Jakie domy wybierają najczęściej Polacy?

22 marca 2023

Własne cztery ściany – najlepiej samodzielnie wybudowane – to dla milionów naszych rodaków synonim wejścia w dorosłe życie. Szeroka gama projektów oferowanych przez pracownie architektoniczne oraz deweloperów pozwala inwestorom wybrać budynek jednorodzinny idealnie dopasowany do ich indywidualnych potrzeb życiowych, oraz finansowych możliwości. Jakie domy wybierają Polacy: parterowe, z poddaszem, a może piętrowe? Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego popularnym wyborom inwestorów.

Jakie domy buduje się w Polsce najczęściej?

Różne koncepcje architektoniczne pozwalają zachować sporą elastyczność, jeśli chodzi o wybór idealnie dopasowanego projektu. Jednak bez względu na to, czy mówimy o nowoczesnych domach jednorodzinnych pod Warszawą, czy o budynkach powstających z dala od dużych metropolii, jak na dłoni widać pewne popularne trendy, którymi kierują się rodzimi inwestorzy. Jednym z tych najważniejszych jest budowa obiektów o coraz mniejszej powierzchni. Polacy wybierają pragmatycznie: większość z nich nie chce utrzymywać wielopokoleniowych budynków, które na pewnym etapie życia okazują się po prostu za duże i zbyt kosztowne w eksploatacji.

Popularne domy – jaki metraż króluje?

Analizując zestawienia najchętniej wybieranych projektów oraz najlepiej sprzedających się inwestycji, można dojść do wniosku, że Polacy najczęściej decydują się na budowę lub zakup budynków jednorodzinnych o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych. Takie popularne domy w pełni pokrywają potrzeby życiowe tradycyjnej rodziny, dając gwarancję, że gdy dzieci opuszczą rodzinne gniazdo, ich rodzice nie będą mieli większych problemów z utrzymaniem obiektu. Jak wynika z raportów GUS, średnia powierzchnia budynków mieszkalnych w Polsce w 2015 roku wynosiła 145 m2 i od tego czasu sukcesywnie spada. Wiąże się to m.in. z faktem, iż inwestorzy zwykle decydują się na zakup niewielkich działek, na których bardzo trudno zlokalizować rozległy dom parterowy czy piętrową willę.

Polacy stawiają na domki parterowe z poddaszem

Wiedząc już, jakie metraże cieszą się w Polsce największym powodzeniem, warto bliżej przyjrzeć się projektom, które nasi rodacy najchętniej wybierają do realizacji. Możliwości jest naprawdę sporo, a najpopularniejsze spośród dostępnych koncepcji to m.in.:

    • wolnostojące zabudowy parterowe,
    • budynki jednorodzinne z poddaszem,
    • domki w zabudowie szeregowej,
    • obiekty typu bliźniak z dwoma lub trzema segmentami,
    • wille o dwóch lub większej liczbie kondygnacji.

Wśród tych diametralnie różniących się od siebie planów zabudowy jeden cieszy się wyraźnie większym zainteresowaniem niż reszta. Mowa o wersji: budynek parterowy + poddasze użytkowe, która od kliku lat króluje wśród popularnych domów, jakie wybierają Polacy. Ma to oczywiście szereg logicznych uzasadnień, zbieżnych z wcześniej wymienionymi już argumentami – taki budynek łatwo wpisać nawet w niewielką działkę, a jego realizacja wiąże się z mniejszymi nakładami niż piętrowa willa. Jednocześnie obiekt wolnostojący zapewnia większe poczucie prywatności niż domki szeregowe, a przy tym jest relatywnie niedrogi w utrzymaniu.

Dominują dachy dwuspadowe

Zastanawiając się, jakie budynki jednorodzinne wybierają nasi rodacy, warto zwrócić uwagę na rodzaj konstrukcji dachu oraz samą bryłę. Wśród inwestorów najpopularniejsze wśród Polaków są obecnie dachy dwuspadowe, dające najwięcej możliwości, pod względem adaptacji poddasza na pomieszczenia mieszkalne. Widać też wyraźne odejście od wyrafinowanych form, na rzecz popularnych minimalistycznych brył, które prezentują się nowocześnie, a przy tym da się je znacznie łatwiej ocieplić.

Rodzimi inwestorzy bardzo cenią sobie również możliwość bezpiecznego przechowywania pojazdu, dlatego coraz częściej decydują się na parterowy dom z poddaszem użytkowym i garażem. Taka opcja nie tylko zapewnia wygodę, ale także pozwala obniżyć koszty przedsięwzięcia, które przy wyborze wolnostojącego garażu byłyby wyższe. Praktycznie obowiązkowym elementem każdego nowo budowanego obiektu stał się też taras, który latem pozwala spędzić czas na powietrzu, zimą zaś sprawdzi się np. jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

Domki jednorodzinne pod Warszawą – znajdź miejsce dla siebie

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, zapraszamy do zapoznania się z ofertą inwestycji realizowanych przez Grupę Waryński. Nowoczesne domy jednorodzinne pod Warszawą to gotowy przepis, by zamieszkać blisko stolicy, jednocześnie ciesząc się prywatnością i spokojem, jakie gwarantuje niezwykle popularna w ostatnich latach, wolnostojąca zabudowa parterowa.

Wg. stanu prawnego na dzień 22.03.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.