Waryński S.A. wspiera działania Polskiej Misji Medycznej w Ukrainie

26 kwietnia 2022

Grupa Waryński przekazała Polskiej Misji Medycznej – organizacji humanitarnej niosącej pomoc lekarską w krajach objętych konfliktami – 50 tys. złotych. Środki zostaną wykorzystane na zakup leków oraz ich transport na tereny objęte wojną w Ukrainie. Darowizna jest elementem szerszej pomocy, jaką firma Waryński S.A. Grupa Holdingowa zaplanowała dla osób przebywających w Ukrainie oraz uchodźcom.

Pomoc obywatelom Ukrainy była naturalną decyzją, tzw. ludzkim odruchem serca. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w kraju, w którym toczy się wojna jest ekstremalnie trudna. Dostęp do podstawowych leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego jest tam bardzo ograniczony.  W Ukrainie pomoc dla chorych oraz ludzi poszkodowanych działaniami wojennymi jest możliwa tylko dzięki wsparciu zewnętrznemu. Dlatego postanowiliśmy przekazać środki pieniężne Polskiej Misji Medycznej. Wiemy, że organizacja wykorzysta darowiznę na zakup niezbędnych lekarstw oraz materiałów medycznych, a co za tym idzie, pomoże uratować wiele ludzkich żyć – mówi Beata Cywińska, Wiceprezes Zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa.

Od pierwszych dni wojny Polska Misja Medyczna dołączyła do grona największych organizacji świadczących pomoc humanitarną. Dzięki swojemu doświadczeniu i możliwościom krakowskie stowarzyszenie rozpoczęło projekt pomocy Ukrainie właśnie od zabezpieczenia potrzeb szpitali, aby mogły funkcjonować jak najdłużej. Jest to również odpowiedź na wiadomości płynące bezpośrednio od ukraińskich lekarzy, którzy informowali o braku niezbędnego wyposażenia medycznego na miejscu i poprosili o taki rodzaj pomocy.

– W Ukrainie lekarze i cały personel medyczny wykonują heroiczną pracę, ratując życia w warunkach wojny. Nasza pomoc dostarcza im narzędzi do tego, aby pracować dalej, i aby jak najmniej osób ucierpiało w wyniku ataków i dramatycznych wydarzeń, jakich sceną stała się Ukraina. To nie tylko symboliczne wsparcie, ale realna odpowiedź na potrzeby placówek medycznych, dla których płynąca z Polski pomoc to kolejne uratowane życia. A w przyszłości również zagwarantowanie, że mieszkańcy kraju będą mieli funkcjonujące szpitale, których personel nie musiał opuścić – mówi Ewa Piekarska-Dymus, Prezeska Zarządu Polskiej Misji Medycznej.

Ponadto Waryński S.A. zaangażowała się także w organizację pomocy materialnej. Spółka – w należącym do Grupy biurowcu EQlibrium – zorganizowała zbiórkę żywności, artykułów higienicznych oraz karmy dla zwierząt. Produkty przekazano warszawskim punktom recepcyjnym oraz fundacji wspierającej przebywające na Ukrainie psy i koty. Pomoc ta może mieć charakter cykliczny – zbiórki będą organizowane do czerwca, jeśli jednak sytuacja będzie tego wymagać, termin może zostać wydłużony.

– Poza wsparciem finansowym postanowiliśmy również zorganizować akcję, która zaangażuje pracowników Spółki oraz najemców biurowca EQlibrium. Widzimy, jak wielu ludzi chce pomagać, dlatego chcieliśmy to wykorzystać i połączyć siły – komentuje Beata Cywińska, Wiceprezes Zarządu Waryński S.A. Zebrane dary rzeczowe mają pomóc Ukraińcom, którzy niedawno przyjechali do Polski. Wszyscy wiemy, że uchodźców jest bardzo dużo, w związku z tym potrzeby są także duże. W takiej sytuacji staraliśmy się wykorzystać wszystkie możliwe dla nas kanały pomocy humanitarnej, aby wesprzeć poszkodowanych – dodaje.