Idealny metraż domu, czyli jaki?

17 marca 2023

Jedną z kluczowych kwestii, nad którymi zastanawiamy się, planując zakup nieruchomości dla siebie i swoich bliskich jest to, jak duży ma być budynek, by pogodził potrzeby wszystkich domowników. Jaki powinien być dom o idealnym metrażu dla przeciętnej rodziny 4-osobowej, a ile m2 potrzebować będą rodzice z trójką lub czwórką dzieci? Pomagamy wybrać odpowiednią powierzchnię użytkową.

Jak znaleźć dom o idealnym metrażu?

Bez względu na to, czy decydujemy się na kupno, czy budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, jego wielkość, liczba pomieszczeń oraz ich rozkład trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Idealny metraż domu musi godzić zarówno aktualne, jak i przyszłe potrzeby rodziny. Pod uwagę warto wziąć nie tylko obecne potrzeby życiowe domowników, ale także to, kto zostanie w budynku za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dzięki temu obiekt nie będzie ani zbyt mały teraz, ani zbyt duży (a przez to za drogi w utrzymaniu) w przyszłości, gdy nasze dorosłe już dzieci podejmą decyzję o wyprowadzce.

Ile m2 mają przeciętne domy?

W ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości królują budynki o prostych bryłach, dwuspadowych dachach oraz ekonomicznych metrażach, które rekompensujemy sobie odpowiednio przemyślanymi rozkładami funkcjonalnymi. Ile m2 ma przeciętny dom wolnostojący? Popularne parterówki z poddaszem użytkowym (takie projekty wybierane są najczęściej) to obiekty o powierzchni użytkowej w przedziale 100-150 metrów kwadratowych. Taka wartość wydaje się optymalna, jeśli rodzina nie jest większa niż 4-osobowa. Na ten idealny pod względem ekonomicznym metraż składają się zwykle:

  • 2 sypialnie dla dzieci (każda po ok. 10 m2)
  • wspólna sypialnia rodziców (12-15 m2),
  • salon z jadalnią (25-30 m2)
  • kuchnia (ok. 10 m2),
  • łazienka (6-8 m2),
  • dodatkowy pokój (10 m2),
  • pomieszczenia gospodarcze (10-15 m2),
  • przedpokój + schody (15 m2).

Powyższe zestawienie daje nam odpowiedź na pytanie, jaki metraż domu dla 4-osobowej rodziny będzie odpowiedni. Nie oznacza to jednak, że każdy projekt musi zakładać identyczne lub zbliżone wartości. Należy pamiętać, że domownicy mogą mieć bardzo zróżnicowane potrzeby mieszkaniowe, zależne od ich osobistej lub zawodowej sytuacji oraz stylu życia.

Ile m2 dla rodziny 5-6-osobowej?

W sytuacji, gdy domowników jest więcej, zapotrzebowanie na przestrzeń naturalnie będzie rosnąć. Szacuje się, że dla rodziny 5-6-osobowej, która żyje z reguły w mieszkaniu o powierzchni 75-85 m2, idealny będzie dom o metrażu ok. 170-220 m2. Pomieszczenia powinny oferować odpowiednio dużą ilość przestrzeni, by wszystkim żyło się komfortowo. Warto jednak pamiętać, że im większa powierzchnia, tym wyższe przeciętne koszty utrzymania takiego budynku. Dotyczy to przede wszystkim zaopatrzenia w media oraz ogrzewania, których ceny w ostatnich latach wyraźnie poszybowały w górę.

Większy obiekt to również zwiększone koszty przy ewentualnych remontach, modernizacjach czy przebudowach. Warto więc bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie dostępne warianty i wybrać ten, który z jednej strony pozwoli nam mieszkać komfortowo, a z drugiej – nie spowoduje problemów z utrzymaniem budynku.

Idealny metraż domu a wielkość działki

Czynnikiem, który często decyduje o tym, jak duży obiekt można postawić, jest rozmiar gruntu pod budowę. Zbyt mała działka nie pozwoli na usytuowanie na niej obszernej parterówki lub piętrowej willi o dużej powierzchni zabudowy. Wiedząc, ile m2 mają przeciętne domy i jakiego obiektu potrzebujemy dla siebie i swojej rodziny, warto wybrać działkę, której powierzchnia umożliwi realizację planowanej inwestycji.

Dlaczego warto kupić gotowy dom?

Alternatywą dla budowy na własną rękę jest zakup gotowego budynku od dewelopera. W takiej sytuacji nie trzeba przejmować się wyborem działki, dostępnością oraz cenami materiałów, szukaniem wykonawcy ani organizacją prac na budowie. Grupa Holdingowa Waryński S.A. realizuje szereg inwestycji mieszkaniowych w różnych częściach Polski, oferując bogatą gamę powierzchni i rozkładów funkcjonalnych. W naszej bogatej ofercie z pewnością znajdą Państwo wariant idealnie dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Wg. stanu prawnego na dzień 17.03.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.