Siedziba firmy w mieszkaniu – czy można wynajem wliczyć w koszty?

16 lipca 2021

Chęć optymalizowania kosztów prowadzonej działalności sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą decyduje się wpisać mieszkanie własnościowe jako siedzibę swojej firmy. Takie działanie rodzi jednak konieczność ustalenia wydatków na poczet uzyskania przychodów, które następnie można odliczyć od podstawy opodatkowania. Osoby zainteresowane wykonywaniem działalności gospodarczej we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu zachęcamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy wszelkie kwestie podatkowe i organizacyjne.

Firma w mieszkaniu a koszty prowadzenia działalności

Nie ulega wątpliwości, że pracując w domu, ograniczamy koszty do minimum. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy firma w mieszkaniu ma możliwość dołączenia opłat czynszowych do kosztów uzyskania przychodów. Osoby pragnące wliczyć mieszkanie w koszty firmy muszą mieć na uwadze możliwość indywidualnej interpretacji takiego zdarzenia przez Urząd Skarbowy. Aktualne przepisy podatkowe oczywiście nie zabraniają ustalenia siedziby firmy w mieszkaniu własnościowym, jednak kalkulacja kosztów działalności powinna dotyczyć wyłącznie tej powierzchni mieszkania, która faktycznie służy do uzyskiwania przychodów. Jeśli posiadamy biuro o powierzchni 15 metrów kwadratowych, a całe mieszkanie wykazuje powierzchnię użytkową 60 mkw, wówczas do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy 1/4 opłaty czynszowej, za prąd, wodę i inne media. Osobną sprawą pozostaje zmiana sposobu użytkowania lokalu, wymagająca zgłoszenia do starostwa i zmiany metody naliczania podatku od nieruchomości.

Sposób użytkowania lokalu ma ścisły związek z prowadzoną tam działalnością. Przepisy podatkowe nie są tu jednoznaczne, a normy postępowania zostały wypracowane na drodze orzeczeń sądów i indywidualnych interpretacji Urzędu Skarbowego. Wyznaczenie powierzchni lokalu mieszkalnego pod prowadzenie działalności nie powoduje z urzędu zmiany jego sposobu użytkowania. Jeśli firma w mieszkaniu nie generuje konieczności gruntownego remontu i dostosowania nieruchomości do jednego celu, wówczas zgłoszenie nie będzie konieczne. Przykładowo, programista lub grafik komputerowy do wykonywania swoich obowiązków potrzebuje jedynie wygodnego biurka i komputera. W zupełnie innej sytuacji znajdzie się natomiast właściciel salonu kosmetycznego, który chce wydzielić w mieszkaniu przestrzeń dla tego celu. Wliczając własnościowe mieszkanie w koszty firmy musimy pamiętać o procentowym odliczeniu kosztów działalności i ewentualnym zgłoszeniu do starostwa zmiany sposobu użytkowania. Unikniemy wówczas problemów interpretacyjnych i wyjaśnień przed Urzędem Skarbowym.

Wylicz wynajmowane mieszkanie w koszty firmy – jak to zrobić?

Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajmowanym lokalu wiąże się z koniecznością uzyskania zgody właściciela. Co do zasady, nie może on odmówić najemcy realizacji celów firmowych w mieszkaniu, jeśli nie wiąże się z nimi gruntowny remont, uciążliwość dla sąsiadów czy ryzyko postępującego zużycia mieszkania. Mając znalezione mieszkanie na firmę wynajem i wydatki z tym związane można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu na podobnych zasadach, co w przypadku mieszkania własnościowego. Również tutaj konieczne staje się wyliczenie procentowego udziału wynajmowanej powierzchni w uzyskiwaniu przychodów z tytułu prowadzonej działalności. Przeszukując ofert na mieszkanie na firmę wynajem okazuje się atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców, którzy nie posiadają lokalu własnościowego. Nie tylko umożliwia realizację celów zawodowych, lecz przede wszystkim pozwala zredukować całkowity koszt wynajmu poprzez obniżenie podstawy opodatkowania. Dodatkowo, jeżeli poniesiemy jakiekolwiek wydatki na wyposażenie biura w mieszkaniu, mamy możliwość pełnego załączenia ich w koszty uzyskania przychodu.

Wybierając mieszkanie na firmę wynajem lub lokal własnościowy stanowi doskonałą opcję na początku działalności. Warto natomiast pamiętać o ograniczeniach z tym związanych. W mieszkaniu trudno będzie przyjmować potencjalnych kontrahentów i prowadzić rozmowy biznesowe. Jednak dla osób prowadzących działalność gospodarczą online, posiadanie firmy w mieszkaniu przyniesie upragnione oszczędności i da dużo swobody w dostosowaniu przestrzeni do osobistych wymagań.

Wg. stanu prawnego na dzień 16.07.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.