Cechy nowoczesnych osiedli mieszkaniowych

1 września 2021

Większość osób zainteresowanych zakupem bądź wynajmem mieszkania poszukuje lokali na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych. Dowiedz się, czym się charakteryzują oraz jakie zalety posiadają takie osiedla.

Starannie zaprojektowane nowoczesne osiedla mieszkaniowe

Dzięki starannemu, kompleksowemu zaplanowaniu przestrzeni nowoczesne osiedla zapewniają mieszkańcom komfort nie tylko w zaciszu czterech ścian, ale także na zewnątrz budynku. Osiedla te są zazwyczaj niewielkie i składają się z kilku bloków, domów jednorodzinnych lub szeregowych, co zapewnia większą prywatność mieszkańcom.

Na terenie tym ważne są nie tylko budynki z mieszkaniami, ale także przestrzeń wokół. Projektanci dbają więc o dobrą infrastrukturę (chodniki, drogi wewnętrzne, miejsca do parkowania), ale również tereny zielone, plac zabaw dla dzieci, ławki i inne miejsca relaksu. Wspólne miejsca do wypoczynku, rekreacji czy spotkań sprzyjają sąsiedzkiej integracji, pozwalają na poznanie nowych ludzi czy też zapewnienie towarzystwa dzieciom. To wpływa nie tylko na komfort, ale i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Styl nowoczesnych osiedli jest utrzymany zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze. Do budowy obiektów wykorzystywane są ponadto nowoczesne, dobrej jakości materiały, co wpływa na wysoki standard wykończenia, zwykle znacznie lepszy niż w przypadku tradycyjnych osiedli mieszkaniowych.

Osiedle nowoczesne technologicznie

Na nowoczesnych osiedlach często wykorzystywane są najnowsze rozwiązania technologiczne i udogodnienia. Winda, monitoring czy szlabany to bardzo powszechne, wręcz podstawowe wyposażenie osiedli, które dla wielu osób kupujących lokale wydaje się już oczywistością. Dlatego deweloperzy oddający do użytku nowoczesne osiedla mieszkaniowe idą o krok dalej, wyposażając obiekty i przestrzeń wokół w jeszcze nowsze systemy.

Coraz częstszym rozwiązaniem na tego rodzaju osiedlach są inteligentne systemy Smart, pozwalające na zarządzanie domem z poziomu aplikacji w smartfonie. Dzięki specjalnym, innowacyjnym technologiom możliwe jest więc sterowanie domowym oświetleniem, roletami albo temperaturą w mieszkaniu za pomocą komend głosowych bądź przycisków w telefonie. Inteligentny dom obejmuje często także systemy przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe oraz zdalny monitoring lokalu, a nawet całego budynku. Stosowanie tych technologii nie tylko zwiększa komfort domowników, ale też poprawia ich bezpieczeństwo.

Nowoczesne osiedla zasilane ekologiczną energią

Coraz częściej osiedle nowoczesne to także przestrzeń ekologiczna, korzystająca z odnawialnych źródeł energii. Budynki są wyposażone w zintegrowane systemy fotowoltaiczne, które pozwalają czerpać czystą energię słoneczną. Rozwiązanie to daje możliwość uniezależnienia się od prądu z sieci, a tym samym uzyskania znacznych oszczędności finansowych. W zależności od rodzaju systemu opcja ta jest przeznaczona dla mieszkańców indywidualnych, którzy mogą korzystać z zielonej energii w swoich mieszkaniach, jak również dla całej wspólnoty. Panele fotowoltaiczne bywają bowiem także używana do produkcji prądu dla części wspólnych, np. lamp na osiedlu.

Samowystarczalne osiedle nowoczesne

Coraz częściej nowoczesne osiedla mieszkaniowe są samowystarczalne. W ich obrębie znajdują się więc nie tylko sklepy spożywcze lub markety, w których można zrobić podstawowe zakupy, ale też rozmaite punkty usługowo-handlowe. Często na osiedlach lub w ich pobliżu powstają gabinety lekarskie lub placówki medyczne, małe żłobki bądź przedszkola. Deweloperzy nierzadko przewidują, a nawet zakładają z góry, że na nowoczesnym osiedlu mogą funkcjonować takie placówki, dlatego już zawczasu starają się o nie i przeznaczają odpowiednią ilość miejsca konieczną do ich powstania.

Nowoczesne osiedla coraz częściej lokalizowane są nieco na uboczu dużych miast. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury okazuje się więc koniecznością. Mimo że osiedla te są zazwyczaj bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, to dla mieszkańców ważne jest, aby móc korzystać z wielu usług na miejscu.

Wg. stanu prawnego na dzień 01.09.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.