Jak urządzić małą kuchnię? Sprawdzone kolory, meble i płytki

14 listopada 2021

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w bloku lub małą kuchnię w domu? Niewielkie pomieszczenia wymagają specjalnego traktowania, aby uniknąć wrażenia chaosu i stworzyć naprawdę funkcjonalną przestrzeń. Podpowiadamy, jakie kolory i płytki pomogą optycznie powiększyć małą kuchnię. Sprawdź też, jakie meble kuchenne będą odpowiednie w takim wnętrzu.

Coraz częściej przy projektowaniu budynków mieszkalnych architekci zwracają uwagę na zaplanowanie w nich kuchni o optymalnej przestrzeni. Nadal zdarza się jednak, zwłaszcza na rynku wtórnym, np. w blokach z wielkiej płyty, że pomieszczenia te są nieustawne i mają małą powierzchnię. Czy można w nich urządzić funkcjonalną przestrzeń? Jak najbardziej tak! Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, warto zastosować się do kilku zasad.

Jak urządzić małą kuchnię? Kolory do niewielkich wnętrz

Z pewnością wiesz, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli planujesz zaaranżować małą kuchnię, pamiętaj, że Twoim sprzymierzeńcem będą takie barwy jak biel i jasna szarość. Jeśli wolisz bardziej oryginalne rozwiązania, możesz zdecydować się na wykorzystanie pastelowych i mocno rozbielonych odcieni zieleni (np. szałwiowy) czy niebieskiego (np. zszarzały błękit). Urządzając małą kuchnię – w bloku czy w domu – pamiętaj o zasadzie, która ze świata mody przeniknęła do branży dekoracji wnętrz. Mowa o tzw. total look, która u projektantów polega na tworzeniu jednokolorowych stylizacji, a w świecie wnętrz na „ubieraniu” pomieszczeń w jednym kolorze od podłogi, przez meble, po sufit.

Dzięki zastosowaniu jednej barwy lub odcieni różniących się delikatnie tonacją, np. jaśniejszych i ciemniejszych wersji tego samego koloru, nawet ciasna kuchnia wyda się optycznie bardziej przestronna. Najgorszym z możliwych wyborem w takich przestrzeniach jest wprowadzanie kilku barw. Dwukolorowe meble, np. o różnych barwach w górnej i dolnej części zabudowy, oraz inne kolory na ścianach i podłogach wprowadzą do małej kuchni wrażenie chaosu, sprawiając, że wyda się ona jeszcze mniejsza, niż jest w rzeczywistości. Czy posiadając niewielką kuchnię, trzeba zrezygnować z ciemnych barw? Niekoniecznie – można zastosować je, ale z umiarem, np. na jednej ścianie dla wyrównania proporcji wnętrza.

Mała kuchnia – jak urządzić? Płytki podłogowe i ścienne

Jakie płytki zastosować w małej kuchni? Wbrew pozorom, wcale nie najlepszym wyborem są modele o niewielkich rozmiarach, np. mozaiki czy kwadraty 10 x 10 cm. Linie dzielących jest fug przyciągają wzrok i wprowadzają pewnego rodzaju nieuporządkowanie do aranżacji. Zdecydowanie lepszym wyborem, gdy urządza się małą kuchnię, jest sięgniecie po płytki wielkoformatowe, ale najlepiej o rektyfikowanych krawędziach. Idealnie ścięte pod kątem 90 stopni mogą być one układane metodą tzw. bezfugową, a więc w minimalną, milimetrową fugą. Jeśli jej kolor idealnie będzie pasować do barwy płytek, uzyskasz jednolitą powierzchnię ściany lub podłogi, co optycznie powiększy przestrzeń.

Jakie kolory płytek wykorzystać podczas urządzania małej kuchni? Zdecydowanie dobrym wyborem będą modele w jasnych barwach. Dopasuj je wyglądem idealnie do koloru frontów kuchennych, gdy chcesz stworzyć monochromatyczną kuchnię. Jeśli Ci na tym nie zależy, wybieraj spośród kolekcji producentów płytek w takich kolorach jak biel w różnych odcieniach, ciepła i jasna szarość czy beżowy i kremowy. Masz ciemną kuchnię? Jak urządzić ją bez płytek? Zamiast glazury nad blatem możesz wykorzystać szkło wzmacniane lub modny kamień, np. marmur (lub jego wysokiej klasy imitację).

Jak urządzić kuchnię w bloku? Meble, które się sprawdzą

Myślisz nad tym, jak urządzić małą kuchnię? Sporo czasu poświęć na wybór odpowiednich mebli. Wbrew pozorom, w niewielkim pomieszczeniu raczej nie sprawdzą się podstawowe zestawy gotowych mebli ze sklepu. Dlaczego? W małej przestrzeni warto zastosować tzw. pionową zabudowę, a więc szafki górne, nadblatowe doprowadzone pod sam sufit. Dzięki temu zyskasz przestrzeń załadunkową i kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna. Jeśli w Twojej małej kuchni nie potrzebujesz bardzo wielu blatów roboczych, warto zastanowić się nad stworzeniem na jednej ze ścian pełnej zabudowy z szafek od podłogi po sufit bez blatu i wolnej przestrzeni nad nim. W tak stworzonej strefie możesz za frontami kuchennymi schować nie tylko półki, ale też sprzęt AGD, lodówkę, pralkę z suszarką, mikrofalówkę, a nawet ekspres do kawy. Im mniej sprzętów będzie zamontowanych w widocznych miejscach, tym mała kuchnia wyda się większa.

W szafkach kuchennych nie zapomnij o zastosowaniu sprytnych, ale już stosunkowo powszechnych, a przez to przystępnych cenowo rozwiązań, np. koszy cargo, obrotowych półek. Dobrym pomysłem w bardzo małych kuchniach jest wykorzystanie składanego stolika i krzeseł. Jakie meble do małej kuchni – matowe czy błyszczące? Jeszcze kilka lat temu triumfy w branży święciły meble kuchenne z błyszczącymi frontami. Obecnie zdecydowanie bardziej modne są fronty matowe i satynowe.

Wg. stanu prawnego na dzień 14.11.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.