Jaki prezent na nowe mieszkanie kupić znajomym?

15 grudnia 2021

Zakup własnego mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Nic dziwnego, że pragniemy je celebrować. A co, gdy to nie my urządzamy parapetówkę, lecz jesteśmy na nią zaproszeni? Co kupić gospodarzom, jaki prezent wybrać na pierwszą wizytę w ich nowym domu?

Co kupić na parapetówkę, aby ucieszyć gospodarzy?

Komplet ręczników? Zabawna figurka? Kosmetyki czy może słodycze? Jeśli nie wiemy, jaki prezent na nowe mieszkanie wybrać, rozwiązaniem będzie zwrócenie się bezpośrednio do właścicieli. Kiedy zapraszający to nasi dobrzy znajomi, powinniśmy przynajmniej w jakimś stopniu znać ich preferencje. Niekiedy bywa jednak tak, że mamy wątpliwości. Najlepszą opcją byłby zakup przedmiotu, który na pewno się im spodoba albo przyda w bliższej czy dalszej przyszłości. Nie będzie zbyt rozsądne zamawianie rzeczy, które wpadły w oko nam i chętnie kupilibyśmy je dla siebie. Idealny podarunek to podarunek trafiony.

Nierzadko gospodarze dyskretnie sugerują, że prezenty na parapetówkę powinny być symboliczne. W takim przypadku spokojnie można kupić butelkę dobrego wina (wyjątek to sytuacja, w której znajomy to osoba niepijąca – z jakichkolwiek powodów). Świetnym pomysłem będzie też komplet wysokiej jakości herbat lub kaw. Nawet jeśli organizatorzy imprezy sami ich nie lubią, będą mieć gotowy zestaw do częstowania gości podczas przyszłych odwiedzin. Można także pokusić się o zakup smakowitych pomadek, ale warto o to dopytać. Być może właściciele mieszkania unikają cukru albo przebywają na diecie.

Jaki prezent na nowe mieszkanie sprawdzi się najlepiej?

Zakup prezentu na parapetówkę sprawia uczestnikom wydarzenia dużo problemów. To w pełni zrozumiałe. Z jednej strony chcieliby wpasować się w gust gospodarzy, z drugiej mogą mieć mnóstwo pomysłów, a przez to utrudniony wybór. Co kupić na parapetówkę do mieszkania, którego jeszcze nie widzieliśmy? Czy aranżacja będzie w znanym nam stylu (np. poprzedniego mieszkania), czy może właściciele postanowili zupełnie zmienić wystrój? Przy takich wahaniach lepiej nie decydować się na dodatek bądź dekorację w ciemno.

Jeśli chcemy obdarować bliskich czymś, co przyda im się w domu, niech będzie to uniwersalny gadżet. Wybierzmy mięciutki koc w neutralnym kolorze, zestaw kieliszków albo kubków, ewentualnie elegancką paterę. Kolejna propozycja to gry. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się planszówki. Jeżeli organizatorzy parapetówki lubią w nie grać, z pewnością się ucieszą. Jeśli natomiast nie mieli okazji spróbować, podczas imprezy lub przy następnym spotkaniu będą mieć szansę przekonać się, czy odpowiada im taka rozrywka.

Zakup na parapetówkę – praktyczny czy ozdobny?

Wiele osób zastanawia się przed odwiedzinami, czy wybrać prezent praktyczny, czy ozdobę na półkę bądź stolik. O ile pierwszy wariant to rozsądne rozwiązanie (choć ktoś mógłby powiedzieć, że mało oryginalne), o tyle drugi bywa ryzykowny. Jeśli nie wytypujemy przedmiotu, który spodoba się przyszłym właścicielom, zapewne trafi do szuflady. Do tej kategorii należą m.in. świeczki w szkle, wszelkiego typu figurki, wazony, a nawet rośliny. W przypadku, gdy gospodarze to miłośnicy zwierząt, musimy umiejętnie wytypować gatunek. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy dany kwiat będzie bezpieczny dla pupila. Przykładowo, jeśli to kot, w nowym domu nie powinien pojawić się m.in. fiołek alpejski, oleander czy skrzydłokwiat.

Praktyczne podarki może nie zaliczają się do wyszukanych bądź fantazyjnych, ale sprawdzają się zawsze. Jeśli pan lub pani domu uwielbia gotować, ucieszy się z nowej patelni, deski do krojenia, wagi kuchennej albo zestawu przypraw kuchennych. Wielbiciele książek będą zadowoleni z najnowszego hitu w ich ulubionym gatunku. Miłośnicy kwiatów z chęcią dołączą do kolekcji nową odmianę w gustownej doniczce.

Pozostaje jeszcze jedna opcja – zakup przedmiotu, który wcale nie będzie znajdował się w nowym mieszkaniu. W końcu nikt nie powiedział, że prezent na parapetówkę musi być gadżetem do wnętrza. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Ważne, aby sprawić bliskim osobom przyjemność.

Wg. stanu prawnego na dzień 15.12.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.