Projektowanie osiedli mieszkaniowych – nowe trendy

23 lutego 2022

Okres, w którym nowo budowane polskie osiedla przypominały szczelnie odgrodzone od świata skupiska ciasno upakowanych bloków, to już przeszłość. Obecnie deweloperzy starają się zapewnić swoim klientom komfortową przestrzeń do życia, budując zgodnie z najnowszymi trendami. Co w takim razie wyróżnia współczesną zabudowę mieszkaniową? Przedstawiamy najważniejsze standardy panujące w dzisiejszym budownictwie wielorodzinnym.

Osiedle zamknięte odchodzi do przeszłości

Jednym z głównych trendów we współczesnej branży deweloperskiej jest odchodzenie od wszechobecnych ogrodzeń, które miały podnosić prestiż osiedla. Z jednej strony ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, co – jak się okazało – nie zawsze odnosiło pożądany skutek. Z drugiej zaś – zamknięte osiedle często oznacza problemy z dojazdem np. dla służb ratunkowych, jednocześnie negatywnie wpływając na estetykę miejskiej przestrzeni. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej projektanci oraz wykonawcy decydują się na odejście od mody na grodzenie przestrzeni, szczególnie że nowe technologie pozwalają znacznie skuteczniej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe – niska zabudowa

Coraz rzadziej polskie osiedla mieszkaniowe projektowane są w formie skupisk kilkunastopiętrowych, wysokich budynków. We współczesnym budownictwie zaczęła dominować niska zabudowa, często nieprzekraczająca pięciu kondygnacji, której doskonałym przykładem jest osiedle Przyszłość. Korzystanie z tego typu budynków jest znacznie bardziej komfortowe, a na dodatek ich estetyka sprawia, że nie przytłaczają, ani nie dominują miejskiego krajobrazu.

Projekt osiedla a modułowość mieszkań

Kolejnym trendem, który cechuje deweloperów realizujących nowoczesne osiedla mieszkaniowe, jest maksymalne dopasowanie przestrzeni mieszkalnej do aktualnych potrzeb swoich klientów. Łączenie sąsiadujących ze sobą mieszkań pozwala rozwiązać ten problem. Zanim rodzina powiększy się o nowych członków, może wynajmować drugi lokal, zapewniając sobie dodatkowe źródło dochodu, a gdy zajdzie taka potrzeba – połączyć oba mieszkania tworząc przestronny, komfortowy apartament.

Nowe osiedla z oknami od podłogi do sufitu

Energooszczędność to kolejny trend, który dominuje polskie osiedla w coraz większym stopniu. Maksymalne wykorzystanie naturalnego nasłonecznienia, w sytuacji, gdy lokal ma ograniczoną liczbę okien, umożliwia montaż okien typu porte fenetre, sięgających od podłogi aż po sufit. Dzięki nim do pomieszczenia wpada znacznie więcej światła, co pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną oraz ogrzewanie.

Więcej zieleni

Praktycznie każdy współczesny projekt osiedla uwzględnia bliskość natury. W bezpośrednim otoczeniu budynków znajdziemy więc skwery, place zabaw, alejki spacerowe oraz sporo zieleni. Kontakt z przyrodą znacząco podnosi jakość życia, co doskonale rozumieją architekci projektujący nowe osiedla – także te w największych polskich metropoliach.

Polskie osiedla pokochały minimalizm

Wymieniając najważniejsze trendy, którymi oznaczają się nowoczesne osiedla mieszkaniowe w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o ich minimalistycznej formie architektonicznej. Odejście od krzykliwiej kolorystyki elewacji czy nadmiernej ilości ozdobnych elementów nie powoduje jednak, że nowe osiedla przypominają szare, PRL-owskie bloki z wielkiej płyty. Wprost przeciwnie – przemyślana koncepcja pozwala architektom tworzyć unikatowe projekty, czego dobrym przykładem jest wspominane osiedle Przyszłość.

Osiedla przyszłości – blisko ludzi i natury

Podsumowując, nowe trendy w projektowaniu osiedli mieszkaniowych pozwalają na realizowanie inwestycji znacznie bardziej przyjaznych mieszkańcom, efektownie wkomponowanych w lokalny krajobraz, a przy tym funkcjonalnych i bezpiecznych. Widoczny jest również silny proekologiczny nurt, który sprawia, że praktycznie każdy nowy projekt osiedla uwzględnia potrzebę bliskiego kontaktu z naturą. Osiedle zamknięte nie jest już traktowane jako symbol prestiżu i bezpieczeństwa, dlatego coraz częściej można zauważyć odchodzenie od szczelnego grodzenia inwestycji mieszkaniowych. Eksperci przewidują, że w kolejnych latach opisane w tym artykule trendy w jeszcze większym stopniu zdominują budownictwo wielorodzinne.

Wg. stanu prawnego na dzień 23.02.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.