Jak się nie dać oszukać przy kupnie nieruchomości?

14 października 2021

Zakup domu, mieszkania czy gruntu pod inwestycję to jedna z tych transakcji, co do których warto mieć stuprocentową pewność. Niestety – jak w wielu innych branżach – również na rynku nieruchomości nie brakuje nieuczciwych pośredników, niekompetentnych agentów, a także zwykłych oszustów, chcących zarobić na nieświadomości klientów. Jak ochronić się od oszustwa przy sprzedaży nieruchomości? Podpowiadamy!

Oszustwa przy sprzedaży mieszkania – co może nas spotkać?

Osoby, które choć raz chciały kupić mieszkanie lub dowolną nieruchomość, z pewnością wiedzą, że warto przygotować się na kompletnie zaskakujące sytuacje. O tym, jakie próby oszustwa przy sprzedaży nieruchomości podejmują niektórzy pośrednicy, w branży krążą legendy. W tym artykule skupimy się na najczęściej stosowanych metodach wyłudzania pieniędzy od niczego nieświadomych nabywców.

Ta sama nieruchomość sprzedana kilka razy

Często zdarza się, że nieuczciwy agent podpisuje umowę sprzedaży tego samego domu lub mieszkania z jednym klientem, a następnie z drugim, trzecim i jeszcze kolejnymi. Oczywiście, poszczególni „nabywcy” nie mają pojęcia o istnieniu innych umów. W takim przypadku faktycznym właścicielem będzie ta osoba, która jako pierwsza zostanie przez notariusza zgłoszona do księgi wieczystej. Pozostałym, oszukanym klientom pozostaje dochodzenie swoich interesów na drodze prawnej.

Oszustwa przy sprzedaży nieruchomości na inwestora z zagranicy

Innym sposobem oszustwa przy sprzedaży mieszkania lub jego wynajmie jest popularna metoda na pełnomocnictwo udzielone przez rzekomego właściciela, który osobiście nie jest w stanie sfinalizować transakcji. Oszust publikuje atrakcyjne ogłoszenie, wymaga wpłacenia zaliczki lub kaucji za „podanie adresu”, po czym znika z pieniędzmi. Chcąc ustrzec się przed taką sytuacją, pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przelewać pieniędzy przed spotkaniem z pośrednikiem.

Oszustwa pośredników nieruchomości – co trzeba sprawdzić?

Planując zakup nieruchomości, w pierwszej kolejności należy sprawdzić wpisy w księdze wieczystej. Od 2016 roku każdy z nas może zrobić to bez wychodzenia z domu – wystarczy znać numer nieruchomości oraz posiadać dostęp do internetu. W szczególności uwagę zwrócić należy na takie informacje jak:

– dane faktycznego właściciela nieruchomości,
– adnotację o tym, czy lokal na pewno jest przeznaczony na zamieszkanie,
– ewentualne obciążenia służebności i hipoteki,
– liczbę i rodzaj pomieszczeń,
– to, czy do mieszkania przynależy miejsce parkingowe, komórka lokatorska itp.

Rozsądną formą zabezpieczenia na oszustwa pośredników nieruchomości jest konsultacja z prawnikiem, który w naszym imieniu sprawdzi wszystkie niezbędne dane dotyczące konkretnego lokalu, budynku lub gruntu.

Wybierz sprawdzone biuro!

Ryzyko, że padniemy ofiarą nieuczciwego pośrednika, minimalizuje również współpraca z jednym ze sprawdzonych biur nieruchomości. Warto przed skorzystaniem z oferty firmy, mającej nam pomóc w znalezieniu wymarzonego mieszkania, sprawdzić, jaką opinią cieszy się agencja, jak długo działa na rynku i jak współpracę oceniają dotychczasowi klienci.

Wg. stanu prawnego na dzień 14.10.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.