Położenie mieszkania względem stron świata – na co zwracać uwagę?

8 września 2021

Planując zakup mieszkania od dewelopera, warto zwracać uwagę nie tylko na metraż, standard oraz liczbę pokojów, ale również na ich rozlokowanie wobec kierunków geograficznych. Jak się okazuje, położenie mieszkania względem stron świata może mieć bardzo wymierny wpływ na komfort korzystania z pomieszczeń. Jaki układ będzie pod tym względem optymalny?

Strony świata a położenie mieszkania – jakie pomieszczenia od północnej strony?

Północ jest kierunkiem, który w odniesieniu do wnętrz mieszkalnych zapewnia najsłabsze nasłonecznienie. Z tego powodu najlepiej, jeśli w tej części mieszkania zlokalizowane zostaną takie pomieszczenia jak garderoba, łazienka czy korytarz. Nie wymagają one sporej ilości światła słonecznego, a w przypadku spiżarni brak słońca i chłód będą wręcz dodatkowym atutem.

Jakie wnętrza od południa i południowego zachodu?

Planując położenie mieszkania, warto uwzględnić, że od strony południowej i od południowego zachodu słońce będzie towarzyszyć nam przez zdecydowaną większość dnia. Warto więc zlokalizować tam pomieszczenia wymagające odpowiednio dużo światła, np. gabinet, pracownię, pokój dziecięcy czy salon. Naturalne nasłonecznienie tych pomieszczeń stwarza również odpowiednie warunki do uprawy w nich roślin doniczkowych.

Położenie mieszkania – strona północno-wschodnia

Północny wschód to dobry kierunek na lokalizację sypialni, ze względu na poranne promienie słońca, które wpadając przez szybę, wprawiają nas w dobry nastrój. Takie położenie mieszkania względem stron świata zapewni również brak nagrzewania się wnętrza w ciągu dnia, dzięki czemu wieczorem w sypialni zapanuje przyjemny chłód.

Okna na wschód lub zachód idealne do kuchni

Sprawdzając położenie mieszkania, warto szczególną uwagę zwrócić na lokalizację kuchni. Najlepiej, jeśli będzie ona zorientowana na wschód lub zachód. Dzięki temu słońce nie nagrzeje zbyt intensywnie pomieszczeń, jednocześnie zapewniając odpowiednie oświetlenie. Wschód lub zachód to również najczęstsze kierunki do lokalizowania tarasu, lub balkonu, gwarantujące przyjemny relaks w ciepłe, wiosenne oraz letnie dni.

Wg. stanu prawnego na dzień 08.09.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.