5 wskazówek jak zaaranżować przestrzeń biurową

6 marca 2022

Zastanawiasz się, jak urządzić biuro w niewielkim pomieszczeniu? Planujesz stworzyć przytulne biuro w domu lub mieszkaniu? Nie jest to zadanie łatwe, ale zapewniamy – z pewnością wykonalne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby cieszyć się funkcjonalną i estetyczną przestrzenią biurową. Sprawdź 5 niezawodnych sposobów projektantów wnętrz.

Jak urządzić biuro? Wybierz odpowiedni kolor

Jeśli dysponujesz niewielkim pomieszczeniem i chcesz stworzyć w nim biuro, rozważnie wybieraj kolory ścian i sufitów. Optyczne powiększenie przestrzeni możliwe będzie dzięki zastosowaniu jasnych barw. Niekoniecznie musi być to biel. Odpowiednie będą też niezwykle modne w 2022 roku kolory neutralne, a więc różne odcienie beżu. Sprawią one, że nawet z pozoru bezduszne pomieszczenie stanie się przestronnym i przytulnym biurem. Chcesz komfortowo czuć się w małym biurze? Zastosuj modne odcienie jasnej i zszarzałej zieleni lub błękitu.

Chcesz zastosować w biurze mocne kolory firmowe? To dobry pomysł! Nie bój się intensywnych barw w nawet bardzo małych wnętrzach. Pamiętaj jednak, że ciemne i nasycone kolory mogą optycznie zmniejszać biuro i „przybliżać” ściany. Jeśli planujesz pomalować nimi całą ścianę, wybierz tylko jedną z nich. W prostokątnym pomieszczeniu najlepszym wyborem będzie jedna z dwóch krótszych ścian. Nie bój się też eksperymentować. Możesz stworzyć barwne geometryczne kompozycje na jasnym tle.

Aranżacja małego biura – co na podłogę?

Małe biuro można optycznie powiększyć, dobierając do niego odpowiednie wykończenie podłogi. Zanim postawisz na konkretne rozwiązanie, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze – łatwość czyszczenia czy komfort i przytulna atmosfera? Pomyśl też o tym, czy w biurze będą przebywać czworonogi i kto oraz jak często będzie zajmował się sprzątaniem. Z gotowymi odpowiedziami może zacząć się aranżacja małego biura.

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań do biur są posadzki łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Mogą to być podłogi z paneli, desek, parkietu lub modnego polerowanego betonu. Odradzamy układanie płytek podłogowych – biuro straci swój przyjazny i przytulny charakter. Możesz też, wzorem projektantów wnętrz, zastosować w przestrzeniach biurowych wykładziny. Wybieraj jednak modele przeznaczone do intensywnej eksploatacji, odporne za zabrudzenia i w niezbyt jasnych kolorach.

Pomysł na biuro – funkcjonalne i wygodne meble

Jak urządzić biuro? Funkcjonalnie! Będzie to prostsze z wykorzystaniem odpowiednich mebli. Wielu producentów oferuje kolekcje mebli biurowych – wygodnych, eleganckich i jednocześnie ergonomicznych. Nie ma przecież nic gorszego od niekomfortowego krzesła czy biurka o zbyt niskim blacie. Modne są obecnie m.in. biurka do pracy stojącej lub stojąco-siedzącej z regulowaną wysokością blatu.

Aranżacja małego biura wymaga także sięgania po sprytne rozwiązania meblowe. Jeśli Twoje biuro mieści się w niewielkiej przestrzeni, pomyśl o zabudowaniu jednej ze ścian od podłogi po sufit zamykanymi szafkami lub otwartymi półkami. Tam przechowuj wszystkie dokumenty, narzędzia czy sprzęty biurowe. Jeśli we wnętrzu ma pracować kilka osób, możesz zdecydować się na biurka z nadstawki, które będą dzielić przestrzeń na mniejsze i bardziej prywatne części.

Jak stworzyć przytulne biuro?

Twój pomysł na biuro jest prosty? Wnętrze powinno być klimatyczne i komfortowe? Znamy sposób na stworzenie przytulnego biura. Kluczowe jest tu wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. Pamiętaj, aby w biurze nie zabrakło różnych źródeł światła. Lampy sufitowe to za mało do wygodnej pracy i stworzenia atmosfery. Konieczne są też lampki biurkowe i boczne światła, np. kinkiety czy listwy LED o ciepłym świetle.

Przytulne biuro stworzysz też, dodając do niego żywe rośliny. W małym biurze dobrym wyborem będą tzw. zielone ściany z żywych roślin lub lampy z doniczkami na rośliny zwisające. Całość dopraw dekoracjami ścian, np. lustrami, które rozjaśnią wnętrze czy plakatami lub obrazami. Projektanci są zgodni – nowoczesne biura powinny tworzyć odpowiednią atmosferę!

Interesują Cię nowoczesne biura? Projekty i aranżacje to najlepsze źródła inspiracji. Sprawdź w internecie, jak wyglądają przestrzenie biurowe innych firm i znajdź pomysł na biuro!

Wg. stanu prawnego na dzień 6.03.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.