Jakie są typy budynków wielorodzinnych?

9 stycznia 2023

Już dawno skończyły się czasy, gdy zabudowa wielorodzinna bazowała głównie na wysokich blokach o kształcie klocków i klasycznych kamienicach. Dziś architektura mieszkaniowa prezentuje się o wiele bardziej zachęcająco. Jeśli zatem zwracasz uwagę nie tylko na rozkład i lokalizację mieszkania, ale też wygląd całej nieruchomości, na rynku z pewnością znajdziesz lokum w budynku w pełni odpowiadającym Twym gustom. Zobacz, jakie są typy zabudowy wielorodzinnej.

Budynki wielorodzinne – punktowce z centralnym węzłem komunikacyjnym

Punktowiec to rodzaj budynku, który zawiera w sobie centralny węzeł komunikacyjny z minimum jedną klatką schodową. W obiekcie drzwi mieszkań są usytuowane wokół pionu komunikacyjnego. Taka konstrukcja sprawia, że lokale mieszkalne są oświetlane przynajmniej z dwóch stron świata. Dodatkowo układ ten zapewnia sprawną wentylację pomieszczeń. Liczba kondygnacji, wysokość oraz charakterystyczny kształt budynków sprawiły, że nieruchomości tego rodzaju są znane również pod inną nazwą – wieżowców.

Galeriowiec – rzadko spotykany typ zabudowy wielorodzinnej

Galeriowce to budynki wielorodzinne, w których do mieszkań na każdym piętrze prowadzi galeria znajdująca się na zewnątrz elewacji. Główny ciąg komunikacyjny jest zatem usytuowany po zewnętrznej stronie. Łączy się z klatkami schodowymi. Galeriowce są rzadko spotykane w Polsce ze względu na panujące w naszym kraju warunki pogodowe. Na klatkach schodowych wystawionych bezpośrednio na zewnątrz szybko robi się bowiem zimno i ciemno. Budynki tego typu są natomiast popularne na południu Europy, gdzie pomieszczenia kuchenne zlokalizowane przy galerii spowija cień, z kolei słońce oświetla ścianę budynku, na którą wychodzą okna sypialni, salonu i innych pomieszczeń mieszkalnych.

Klatkowiec, czyli popularny blok

Zabudowa wielorodzinna typu klatkowiec to popularny i doskonale wszystkim znany blok, czyli zbiór segmentów wyposażonych w klatki schodowe, na które składają się sekcje, tj. układy mieszkań na kolejnych piętrach. Wygląd sekcji jest taki sam dla wszystkich segmentów poza skrajnymi. Te mogą mieć inny układ mieszkań ze względu na obecność ścian szczytowych.

Typy zabudowy wielorodzinnej – korytarzowiec

Korytarzowce to budynki wielorodzinne, w których, jak nazwa wskazuje, elementem wyróżniającym są korytarze. Przez nieruchomości tego rodzaju przebiegają centralnie długie korytarze, a przy nich znajdują się wejścia do poszczególnych mieszkań. W przeciwieństwie do galeriowców, w korytarzowcu lokale są oświetlone tylko z jednej strony, co uniemożliwia ich wietrzenie na przestrzał. Te dwa typy budynków wielorodzinnych mają jednak też cechy wspólne – ich cechą charakterystyczną są liczne, zwykle nieduże mieszkania wchodzące w skład poszczególnych budynków.

Rodzaje budynków jednorodzinnych

Mimo że budynki jednorodzinne kojarzą się zazwyczaj z domkami wolnostojącymi, to w rzeczywistości rodzajów takich obiektów jest więcej. Na przykład, domy w zabudowie szeregowej, takie jak nowo powstająca inwestycja w Jabłonnej pod Warszawą, graniczą ze sobą dwiema ścianami. Domki w zabudowie atrialnej są połączone dwiema albo trzema ścianami i doświetlane przez małe atria. Zabudowa gniazdowa (grupowa) to domy graniczące ze sobą ścianami i połączone tak, że w środku grupy znajduje się wspólne podwórko. Domy bliźniaki łączą się ze sobą jedną, wspólną ścianą.

Wg. stanu prawnego na dzień 9.01.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.