Czy pies w mieszkaniu to dobry pomysł

20 września 2022

Pies to niewątpliwie wyjątkowy przyjaciel, który wnosi do ludzkiego życia mnóstwo radości. Jednak, aby rzeczywiście tak było, jako właściciele musimy zapewnić mu właściwe warunki do życia. Jeden z nich to oczywiście odpowiednia przestrzeń. O ile mieszkając w domu z ogrodem, raczej nie mamy się o co martwić, o tyle w przypadku mieszkań w bloku sprawa nieco się komplikuje. Niewątpliwie warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej, dlatego w niniejszym wpisie wyjaśniamy, czy pies w mieszkaniu to dobry pomysł.

Pies w mieszkaniu a wychowanie

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, czym dla naszego pupila jest dom. Tak naprawdę zwierzę ma w nim przede wszystkim odpoczywać. To nie plac zabaw czy wybieg, a miejsce wypoczynku oraz zaspokojenia głodu. Do żadnej z tych czynności nie potrzeba dużej przestrzeni. Już od pierwszych chwil uczmy więc psa, że sypialnia czy salon nie służą do wielogodzinnej zabawy. Na nią przychodzi czas na świeżym powietrzu w lesie, parku itd.

Wypracowanie takiego podziału zależy wyłącznie od podejścia opiekuna do wychowania czworonoga. Idąc tym tropem, jeśli zapewnimy podopiecznemu regularne, dopasowane do jego potrzeb spacery, to nawet duży pies w bloku poczuje się szczęśliwy – a my wraz z nim. Jak widać, odpowiedź na pytanie „czy pies męczy się w bloku” jest negatywna – oczywiście, gdy mówimy tu o odpowiedzialnym właścicielu, który zadba o wystarczającą dawkę ruchu zwierzęcia każdego dnia.

Pies na małej powierzchni – za i przeciw

Wiele osób zastanawia się, czy pies w mieszkaniu o niewielkim metrażu może wygodnie funkcjonować. Otóż z jego perspektywy wielkość naszego lokum nie ma większego znaczenia. Pupil potrzebuje przede wszystkim miejsca na legowisko i miski, ponieważ pozostałe potrzeby życiowe zaspokaja w czasie spacerów.

Sprawa ma się nieco inaczej z ludzkiej perspektywy. Zwłaszcza kiedy mowa o dużych rasach. Gdy dysponujemy bardzo małym lokum, gdzie każdy kąt ma swoje przeznaczenie, wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na psie posłanie oraz akcesoria bywa niemożliwe. Co więcej, codzienne życie z dużym psem okaże się zdecydowanie niekomfortowe. Duży zwierzak leżący na środku przejścia może poważnie przeszkadzać. W niewielkim mieszkaniu większe trudności sprawia także utrzymanie porządku. Właśnie dlatego mały lub przynajmniej średni pies na małej powierzchni to rozsądniejszy pomysł.

Pies na małej powierzchni w mieście

Trzeba pamiętać, że pies w bloku nie może przeszkadzać innym lokatorom. Musimy więc nauczyć go spokojnego zostawania w domu oraz zasad posłuszeństwa. Uwzględnijmy też lokalizację, w której mieszkamy. Dobrze, aby w pobliżu znajdował się teren, na którym nasz podopieczny swobodnie się wybiega i pobawi w bezpiecznym otoczeniu. W innym wypadku zastanówmy się, czy uda nam się dojeżdżać np. samochodem w takie miejsce.

Pies w bloku lub w kamienicy a piętro

W przypadku budynków bez windy, piętro ma spore znaczenie. Wszystko dlatego, że młode psy chętnie pokonują stopnie, lecz z wiekiem staje się to dla nich coraz trudniejsze. Szczeniaki także nie powinny samodzielnie chodzić po schodach. Przy czym niektóre rasy mają szczególne skłonności do problemów ze stawami (np. owczarki niemieckie). Z takiego punktu widzenia pierwsze piętro lub parter to najbezpieczniejsza opcja.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości dotyczące tego, czy pies męczy się w bloku lub w mieszkaniu. W ramach podsumowania pozostaje nam podkreślić, że za samopoczucie i komfort zwierzaka odpowiada jego właściciel. Sam metraż domostwa to sprawa drugorzędna.

Wg. stanu prawnego na dzień 20.09.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.