Jak kredyt 2% wpłynie na rynek nieruchomości?

14 lipca 2023

Rządowe wsparcie w postaci kredytów na zakup pierwszego mieszkania jeszcze nie zaczęło obowiązywać, a już wzbudza ogromne zainteresowanie – zarówno ze strony potencjalnych nabywców, jak i firm z branży deweloperskiej. Jak bezpieczny kredyt 2% wpłynie na rynek najmu oraz sprzedaż nieruchomości i czy zdolność kredytowa młodych Polaków wzrośnie? Analizujemy najważniejsze elementy programu pod kątem ich możliwego wpływu na ceny oraz dostępność mieszkań w ofertach deweloperskich. Sprawdź, czy warto ubiegać się o pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

Bezpieczny kredyt 2% – najważniejsze założenia programu

6 czerwca prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, powszechnie określaną jako bezpieczny kredyt 2% lub kredyt na pierwsze mieszkanie 2023. Nowe prawo ma wejść w życie 3 lipca i od tego dnia osoby, które chcą ubiegać się o wsparcie w sfinansowaniu zakupu swojego wymarzonego „M”, będą mogły ubiegać się o pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

Zgodnie z założeniami programu jego beneficjentami będą mogły zostać osoby poniżej 45. roku życia, które nie posiadają i nigdy wcześniej nie posiadały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu. Jeśli o nisko oprocentowaną pożyczkę dla młodych wnioskuje małżeństwo, wystarczy, że jedno z małżonków będzie spełniało kryterium wieku.

W ramach programu wnioskodawca będzie mógł otrzymać kredyt o okresowo stałej stopie oprocentowania w maksymalnej wysokości:

  • 500 000 zł – w przypadku singli,
  • 600 000 zł – w sytuacji, gdy kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe z małżonkiem lub co najmniej 1 dzieckiem.

Przez 10 lat kredytobiorcy przysługiwać będzie dopłata do rat, obliczana na podstawie opracowanego na potrzeby programu algorytmu. Efekt ma być taki, że w okresie objętym pomocą, efektywne oprocentowanie dla kredytobiorcy wyniesie 2%, do czego dochodzi marża banku.

Warto dodać, że kredyt 2% dla młodych wymagać będzie posiadania przez wnioskodawcę zdolności kredytowej na całą wnioskowaną sumę. W programie nie będzie natomiast obowiązywał limit ceny za 1 m2, dzięki czemu nabywca będzie mieć dowolność w zakresie wyboru oferty deweloperskiej oraz standardu. Maksymalny wkład własny może wynieść 200 000 zł, jednak nawet jego brak nie wyklucza ubiegania się o kredyt na pierwsze mieszkanie, ponieważ wnioskodawcy przysługuje prawo skorzystania z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Więcej udzielonych kredytów dzięki niskiemu oprocentowaniu?

Jak zawsze w momencie uruchamiania dużego państwowego programu mieszkaniowego rodzą się pytania o to, jak jego realizacja wpłynie na branżę deweloperską, w tym na dostępność i ceny mieszkań. W przypadku bezpiecznego kredytu 2% już sama zapowiedź spowodowała ożywienie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Osoby zainteresowane preferencyjnym finansowaniem już wczesną wiosną zaczęły rozglądać się za dostępnymi nieruchomościami, a nawet rezerwować mieszkania w obawie, że znikną one z rynku. Podpisana umowa deweloperska gwarantuje nabywcy spokój, a finansowanie z niskim oprocentowaniem ma ułatwiać spłatę zobowiązań.

Mimo iż program jeszcze nie działa, widać ożywienie na rynku hipotecznym. Według danych Biura Informacji Kredytowej w marcu 2023 banki udzieliły blisko 10,5 tysiąca pożyczek mieszkaniowych, a więc najwięcej od czerwca ubiegłego roku. Brały je głównie osoby, które do tej pory zwlekały z decyzją o zawarciu umowy kredytowej, natomiast teraz, w obawie przed prognozowanym wzrostem popytu, postanowiły sfinalizować transakcję.

Kredyt 2% dla młodych a zdolność kredytowa

Eksperci szacują, że przy uwzględnieniu założeń programu Kredyt 2% dla młodych średnia zdolność kredytowa singla zarabiającego 6000 zł netto wyniesie ok. 345 000 zł, natomiast 3-osobowego gospodarstwa domowego będzie to ok. 320 000 zł przy finansowaniu na 25 lat. Lepiej zarabiający będą mogli pożyczyć więcej. Dysponując kwotą 500–600 tys. zł z banku oraz 200 tys. zł wkładu własnego, znalezienie na rynku pierwotnym atrakcyjnej oferty deweloperskiej w jednym z największych polskich miast nie powinno być problemem.

Bezpieczny kredyt: możliwy wpływ na rynek najmu nieruchomości

Zdaniem ekspertów ubocznym efektem programu bezpieczny kredyt 2% może być odpływ z rynku najmu tych klientów, których dziesięcioletnia pomoc państwa w spłacie zobowiązania zmotywuje do podjęcia decyzji o zakupie własnego mieszkania. Może się bowiem okazać, że comiesięczne koszty wynajmu okażą się wyższe niż rata na umowie, a dzięki wsparciu państwa łatwiej będzie im uzyskać wymaganą zdolność kredytową.

Kredyt na pierwsze mieszkanie 2023 – czy ceny pójdą w górę?

W obecnej chwili trudno natomiast jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jak kredyt na pierwsze mieszkanie 2023 wpłynie na cenniki sprzedawców. Można oczywiście założyć, że wzrost popytu spowoduje zwiększenie stawek w umowach deweloperskich. Jednak należy pamiętać o tym, że na rynek oddziałuje bardzo wiele aspektów, w tym przede wszystkim wysokość stóp procentowych, a zmiany cen zawsze stanowią wypadkową różnych czynników.

Wg. stanu prawnego na dzień 14.07.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.