Czy warto zdecydować się na wykończenie pod klucz?

30 czerwca 2023

Zamierzasz kupić nieruchomość i zastanawiasz się, jak ją wykończyć? Jednym z rozwiązań są tzw. pakiety pod klucz, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Dowiedz się, na czym polegają oraz czy i kiedy warto z nich skorzystać!

Na czym polega wykończenie pod klucz?

Najprościej mówiąc, ten sposób wykończenia mieszkania polega na wykonaniu prac wykończeniowych przez firmę zewnętrzną lub tę, która zajmowała się jego budową i sprzedażą. Zamiast więc odbierać nieruchomość w stanie surowym, klient otrzymuje gotowy lokal, który wystarczy tylko wyposażyć w meble oraz sprzęty RTV i AGD, choć i te zadanie można zlecić podwykonawcom. To najważniejsza różnica pomiędzy tą formą zakupu a odbiorem nieruchomości w tzw. stanie surowym bądź deweloperskim.

Co ważne, pakiety pod klucz mogą się różnić w zależności od oferty danego przedsiębiorstwa. Wszystkie szczegóły współpracy powinny zostać ustalone z firmą i zawarte w umowie. Niezmienne jest to, że decydując się na wykończenie mieszkania w ten sposób, trzeba się liczyć z wyższą ceną nieruchomości. Nie ponosi się jednak kosztów jej samodzielnego dostosowania – w ramach ustalonego budżetu wykonaniem wszystkich ustalonych czynności zajmuje się zewnętrzne przedsiębiorstwo.

Klient może zdecydować się na jeden z gotowych pakietów pod klucz, które obejmują z góry określone zakresy prac. Niekiedy istnieje też możliwość wyboru indywidualnego projektu zgodnego ze ściśle określonymi, indywidualnymi wymaganiami. Co do zasady, im wyższa cena danego rozwiązania, tym lepsza jakość wykonanego wykończenia. W zależności od kwoty usługi można wybrać najbardziej podstawowe albo wręcz przeciwnie – droższe rozwiązania i materiały.

Jakie czynności obejmują pakiety pod klucz? Oto przykładowe prace, które są w nich zawarte:

  • kładzenie płytek,
  • malowanie,
  • montaż wewnętrznej stolarki drzwiowej,
  • instalacja urządzeń sanitarnych,
  • mocowanie luster,
  • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w łazience.

To najpopularniejsze i najczęściej pojawiające się czynności oferowane przez firmy w ramach wykończenia pod klucz.

Z jakimi kosztami należy się liczyć, decydując się na to rozwiązanie? Przyjmuje się, że cena usługi wynosi ok. 5-15% ceny lokalu w stanie deweloperskim, więc w przypadku nieruchomości o wartości 400 tys. zł trzeba dołożyć dodatkowo 20-40 tys. zł. Konkretna stawka zależy przede wszystkim od wybranego pakietu – im wyższa jakość materiałów i im szerszy zakres realizowanych czynności, tym więcej trzeba zapłacić za wykończenie mieszkania pod klucz.

Jeśli chodzi o czas wykonania prac, z reguły wynosi on kilka tygodni i – podobnie jak cena usługi – wynika z rodzaju oraz ilości czynności do wykonania. W kontekście terminu duże znaczenie ma równie powierzchnia nieruchomości. Nietrudno dojść do wniosku, że wykończenie pod klucz lokali o dużym metrażu jest znacznie bardziej czasochłonne niż niewielkiej kawalerki.

Zalety wykończenia mieszkania deweloperskiego pod klucz

Jedną z kluczowych zalet, które decydują o popularności tego rozwiązania, jest oszczędność czasu. Zamiast samodzielnie zajmować się wszelkimi niezbędnymi czynnościami mającymi doprowadzić nieruchomości w stanie deweloperskim do używalności, wystarczy zlecić je firmie i oczekiwać na zakończenie inwestycji. A nie jest przecież tajemnicą, że wykończenie mieszkania pod klucz to zadanie wymagające i wyjątkowo czasochłonne.

Odpowiednio dobrany pakiet jest szczególnie atrakcyjną propozycją dla osób, którym brakuje zarówno czasu, jak i wiedzy oraz doświadczenia w pracach budowlanych i wykończeniowych. Dzięki temu można zapomnieć o trudnościach z poszukiwaniem wykonawcy, wyborem odpowiednich technologii czy nadzorowaniem czynności realizowanych przez wynajęte przedsiębiorstwo. W ramach wykończenia pod klucz wszystkimi tymi kwestiami zajmuje się zewnętrzna firma.

Kolejna kwestia dotyczy budżetu. Zabierając się za mieszkania we własnym zakresie, często zdarza się, że początkowo ustalona kwota okazuje się niewystarczająca na realizację prac. W przypadku pakietów można zapomnieć o tym problemie i mieć pewność, że realizator przeprowadzi wymagane czynności bez konieczności żadnych dodatkowych dopłat przez klienta.

Innym aspektem, który przekonuje do wykończenia mieszkania deweloperskiego pod klucz, jest dowolne ustalenie zakresu i rodzaju prac. Choć firmy oferują gotowe pakiety, to większość z nich daje też możliwość indywidualnego wskazania stylistyki, sposobu realizowanych czynności oraz wykorzystywanych w tym celu materiałów.

A co z wadami? Wśród nich można wymienić relatywnie wysoką cenę, która z reguły jest większa niż samodzielne wykonanie prac. Również brak stuprocentowej kontroli nad ich nimi niektórzy uznają za pewien minus pakietów pod klucz.

Wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz? Warto!

Jak widać, tego rodzaju wykończenie ma znacznie więcej zalet niż potencjalnych wad. Dzięki niemu w krótkim czasie nabywca wprowadza się do mieszkania kupionego w stanie deweloperskim lub surowym, mając pewność profesjonalnego wykonania wszystkich czynności wykończeniowych. Można więc przypuszczać, że popularność pakietów pod klucz będzie tylko rosła i coraz więcej osób będzie się na nie decydować.

Wg. stanu prawnego na dzień 30.06.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.