się licznymi zaletami życia we własnym domu, ale jednocześnie nie mają wystarczających funduszy na zakup działki i postawienie na nim samodzielnej nieruchomości wolnostojącej.

A co z wadami? Dom bliźniak, jak zresztą każdy rodzaj nieruchomości, nie jest ich pozbawiony. Przede wszystkim więc w bliźniaku brak jest możliwości znacznej rozbudowy segmentu przez konieczność zachowania symetrii budynku. Bliskość sąsiedztwa wiąże się natomiast z brakiem pełnej prywatności.

Ściana łącząca domy bliźniacze

Pomimo paru wad nowoczesny bliźniak bez wątpienia ma więcej zalet. Jeśli więc zdecydujesz się na jego zakup, przy wyborze nieruchomości zwróć uwagę na kilka kwestii. Szczególnie ważna jest ściana łącząca oba budynki. Najlepiej, aby była to ściana podwójna, niezależna od fundamentów po dach, oddzielona konstrukcyjnie szczeliną dylatacyjną wypełnioną wełną mineralną. Belki albo zbrojenie podstawowe (w stropie wylewanym żelbetowym) powinny biec wobec niej równolegle, a nie prostopadle. Nowoczesne bliźniaki pod Warszawą, takie jak nowa inwestycja w Jabłonnej, mają masywne, grube i murowane ściany pomiędzy budynkami. Dzięki temu odgłosy codziennego życia są mniej słyszalne w drugiej połowie budynku. To pozwala zwiększyć komfort i prywatność mieszkańców.

W ścianę tę nie powinny być wbudowane żadne przewody kanalizacyjne ani wentylacyjne. Nic nie powinno być w nią wkuwane, nawet poziome podejścia instalacyjne. Wszystko to wpływa bowiem na zmniejszenie odporności ogniowej i izolacyjności akustycznej. Dobrze również, aby ściana oddzielająca sąsiadów była wyprowadzona na 30 cm ponad pokrycie, dzięki czemu zapewni skuteczną funkcję oddzielenia pożarowego. W sytuacji, gdy dojdzie do zaprószenia ognia u sąsiada na poddaszu, płomienie nie przeniosą się tak łatwo do drugiego domu. Warunek ten można spełnić też w inny sposób – łącząc ścianę z niepalną izolacją połaci dachowej wykonaną z wełny szklanej bądź mineralnej. Ponadto piony instalacji i przewody wentylacyjne w budynku powinny zostać przybudowane do ściany oddzielającej, bez zmniejszania jej grubości.

Projekt domu bliźniaka

Bardzo istotny jest projekt budynku. Dom bliźniak może stać się wymarzonym miejscem do życia dzięki odpowiednio dobranemu do potrzeb rodziny rozkładowi pomieszczeń. A ten jest różny w zależności od projektu i powierzchni nieruchomości. Zazwyczaj jednak domy w zabudowie bliźniaczej składają się z dwóch kondygnacji: parteru oraz pełnego piętra albo poddasza użytkowego. Na górnej kondygnacji najczęściej znajduje się strefa nocna z sypialniami, łazienką i ewentualnie garderobą. Na dole mieści się salon z kuchnią, toaleta i niekiedy gabinet.

Sprawdzając dom pod kątem rozkładu, zwróć uwagę na jego dopasowanie do bieżących i przyszłych wymagań rodziny. Na przykład, najwygodniejszym rozwiązaniem jest przydzielenie osobnej sypialni każdemu dziecku. Jeśli pracujesz w domu zdalnie, dobrze jest przeznaczyć osobny pokój na gabinet. W domu przyda się też nawet nieduże pomieszczenie przewidziane na pralnię lub garderobę.

Bliźniaki pod Warszawą, czyli lokalizacja jest ważna

Bardzo ważną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, kupując dom w zabudowie bliźniaczej, jest jego lokalizacja. Nawet jeśli nie kupujesz lokum w centrum miasta, ale np. bliźniaka pod Warszawą w miejscowości Jabłonna, bardzo istotny jest łatwy dojazd do stolicy oraz najważniejszych miejsc dla Twojej rodziny, takich jak szkoła, przedszkole dla dziecka czy biuro dla rodzica.

Wg. stanu prawnego na dzień 30.12.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.