Istota feng shui w miejscu pracy

27 września 2022

Feng shui to wywodząca się ze starożytnych Chin praktyka mająca na celu zaadaptowanie przestrzeni w sposób możliwie współgrający z naturą. W skali makro sztuka ta może dotyczyć całych dzielnic czy miast. W skali mikro – koncentrować się na najbliższym otoczeniu, naszym domu czy miejscu pracy. Jak postępować w myśl zasad w feng shui w biurze? Wyjaśniamy!

Feng shui w pracy – co jest najważniejsze?

Myśląc o aranżacji biura zgodnie ze sztuką feng shui, musimy wiedzieć, że opiera się ona na poszukiwaniu równowagi między pięcioma nadrzędnymi elementami – drewnem, metalem, ogniem, wodą i ziemią. Jeśli tylko któryś z nich zyska przewagę nad pozostałymi, harmonia zostaje zaburzona. Chińczycy, którym zawdzięczamy tę wiedzę, są zwolennikami ujęcia całościowego. Oznacza to, że myśląc o feng shui w biurze, trzeba skupić się nie tylko na tym, jak ustawić meble biurowe, lecz również na kilku innych ważnych kwestiach.

Aranżacja biura zgodnie z zasadami feng shui – kwestia biurka

Przejdźmy do kluczowych zasad ustawiania mebli zgodnie z chińską tradycją. Najważniejszy z nich to oczywiście biurko. Upewnijmy się, że za plecami osoby pracującej przy nim nie znajduje się okno. Idealnie z perspektywy feng shui w pracy będzie, jeśli osoba siedząca przy swoim stanowisku zyska możliwość skierowania wzroku w stronę drzwi. To sprzyja pełnemu wykorzystaniu indywidualnego potencjału. Jeśli w biurze znajduje się więcej stanowisk, powinniśmy wziąć pod uwagę, że osoba pracująca najbliżej drzwi może być obciążana najbardziej wymagającymi zadaniami. Pozostając przy biurkach – pamiętając o feng shui w biurze, zadbajmy o porządek na blatach, ponieważ chaos zaburza efektywność!

Aranżacja biura w zgodzie z feng shui – uważajmy na ostre krawędzie!

Rozrzucone papiery, brudne kubki, ciągnące się po podłodze kable – wszystko to zaburza harmonię, do której dążymy, stosując feng shui w pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden niekorzystny czynnik, a mianowicie na ostre krawędzie i skosy. O ile to możliwe, unikajmy ich lub je wygładźmy. Jeśli ta surowość ma zakłócać równowagę w naszym miejscu pracy, warto pomyśleć o odpowiednich dodatkach czy dekoracjach, które oczyszczą atmosferę i zagwarantują odpowiedni przepływ energii, takich jak rośliny doniczkowe czy np. obrazy.

Rozwiązania feng shui w biurze – najlepszy kształt pomieszczenia

Feng shui uwielbia harmonię i regularność, dlatego też optymalnym kształtem pomieszczenia okaże się prostokąt lub kwadrat. Jeśli to zatem możliwe, zaaranżujmy takie właśnie biuro Jeszcze jedna wskazówka odnośnie do zagospodarowania przestrzeni – unikajmy dekoracji pośrodku biura, zostawmy tam wolną przestrzeń. Wówczas nic nie stanie na drodze przepływowi energii!

Biuro a kolory – co na to feng shui?

Kierując się wiedzą mistrzów z Dalekiego Wschodu przy aranżacji miejsca pracy, należy omówić jeszcze jedną kwestię – biuro a kolory. Każdy z nich odpowiada konkretnemu żywiołowi. Dlatego, jeśli zależy nam na kreatywności, postawmy na barwy ognia, czyli np. czerwień i pomarańcz. Tam, gdzie skrupulatność zajmuje pierwsze miejsce, sprawdzi się biel, szarość czy metaliczne odcienie. Kolory wody kojarzą się z zaufaniem i profesjonalizmem,  kolory drzew (zwłaszcza zieleń) działają najlepiej w strefach relaksu. Co, jednak gdy aranżując biuro, musimy postawić na jedną, spójną kolorystykę? Najlepszym wyborem okaże się biel wspierana przez szarość czy niebieski.

Jak widać, feng shui w pracy nie dotyczy wyłącznie tego, jak ustawić meble biurowe (tak, żeby nikt nie siedział tyłem do okien czy drzwi!), lecz również doboru odpowiednich barw czy zachowania ogólnego porządku. W ten sposób zadbamy o atmosferę sprzyjającą osiąganiu świetnych wyników zawodowych.

Wg. stanu prawnego na dzień 27.09.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.