Plusy i minusy mieszkania w bloku

8 lipca 2021

Wielorodzinne budynki mieszkalne, ze względu na swoją charakterystyczną architekturę nazywane potocznie blokami, to stały element krajobrazu małych, średnich oraz największych polskich miast. W minionym ustroju były synonimem siermiężnego, PRL-owskiego budownictwa, stosowania często niskiej jakości materiałów oraz wielu niedogodności. Budowane obecnie, coraz bardziej zbliżają się do luksusowych apartamentowców. Co sprawia, że Polacy tak chętnie nabywają mieszkania w budynkach wielorodzinnych? Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady mieszkania w bloku.

Dlaczego lubimy mieszkania w blokach?

Biorąc od uwagę skalę aktualnie prowadzonych oraz planowanych inwestycji deweloperskich, trzeba uznać, że dla kolejnych pokoleń mieszkanie w bloku stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę dla budowy własnego domu. Nie ma w tym przypadku – tzw. nowe bloki oferują szereg luksusowych wręcz udogodnień, takich jak klimatyzacja, dostęp do multimediów, systemy alarmowe, czy rozwiązania z dziedziny inteligentnych domów. To jednak nie wszystkie powody, dla których tak bardzo cenimy sobie lokale w wielorodzinnych inwestycjach. Choć istnieją plusy i minusy mieszkania w bloku, wydaje się, że w tym przypadku zalety zdecydowanie przysłaniają ewentualne niedogodności.

Zalety mieszkania w bloku: lokalizacja

Jednym z najczęściej przywoływanych argumentów za zakupem mieszkania w bloku jest dogodna lokalizacja nowych osiedli oraz inwestycji deweloperskich. Bliskość miejsca pracy, szkół, żłobków, czy gabinetów lekarskich oraz wielu innych, niezbędnych usług to jedna z podstawowych zalet wyboru mieszkania na nowych osiedlach w centrum miasta. Z kolei inwestycje lokalizowane na obrzeżach przyciągają spokojem i zielenią, najczęściej oferując również łatwy i szybki dojazd.

Komfort użytkowania jako zaleta mieszkania w bloku

Wymieniając wady i zalety mieszkania w bloku, niewątpliwie do tych drugich należy zaliczyć również wygodę korzystania z lokali. Właściciele i lokatorzy nie muszą przejmować się modernizacjami budynku, jego ogrzewaniem, odbiorem odpadów czy dostawą niezbędnych usług multimedialnych. Obowiązki związane z utrzymaniem obiektu ciążą na organie zarządzającym – zwykle jest nim zarząd spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Mieszkanie jako inwestycja

Omawiając plusy i minusy mieszkania w bloku, warto spojrzeć na zakup takiego lokalu jak na inwestycję. Szczególnie w miastach popularnych wśród turystów, studentów czy w dynamicznie rozwijających się ośrodkach biznesowych, wynajmowanie pomieszczeń mieszkalnych może okazać się sposobem na pomnażanie swoich comiesięcznych dochodów. Kupno mieszkania w dogodnej lokalizacji z niezbędnymi udogodnieniami zawsze będzie doskonałym sposobem na lokowanie posiadanego kapitału.

Bliskość sąsiadów

Osoby, które cenią sobie kontakt z innymi, z pewnością ucieszy możliwość poznania nowych sąsiadów oraz nawiązania z nimi trwałych relacji. W razie potrzeby zawsze będzie od kogo pożyczyć przysłowiową szklankę cukru, napić się kawy, zostawić pod opieką dziecko, a nawet urządzić wspólnego grilla.

Wady mieszkania w bloku – o czym należy pamiętać?

Biorąc pod uwagę powyższe superlatywy, można odnieść wrażenie, że życie na osiedlu to pełnia szczęścia. W istocie budynki wielorodzinne oferują wiele istotnych udogodnień, dzięki którym mieszka się w nich bardzo komfortowo. Należy jednak pamiętać, że istnieją zalety i wady mieszkania w bloku. Nie wszyscy lubią towarzystwo sąsiadów, zwłaszcza nie mając wpływu na ich dobór. Ograniczeniem może być również mniejszy dostęp do zieleni, szczególnie w centrum miasta. W dużych aglomeracjach może być też dość głośno, jednak wielu lokatorów podkreśla, że drobne minusy z pewnością nie przekreślają bogatej gamy plusów mieszkania w bloku.

Wady i zalety mieszkania w bloku: wybierz dobrego dewelopera!

Aby cieszyć się pełnią zalet wynikających z kupna lokalu na nowym, komfortowym i bezpiecznym, osiedlu, warto szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiedniego dewelopera. W tym zakresie Waryński to solidny partner, dający gwarancję budowy komfortowych i nowoczesnych mieszkań w prestiżowych lokalizacjach. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą inwestycji na sprzedaż oraz do rezerwacji swojego wymarzonego lokalu online!

Wg. stanu prawnego na dzień 08.07.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.