Modne kolory ścian 2022

5 lutego 2022

Przed Tobą etap urządzania nowego mieszkania? Może planujesz zmianę dotychczasowej aranżacji wnętrz? Sprawdź, jakie są modne kolory ścian. 2022 rok stać będzie pod znakiem barw zaczerpniętych z natury, ale też intensywnych odcieni. Przedstawiamy najważniejsze trendy kolorystyczne na nadchodzące miesiące.

Modne kolory ścian 2022 – inspirowane naturą

Urządzając mieszkanie, warto znać aktualne trendy kolorystyczne. Modne kolory ścian w 2022 roku z pewnością będą inspirowane naturą. Wszyscy najwięksi producenci farb, w tym AkzoNobel (właściciel marki Dulux), Tikkurila, Benjamin Moore, Sherwin Williams czy PPG jako kolory roku 2022 ogłosiły odcienie takich barw jak brąz, niebieski, szarość i zieleń. Doskonale wpisują się one w ogólny trend w branży aranżacji wnętrz, aby wracać do natury – zarówno w przypadku kolorów, jak i materiałów czy otwierania przestrzeni dużymi przeszkleniami na świat zewnętrzny.

Jakie konkretnie będą modne kolory ścian 2022? Dulux barwą roku wybrał chodny, jasny i przejrzysty odcień „Inspirujący błękit” o numerze T0.10.70. Kolorem roku 2022 Tikkurili został ciepły brąz L478 Kestrel. Benjamin Moore i PGG wskazały zszarzałe odcienie zieleni, nawiązujące m.in. do barwy liści szałwii. Pierwsza z marek na kolor roku wybrała odcień October Mist 1495 (Październikowa mgła), druga – kolor Olive Sprig PPG1125-4. Każdy z nich prezentowany był z paletą pasujących do nich barw. Na stronach producentów możesz sprawdzić, jakie modne kolory 2022 będą z nimi współgrać.

Modne kolory 2022 – inne ciekawe barwy

To nie wszystkie trendy kolorystyczne. Modne kolory ścian nie muszą być od razu okrzyknięte kolorami roku, aby chętnie sięgali w swojej pracy projektanci wnętrz. Analizując ich najnowsze projekty, jak na dłoni widać preferowane aktualnie barwy. Jakie? Oprócz zieleni w spokojnych, zszarzałych lub ciepłych odcieniach z domieszką brązu, są to różne wersje niebieskiego. Mogą to być jasne odcienie, ale też nadal popularne granaty. Na topie jest nadal także ciepła, złamana biel i różne wersje beżu. Stanowią one idealnie neutralne tło dla mebli i dekoracji.

Wolisz mocniejsze kolory? W 2022 roku modne będą również takie barwy jak pomarańczowy w odcieniach gliny czy terakoty, a także czekoladowy brąz. Bez wątpienia optymistycznym akcentem wnętrz urządzanych w 2022 roku będzie też kolor żółty. Dostępny będzie on w najnowszych kolekcjach producentów farb między innymi w odcieniu ochry, musztardy czy kanarkowym lub bananowym (np. odcień Babouche marki Farrow&Ball).

Kolory Pantone 2022 – co warto o nich wiedzieć?

Ciekawą Cię trendy kolorystyczne? Modne kolory ścian to temat, który żywo Cię zajmuje? Z pewnością znasz więc Pantone Color Institute. Specjaliści tej instytucji prognozującej trendy dotyczące barw co dwanaście miesięcy ogłaszają swoje kolory Pantone. 2022 rok jest rokiem koloru o nazwie 17-3938 Very Peri. To intensywny odcień fioletu z domieszką niebieskiego. Jak można wyczytać w materiałach Pantone, ma on swoją odważną obecnością stać się impulsem do kreatywności osób przebywających w pomieszczeniach pomalowanych na ten kolor.

Instytut Pantone, oprócz ogłaszania koloru roku, wskazuje też zawsze palety barw do niego pasujących. W 2022 roku są to cztery zestawienia kolorystyczne o zróżnicowanej temperaturze i intensywności. Jakie kolory Pantone 2022 zostały wybrane? W palecie „Balancing Act” (równowaga) znajdziesz ciepłe, nienasycone i jakby przydymione odcienie takich kolorów jak fiolet, zieleń, róż, brąz czy czerwień. W grupie „Wellspring” (źródło) dominują intensywniejsze odcienie zieleni oraz brązowawa żółć. W „The Star of The Show” (gwiazda show) fiolet Very Peri łączony jest z ciepłymi szarościami, a w „Amusements” (drobne przyjemności) z różem.

Wg. stanu prawnego na dzień 5.02.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.