Idealne mieszkanie dla rodziny z dzieckiem

26 sierpnia 2021

Zakup mieszkania to poważna, często bardzo kosztowna decyzja, która wpływa na całe życie nabywcy i jego najbliższych. Dlatego należy ją podejmować, bazując na dobrze przemyślanych aspektach. Czym kierować się, wybierając mieszkanie dla rodziny?

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie dla rodziny z dziećmi?

Poszukując idealnego lokum, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. Istotna jest wielkość mieszkania. Najlepiej, aby każde dziecko miało własny pokój, jednakże nie zawsze jest to możliwe. W przypadku rodzin z jednym bądź dwojgiem dzieci optymalnym wyborem są lokale trzypokojowe, składające się z salonu oraz dwóch sypialni, z których jedna zostanie przeznaczona na pokój dziecięcy bądź młodzieżowy.

Wybierając mieszkanie, kieruj się też jego lokalizacją. Dobrze, aby osiedle znajdowało się w pobliżu żłobka, przedszkola bądź szkoły. W ten sposób oszczędzisz czas na codziennych dojazdach i staniu w korkach. Najlepiej, aby w niedalekiej odległości od lokalu znajdował się także ośrodek zdrowia z lekarzem rodzinnym albo inne placówki świadczące opiekę zdrowotną. Ważną kwestią jest ponadto dobre skomunikowanie lokum z centrum miasta oraz miejscem pracy.

Codzienne funkcjonowanie rodziny z pewnością ułatwią także supermarkety znajdujące się w pobliżu. Dzięki nim nie musisz obawiać się „sytuacji awaryjnych”, gdy w domu skończą się pieluchy, kaszki albo mleko dla dziecka. Możesz bowiem szybko wyjść z domu i zakupić niezbędne produkty w lokalnym sklepiku lub większym markecie.

Zakup mieszkania to inwestycja na długo, często na całe życie. Dlatego nabywając nieruchomość, pamiętaj, aby spełniało ono wszystkie oczekiwania bieżące, ale również przyszłe. Mieszkanie powinno zapewniać maksymalny komfort domownikom. Jeśli planujesz powiększanie rodziny w przyszłości, zastanów się już teraz nad większym lokalem, wyposażonym w dodatkowy pokój. Jeśli masz małe dzieci, sprawdź, czy w budynku znajduje się winda, która ułatwi przewożenie wózka, a także czy na osiedlu mieści się plac zabaw dla maluchów.

Wynajem mieszkania dla rodziny z dzieckiem – alternatywa dla kupna mieszkania

Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości zakupu mieszkania, możesz zdecydować się na jego wynajęcie. Musisz się jednak liczyć z tym, że wynajem mieszkania rodzinie z dzieckiem może okazać się nieco problematyczny. Nie wszyscy właściciele decydują się na wynajem mieszkania dla rodziny z dzieckiem ze względu na utrudnienia, jakie mogą się z tym wiązać. Przede wszystkim chodzi o to, że nieletni mogą niszczyć ściany albo meble w mieszkaniu. Zdarza się, że pozostawiają je brudne i oszpecone, a rodzice nie poczuwają się do tego, by zrekompensować tę stratę właścicielom. Ponadto zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów rodziny z dziećmi są chronione prawnie. To oznacza, że np. w sytuacji zalegania z opłatami nie mogą one zostać wyrzucone z mieszkania bez zapewnienia im schronienia, co bywa bardzo kłopotliwe dla właściciela.

Nie oznacza to jednak, że wynajmujący całkowicie rezygnują z podpisania umowy z rodzinami z dziećmi. Starają się natomiast odpowiednio przygotować dokument potwierdzający ich pobyt. Dlatego też wielu z nich decyduje się na wynajem mieszkania rodzinie z dzieckiem, ale w oparciu o umowę najmu okazjonalnego podpisaną w obecności notariusza. Dokument ten zawiera zapis określający, do jakiego lokalu musi przenieść się lokator w przypadku naruszenia przepisów bądź wygaśnięcia umowy. Dokument ten chroni prawnie obie strony: zarówno właściciela, jak i najemcę mieszkania.

Wg. stanu prawnego na dzień 26.08.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.