Umowa otwarta przy nieruchomości czy umowa na wyłączność?

17 września 2021

Chcąc sprzedać mieszkanie lub dowolną, inną nieruchomość, wielu z nas decyduje się skorzystać z pomocy pośrednika. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę skomplikowaną specyfikę rynku nieruchomości i własny brak doświadczenia. Rozpoczynając współpracę z biurem pośrednictwa, zazwyczaj mamy możliwość zawarcia umowy otwartej lub umowy na wyłączność. Czym różnią się one między sobą i która będzie korzystniejsza dla sprzedającego?

Czym jest umowa otwarta z biurem nieruchomości?

Pierwszym omawianym rodzajem dokumentu będzie umowa otwarta. Zakłada ona przede wszystkim to, że sprzedaż mieszkania, domu lub gruntu powierzona zostaje nie jednemu, a kilku biurom nieruchomości. Oznacza to, że starania o skuteczną sprzedaż podejmować będzie wielu pośredników. Takie działanie może znacznie przyspieszyć finalizację transakcji oraz zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania korzystnych dla właściciela warunków sprzedaży.

Umowa otwarta: plusy i minusy

Sytuacja, w której wielu pośredników podejmuje się sprzedaży danego lokalu, jest komfortowa, ale może rodzić również pewne niedogodności. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pośrednik, liczący przecież na prowizję, może chcieć jak najszybciej sprzedać nieruchomość, co często wiąże się z niższą ceną. Wystawiając tę samą ofertę w kilku biurach, może również dojść do sytuacji, w której w poszczególnych ogłoszeniach pojawią się pewne rozbieżności, co może zniechęcać potencjalnych nabywców. Umowa otwarta to również trudniejsza ocena zaangażowania poszczególnych agentów i konieczność kontrolowania działań kilku biur zamiast jednego.

Umowa otwarta pośrednictwa a umowa na wyłączność

Sposobem na unikniecie wszystkich powyższych niedogodności, jest zawarcie umowy na wyłączność. Jak nietrudno się domyślić, zakłada ona współpracę tylko z jednym biurem nieruchomości, koordynującym cały proces sprzedaży. Współpraca z jednym pośrednikiem to gwarancja wyboru najlepszej oferty, czego często nie gwarantuje nam umowa otwarta z biurem nieruchomości. Zazwyczaj, decydując się na taki rodzaj współpracy, klient otrzymuje w pakiecie sesję zdjęciową lokalu oraz profesjonalnie przygotowaną ofertę sprzedaży. Inaczej niż umowa otwarta, taka forma współpracy nie powoduje powielania się ofert w wielu różnych serwisach, co rozwiązuje problem ewentualnych błędów i nieścisłości.

Zalety umów na wyłączność

Do najważniejszych atutów umów na wyłączność należą więc:

– lepiej przygotowana oferta sprzedaży,

– komfort współpracy z jednym pośrednikiem,

– gwarancja maksymalnego zaangażowania agenta,

– szansa na wynegocjowanie najkorzystniejszych warunków sprzedaży.

Co wybrać?

Zarówno umowa na wyłączność, jak i umowa otwarta pośrednictwa mają swoje wady i zalety. Współpraca z wieloma biurami daje zdecydowanie większą niezależność właścicielowi nieruchomości. Jednak umowa otwarta to również niedogodności i ograniczenia, które często eliminuje udzielenie wyłączności przy sprzedaży. Warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie zalety oraz wady obu rozwiązań, by wybrać optymalną dla danego przypadku formę współpracy.

Wg. stanu prawnego na dzień 17.09.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.