Styl loftowy bez tajemnic

19 listopada 2021

Początków popularności stylu loftowego upatrywać należy w połowie XX wieku. Mimo upływu czasu dziś nadal chętnie jest on wybierany do aranżacji mieszkań i domów, a także biur. Jakie cechy powinno mieć wnętrze loftowe? Czym charakteryzuje się loftowy styl? Jakie materiały wykończeniowe, kolory i meble wybrać? Sprawdź!

Początkowo, mówiąc o lofcie, myślano wyłącznie o przestrzeniach postindustrialnych, np. dawnych halach fabrycznych i magazynach, które przekształcone zostały na mieszkania. Rozwiązanie to nie było, wbrew pozorom podyktowane modą, a efektem recesji w Stanach Zjednoczonych. Zamykane masowo zakłady produkcyjne stały się tanią alternatywą dla standardowych mieszkań w kamienicach czy blokach. Dziś nazwą tą określa się przestronne mieszkania, w których widoczne są typowe elementy stylu loftowego. Jakie?

Styl loftowy – cechy charakterystyczne

Wyróżnikami dawnych loftów, z którymi styl loftowy wiązany jest do dziś, były: bardzo wysokie sufity, wielkoformatowe metalowe okna ze szprosami, widoczne elementy nośne ze stali (belki, wsporniki), betonowe posadzki czy ceglane ściany bez tynku. Czy wnętrze loftowe można stworzyć nie w fabryce, a w mieszkaniu lub domu? Oczywiście – wystarczy znać kilka trików projektantów. Zamierzasz własne lokum zaaranżować w loftowym stylu? Sprawdź, jak uzyskać dobry efekt.

Jak wykończyć wnętrze loftowe?

Urządzając wnętrze loftowe, pamiętaj o materiałach wykończeniowych najczęściej kojarzonymi z loftami. W mieszkaniu w loftowym stylu sprawdzą się popularne posadzki z betonu polerowanego lub pokryte żywicą epoksydową. Wolisz mniej industrialne klimaty? Wybierz podłogę z postarzanego drewna lub gresowe płytki rektryfikowane, które można ułożyć bezfugowo. Ściany możesz pokryć płytkami cementowymi, betonem dekoracyjnym lub pomalować w kolorach pasujących do loftowego stylu. Tam, gdzie to możliwe, zastosuj elementy stalowe, np. belki lub przeszklone drzwi z metalowymi szprosami.

Styl loftowy – odpowiednie kolory

Jakie barwy pasują do wnętrz loftowych? Podstawowe! Dobrym wyborem na ściany czy posadzki będą neutralne barwy takie jak biel, szarość i czerń. Nie tylko z łatwością stworzysz z ich użyciem spójną aranżację całego mieszkania. Te kolory stanowią również doskonałe tło dla mocniejszych i żywszych barw, np. modnej żółci, ciemnych odcieni niebieskiego, energetycznej zieleni. W industrialnym stylu loftowym nie może zabraknąć też klasycznej barwy jaką jest terakotowy pomarańczowy. Do loftowego wnętrza wprowadzisz go m.in. przez zastosowanie cegieł lub płytek ceglanych.

Loftowy styl – jakie meble wybrać?

Gdy Twoje loftowe mieszkanie będzie już wykończone, pora je umeblować. Jakie meble będą odpowiednie do loftowego wnętrza? Z pewnością proste w formie, skromne, wyglądające jak wykonane rzemieślniczo. W loftowym stylu możesz zastosować modele wykonane z drewna, np. z odzysku, metalu, w tym stali malowanej na czarno, która święci triumfy w aranżacji wnętrz już od dłuższego czasu. Jeśli chcesz dodać nieco przytulności pomieszczeniom urządzonym w stylu loftowym, nie zapomnij o meblach tapicerowanych, np. kanapie obitej miękkim i przyjemnym w dotyku welurem.

Jakie lampy pasują do stylu loftowego?

Stare pofabryczne hale oświetlane były zazwyczaj wielkimi lampami z metalową obudową w kształcie misy czy dzwonu. W ich wnętrza wkręcano klasyczne już żarówki. Później zakłady produkcyjne wypełniły się niezwykle prostymi w budowie lampami na świetlówki. Echa tych trendów widoczne są do dziś w aranżacjach loftowych. Niektórzy projektanci sięgają po oryginalne oświetlenie loftowe, inni po lampy stylizowane. Do mieszkań o niezbyt wysokich sufitach zdecydowanie lepiej wybrać tę drugą opcję. Jak wyglądają lampy stylizowane na loftowe? Wykonane są przeważnie ze stali lub szkła, rzadziej z betonu.

Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w loftowym stylu? Korzystając z naszych wskazówek, będzie to łatwiejsze. Pamiętaj! Nie musisz dysponować wielką przestrzenią, aby zaaranżować loftowe wnętrze. Wystarczy odrobina wiedzy i chęci!

Wg. stanu prawnego na dzień 19.11.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.