Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

12 lipca 2021

Pakiet ochrony ubezpieczeniowej dla mieszkania zawiera wiele elementów składowych, które wpływają na końcową cenę produktu. Nie ulega wątpliwości, że kompleksowe ubezpieczenie mieszkania staje się warunkiem koniecznym do spokojnego funkcjonowania. Koszty zalania, pożaru, kradzieży czy niektórych usterek przewyższają możliwości finansowe większości osób. Ochrona ubezpieczeniowa stanowi zatem jedyną skuteczną metodę radzenia sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami, które bardzo szybko mogą wprowadzić nas w finansową ruinę. Jakie koszty należy ponieść, aby czuć się bezpiecznym?

Ubezpieczenie mieszkania cena – co wpływa na ostateczny koszt ubezpieczenia?

Lista czynników determinujących cenę ubezpieczenia mieszkania prezentuje się dość okazale. Na pierwszych pozycjach znajdziemy tu oczywiście całkowitą wartość nieruchomości, wynikającą z powierzchni użytkowej, jakości wykończenia, a także lokalizacji. Firmy ubezpieczeniowe przykładają ogromną wagę do wyposażenia mieszkania w zabezpieczenia antywłamaniowe, jakość konstrukcji samego budynku, a także łatwopalność sprzętu i materiałów budowlanych. Im nowsze budownictwo, tym niższa wartość składki ubezpieczeniowej. Zastanawiając się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, nie możemy zapominać o zakresie samej ochrony. W tej kwestii właściciel mieszkania ma dużą dowolność i prawo zawarcia w polisie wybranych przez siebie składników. Najtańszy wariant ubezpieczenia mieszkania obejmuje wyłącznie elementy konstrukcyjne budynku, takie jak ściany zewnętrzne, ściany działowe, dach oraz stropy. Wiele osób popełnia poważny błąd, wynikający z niedokładnego zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Pełna świadomość co do zakresu samej polisy pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zdarzeniu, które w świadomości właściciela mieszkania powinno być objęte ochroną ubezpieczeniową. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie mieszkania to produkt modułowy, uwzględniający wiele dodatkowych czynników ryzyka.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, zależy także od analizy zagrożeń przeprowadzonej wobec danego typu nieruchomości oraz lokalizacji. Mieszkania zlokalizowane na terenach zalewowych muszą liczyć się ze znacznie większą składką ubezpieczeniową niż analogiczne lokale powstałe na suchym gruncie. Wykupując ubezpieczenie mieszkania online lub stacjonarnie, warto odrobić pracę domową i przygotować listę hipotetycznych sytuacji, przed którymi chcemy się ubezpieczyć. Pozwoli to na sprawniejszą i bardziej efektywną negocjację warunków z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej, a także wypracowanie własnego schematu ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania online – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Zatem ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Dla osób wykupujących standardowe ubezpieczenie mieszkania cena oscyluje zazwyczaj w przedziale 200 – 600 zł w skali roku. Do tej kalkulacji posłużyła średnia ze sprzedanych ubezpieczeń w roku 2020, biorąca pod uwagę lokale o powierzchni użytkowej ok. 60 m2. Ubezpieczenie mieszkania online do 600 zł daje już wysoki stopień ochrony przed większością sytuacji nieprzewidywalnych, które mają moc zniszczenia nieruchomości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby cena ubezpieczenia lokalu mieszkalnego osiągnęła dwukrotność tej sumy. Wszystko zależy od samego właściciela, który może dobierać dodatkowe pakiety ochronne. Wiedząc, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, widać wyraźnie jak niewielkie są to kwoty w stosunku do możliwych konsekwencji negatywnych zdarzeń. Ochrona dorobku życia nie powinna być przedmiotem restrykcyjnych oszczędności. Pamiętajmy, że do ubezpieczenia mieszkania należy włączyć to, co uznajemy za konieczne w codziennym funkcjonowaniu i czego utrata pociągnie za sobą druzgocące problemy w finansach osobistych.

Najlepsze oferty na ubezpieczenie mieszkania online lub stacjonarnie znajdziemy za pośrednictwem internetu. Wystarczy poświęcić nieco czasu na porównanie ofert poszczególnych instytucji, aby cieszyć się długotrwałą i skuteczną ochroną przestrzeni mieszkalnej.

Wg. stanu prawnego na dzień 12.07.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.