Rewitalizacja kamienicy oraz mural przy kompleksie EQ – film z realizacji przedsięwzięcia

16 lutego 2022

Mural Tytusa Brzozowskiego przy ul. Wschowskiej 10 – namalowany antysmogową, wpływającą na jakość powietrza farbą – został ukończony już kilka tygodni temu. Jednak dopiero teraz można zobaczyć, jak kamienica wyglądała przed i podczas prac związanych z malowidłem. Na początku przedsięwzięcia budynek wymagał także wielu innych, dodatkowych działań. Czynności, które trzeba było podjąć, nie polegały jedynie na przeniesieniu dzieła Tytusa Brzozowskiego na ściany nieużytkowanej przez lata nieruchomości.

Firma Waryński S.A., inicjator i mecenas muralu, zadbał także o wyremontowanie dachu kamienicy wraz z wymianą obróbek blacharskich, wstawienie nowych okien dachowych oraz gruntowną renowację ścian kamienicy, które zostały przygotowane do położenia muralu. Sam proces malowania zajął kilka tygodni. Artyści przenieśli na kamienicę projekt Tytusa Brzozowskiego – dzieło pokryło 375 m2, czyli trzy ściany budynku. Czwarta ściana została także odświeżona – naniesiono na nią białą farbę, która idealnie kontrastuje z trzema, pokrytymi malowidłem ścianami.

Mural był swojego rodzaju „kropką nad i” w działaniach firmy Waryński S.A. w okolicy ul. Ordona, Wschowskiej i Jana Kazimierza. Deweloper był także odpowiedzialny za przebudowę i rewitalizację ul. Wschowskiej, która zachowała historyczny bruk z polnego kamienia oraz zyskała nowe latarnie. Wszystkie te działania nawiązują do nazwy jednego z biurowców należących do kompleksu EQ – EQ2 Art & Work, czyli połącznie miejsca do pracy z artystycznym klimatem wokół, a także i w środku budynku.  

Cały przebieg malowania głównej ściany muralu został nagrany za pomocą kamery umieszczonej naprzeciwko kamienicy. Na tej podstawie stworzono film, który przeplata się z wywiadem udzielonym przez Tytusa Brzozowskiego oraz przebitkami – umieszczonego na kamienicy – malowidła na tle kompleksu EQ.

Zapraszamy do obejrzenia!