Jakie mieszkanie najlepiej kupić na wynajem?

14 lutego 2023

Jedną z najpopularniejszych i zdaniem wielu ekspertów – najbezpieczniejszych form pomnażania swoich pieniędzy w dalszym ciągu pozostaje inwestowanie w nieruchomości. Szczególnym powodzeniem wśród osób chcących ulokować kapitał, cieszy się rynek mieszkań na wynajem. Jeśli zastanawiasz się, jaki lokal kupić, by zwiększyć swoje szanse na atrakcyjny dochód z najmu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiedz się, jak inwestować w nieruchomości mieszkaniowe i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania.

Inwestowanie w nieruchomości, a profil najemcy

Chcąc ulokować kapitał w nieruchomość na wynajem, warto ustalić docelową grupę osób, do których kierowana będzie nasza oferta. Pamiętaj, że oczekiwania najemców mogą być zróżnicowane, zarówno co do lokalizacji, jak i standardu lokalu. Wśród osób zainteresowanych najmem Twojego „M” mogą znaleźć się m.in.:

  • rodziny z dziećmi – dla nich liczą się przede wszystkim wysoki komfort, dobra lokalizacja oraz udogodnienia,
  • zapracowani single – większość z nich w mieszkaniu spędza niewiele czasu, zwykle nie potrzebują również dużego metrażu,
  • robotnicy – zazwyczaj firmy wynajmując lokale dla pracowników, oczekują przede wszystkim przystępnej ceny, nawet kosztem wysokiego standardu,
  • studenci – z pewnością docenią bliskość centrum, dobrą komunikację oraz niskie koszty wynajmu.

Jak widać, każdy powyższy typ najemcy kieruje się nieco innymi czynnikami. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jakie mieszkanie na wynajem kupić, koniecznie weź pod uwagę preferencje interesującej Cię grupy docelowej.

Jakie mieszkanie na wynajem? Liczy się lokalizacja

Kolejnym ważnym czynnikiem, którego nie powinna lekceważyć osoba, chcąca rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, jest położenie mieszkania pod wynajem. Tutaj również warto zwrócić uwagę na fakt, że osławiona „doskonała lokalizacja” dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego.

Studenci oraz zapracowani single z pewnością chętniej wynajmą mieszkanie położone w centrum miasta lub w okolicach uczelni wyższych czy zabudowy biurowej. Z kolei dla osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi, istotne będzie to, by w okolicy panowały cisza i spokój. Takie osoby często decydują się na wynajem mieszkania pod miastem, nawet za cenę dłuższych dojazdów do pracy. W ich przypadku równie ważna jest bliskość szkół, przedszkoli, centrów handlowych czy placówek medycznych.

Tradycyjnie, największe szanse na znalezienie najemcy mamy w dużych miastach. Mieszkania pod wynajem w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy innych ważnych ośrodkach akademickich oraz biznesowych, od lat cieszą się największym powodzeniem. Jednocześnie to tam inwestorzy mają szanse na osiąganie najwyższego przychodu z czynszów, jednak nie należy zapominać, że im większe miasto i lepsza lokalizacja, tym wyższe będą nakłady inwestycyjne.

Jaki metraż mieszkania pod wynajem?

Zastawiając się, w jakie mieszkanie na wynajem warto zainwestować, nie sposób pominąć kwestii powierzchni lokalu. Analitycy rynku nieruchomości od lat zwracają uwagę na fakt, że największym powodzeniem cieszą się kawalerki oraz lokale o powierzchni do 40 m2. Takie mieszkanie po prostu łatwiej wynająć, niezależnie od lokalizacji. Jeśli dopiero rozpoczynasz inwestowanie w nieruchomości i zależy Ci na bezpiecznym ulokowaniu środków, zakup kawalerki będzie lepszym wyborem niż kupno apartamentu.

Jak inwestować w nieruchomości? Zwróć uwagę na standard mieszkania

W kontekście poszukiwania najemców istotną rolę odgrywa również standard lokalu. Wiele osób oczekuje czegoś więcej niż pomieszczenia w zadowalającym stanie technicznym i wizualnym. Tradycyjnie, mieszkania w niższym standardzie lub niekompletnie wyposażone łatwiej wynająć pod miastem niż w ścisłym centrum. Tutaj wiele zależy również od ceny – jeśli najemca poszukuje przede wszystkim taniego lokalu, łatwiej będzie mu przymknąć oko na ewentualne niedociągnięcia. Jeśli jednak zależy Ci na pozyskaniu odpowiednio sytuowanego lokatora, który będzie w stanie zapłacić więcej, warto zadbać, by mieszkanie znajdowało się w jak najlepszym stanie i było wyposażane w wysokiej klasy sprzęt.

Na co jeszcze zwracać uwagę, inwestując w nieruchomości?

Istnieje jeszcze kilka ważnych kwestii, których nie należy pomijać, zastanawiając się, jak inwestować w nieruchomości mieszkaniowe pod wynajem. Należą do nich m.in.:

  • kondygnacja budynku – tradycyjnie większą popularnością od lokali parterowych cieszą się te położone na wyższych piętrach,
  • bezpieczeństwo – warto sprawdzić, czy okolica cieszy się dobrą opinią i czy na osiedlu znajduje się np. monitoring,
  • dostęp do garażu lub miejsca parkingowego,
  • obecność windy lub innych udogodnień,
  • standard budynku, w którym znajduje się mieszkanie pod inwestycję,
  • jakość wykonania części wspólnych: korytarzy, klatek schodowych, piwnic.

Mieszkania pod wynajem Warszawa

Planując inwestowanie w nieruchomości, warto dokładnie przeanalizować wszystkie wyżej wymienione kwestie, by mieć pewność, że mieszkanie na wynajem spełni oczekiwania potencjalnych najemców i będzie przynosić zakładane zyski. Jeśli interesują Cię nowoczesne mieszkania pod wynajem, Warszawa oferuje szeroką ofertę nieruchomości zarówno w centrum, jak i pod miastem. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na inwestycję realizowaną przez Waryński S.A. w Jabłonnej pod Warszawą. Na powstającym osiedlu domów jednorodzinnych, bliźniaków oraz domków szeregowych nawet najbardziej wymagający inwestorzy z pewnością znajdą idealny lokal dla siebie.

Wg. stanu prawnego na dzień 14.02.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.