Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

23 czerwca 2023

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie i zabezpieczenie kapitału. Jeśli również Ciebie interesuje ten temat i chcesz się dowiedzieć, ile można zarobić na wynajmie mieszkania i od czego zależy dochód z najmu, zapoznaj się z przydatnymi informacji, które mogą ułatwić znalezienie odpowiedzi na Twoje pytania.

Ile da się zarobić na wynajmie mieszkania?

Kupowanie nieruchomości mieszkalnych to forma inwestycji pozwalająca na ulokowanie nadwyżek finansowych w dobrach, których wartość w ciągu ostatnich ok. 20 lat wzrosła wielokrotnie. Wśród Polaków ten sposób pomnażania i zabezpieczenia kapitału cieszy się szczególnie dużą popularnością, ustępując jedynie bankowym lokatom i kontom oszczędnościowym. W takim razie, na jaki zarobek na wynajmie mieszkania można liczyć?

Bazując na obliczeniach wykonanych przez specjalistów zajmujących się rynkiem nieruchomości, można stwierdzić, że w ciągu roku dochód z najmu odpowiada równowartości 5-6% ceny rynkowej lokalu. Jeżeli więc kosztuje on np. 400 tys. zł, przez 12 miesięcy da się zarobić ok. 20 tys. zł „na czysto”. Co ważne, te wyliczenia uwzględniają wszelkie koszty związane z utrzymaniem mieszkania oraz jednomiesięczny brak lokatora.

Pojawia się zatem pytanie, czy 5-6% wartości nieruchomości to dużo, czy mało? Odpowiedź zależy oczywiście od indywidualnej perspektywy inwestora. Jednak gdy weźmie się pod uwagę, że mniej więcej na tym poziomie oprocentowane są w 2023 r. lokaty bankowe, można stwierdzić, że dochód z wynajmu mieszkania jest atrakcyjny. Taki wniosek wydaje się jeszcze bardziej uprawniony, gdy weźmie się pod uwagę, że ceny nieruchomości w Polsce od lat nieprzerwanie rosną i niewiele wskazuje, aby sytuacja miała ulec zmianie.

Od czego zależy zarobek z wynajmu mieszkania?

Wspomniany zysk na poziomie 5-6% wartości lokalu jest uśredniony, podczas gdy realny dochód konkretnego inwestora zależy od kilku podstawowych czynników. Jakich? Oto niektóre z nich:

  • powierzchnia i rozkład oraz liczba pomieszczeń – jeśli rozważasz, co wynajmować, żeby zarobić jak najwięcej, rekomendujemy niewielkie mieszkania o powierzchni do 50-60 mkw.;
  • lokalizacja – co oczywiste, czynsze w dużych miastach są znacznie wyższe niż w małych miejscowościach i na wsiach, więc jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami i liczysz na jak najlepszy zarobek, zainwestuj w nieruchomość w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie czy Trójmieście;
  • zajętość lokalu – każdy miesiąc bez lokatora oznacza realne straty, dlatego zadaniem właściciela, który chce osiągać oczekiwany dochód z wynajmu mieszkania, powinno być unikanie podobnych sytuacji i zadbanie o ciągłą obecność mieszkańców;
  • aktualna sytuacja na rynku nieruchomości – co do zasady, im mniejszy dostęp do kredytów hipotecznych i im wyższe stopy procentowe, tym większego zarobku można oczekiwać, ponieważ zmniejsza się liczba osób, które są w stanie nabyć nieruchomość na własność, co zmusza do podejmowania najmu;
  • regulacje prawne – rynek mieszkaniowy jest silnie regulowany, a niektóre z obowiązujących przepisów działają na niekorzyść właścicieli, jak np. objęcie dodatkowym podatkiem osób, które kupują któreś z kolei mieszkanie.

Mając na uwadze powyższe aspekty, można by dojść do wniosku, że z punktu widzenia inwestora najlepszą decyzją jest nabycie małej kawalerki w centrum Warszawy. Czy rzeczywiście? Jeśli weźmiemy pod uwagę wyrażony w złotówkach zarobek, to oczywiście tak, jednak gdy uwzględnimy koszty inwestycyjne, może się okazać, że taki sam albo i większy dochód będzie z wynajmu mieszkania kupionego w okazyjnej cenie w niewielkiej miejscowości powiatowej.

Ważną kwestią, którą trzeba uwzględnić przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej, są koszty jej utrzymania. Chodzi przede wszystkim o ewentualny czynsz do spółdzielni oraz wydatki na ciepło. Im niższe opłaty pobierane przez spółdzielnię i im tańsze ogrzewanie, tym więcej chętnych na wynajem, co wprost przekłada się na wyższy zarobek. Nie tylko bezpośrednia wartość nieruchomości jest zatem istotnym aspektem, który inwestor powinien przeanalizować przy kupnie mieszkania mającego przynosić comiesięczny dochód.

Ryzyka, które warto brać pod uwagę

Choć powszechnie lokowanie kapitału w lokalach mieszkalnych często określane jest jako pewny zysk, w praktyce nie ma żadnej gwarancji, że uda się w ten sposób zarobić. Istnieje wiele potencjalnych czynników ryzyka, które warto mieć na uwadze, w tym:

  • niepłacenie czynszu – to najgorszy scenariusz dla właściciela, który może przerodzić się w prawdziwy koszmar, włącznie z brakiem szansy na eksmisję przez wiele lat,
  • częste remonty i renowacje – nawet jeśli lokator płaci na czas, zdarza się, że przywiązuje niewielką wagę do porządku i utrzymania lokalu w dobrym stanie,
  • przerwy w wynajmie – częste zmiany osób zamieszkujących nieruchomość to niepożądany stan, który może obniżać dochód z wynajmu mieszkania,
  • rosnące obciążenia fiskalne – bywa, że zarobek się zmniejsza z powodu podwyżki lub nałożenia kolejnych podatków na właścicieli.

Wynajem mieszkania? Potencjalnie zyskowna i stabilna inwestycja na lata

Podsumowując, inwestycja w lokal przeznaczony na rynek najmu pozwala zarobić mniej więcej tyle, ile wynosi zysk na lokacie, jednak dodatkową potencjalną korzyścią jest prawdopodobieństwo wzrostu wartości nieruchomości w czasie. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie opłaca się czerpać dochód z wynajmu mieszkań, pamiętając o związanych z tym wymaganiach i ryzyku.

Wg. stanu prawnego na dzień 23.06.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.