Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego w 2022 roku?

18 lipca 2022

Przemyślanie wykończenie mieszkania ma bardzo duży wpływ na komfort codziennego życia i na panującą w danym wnętrzu atmosferę. Nie jest jednak tajemnicą fakt, że koszt wykończenia mieszkania z roku na rok rośnie, co wiąże się z wyższymi cenami materiałów, ich trudniejszą dostępnością, a także z cenami robocizny. Rosnące stawki nie zawsze można przewidzieć przed kupnem mieszkania, dlatego niezwykle ważne staje się planowanie wszystkich wydatków oraz rozporządzenie pieniędzmi w taki sposób, aby nieruchomość nadawała się do zamieszkania. Aby móc rozplanować budżet na wykończenie mieszkania, warto zapoznać się z podstawowymi wydatkami, na jakie powinniśmy się przygotować podczas remontu w 2022 roku.

Koszt wykończenia mieszkania – ile pieniędzy należy przeznaczyć na materiały wykończeniowe?

Zastanawiając się, ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2022 roku, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na koszt wszystkich materiałów, takich jak panele podłogowe, płytki, farby, koszty instalacji, wykończenie okien czy zakup drzwi. Ceny za tego typu materiały zwykle każdego roku rosną, dlatego nie powinniśmy planować budżetu na podstawie cen z minionych lat. Dobrym pomysłem będzie przejrzenie aktualnych ofert i rozpisanie ceny wykończenia każdego pomieszczenia. Należy przy tym pamiętać, że oprócz zakupu najważniejszych materiałów w koszt wykończenia mieszkania wchodzą również robocizna oraz budżet przeznaczony na ewentualne poprawki czy naprawy niespodziewanych awarii. Dlatego ostateczny koszt całego remontu może okazać się większy, niż początkowo zakładaliśmy. To sprawia, że niezwykle ważne staje się przygotowanie rezerwy finansowej – warto mieć to na uwadze podczas przeliczania własnych oszczędności lub składania wniosku o kredyt.

Planując budżet na wykończenie mieszkania w 2022 roku, nie można również zapomnieć o zakupie podstawowych elementów wyposażenia, czyli mebli, sprzętów kuchennych czy innych ważnych urządzeń AGD. W przypadku ograniczonego budżetu lub większych wydatków na zakup materiałów budowlanych warto skupić się na zakupie najważniejszych i niezbędnych mebli oraz sprzętów. Wówczas po przeprowadzce bez większego pośpiechu będziemy mogli zainwestować w różnego rodzaju dekoracje, urządzenia RTV czy inne udogodnienia mające wpływ na większy komfort codziennego życia. Z tego powodu zastawiając się, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, dobrym pomysłem będzie przygotowanie wcześniejszego planu całej inwestycji z uwzględnieniem wysokich cen i zadbanie o to, aby oprócz budżetu na remont mieć również odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

Wykończenie mieszkania w 2022 roku – jak uzyskać korzystniejsze ceny?

Staranne wykończenie mieszkania w 2022 roku nie należy do najmniejszych wydatków i niekiedy okazuje się, że nadwyręża domowy budżet przeznaczony na tego typu inwestycje. Warto jednak wspomnieć, że istnieje kilka sposobów, które pozwalają zmniejszyć ostateczne koszty doprowadzenia nieruchomości do stanu deweloperskiego i tym samym ułatwiają stworzenie poduszki finansowej będącej niezwykle ważnym zabezpieczeniem w przypadku różnego rodzaju awarii. Godnym uwagi pomysłem na oszczędności w budżecie okazuje się między innymi szukanie atrakcyjnych promocji. Mimo że koszty poszczególnych materiałów z roku na rok rosną, co pewien czas w marketach budowlanych pojawiają się ciekawe promocje, które pozwalają na zakup płytek, paneli czy farby w okazyjnej cenie. W efekcie zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy wykorzystać na inwestycję w meble lub zdecydować się na szybszą spłatę niektórych zobowiązań.

To, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, zależy również od kosztów związanych z wykonaniem poszczególnych prac. Dużą oszczędnością okazuje się samodzielne pomalowanie ścian czy ułożenie paneli, ale warto pamiętać o tym, że tego typu prace nie należą do najłatwiejszych zadań. Z tego powodu dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnych wykonawców ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, aby odpowiednio wcześnie umówić termin. Wówczas zyskujemy możliwość wyboru firmy, która będzie wyróżniała się atrakcyjnymi stawkami i jednocześnie bardzo dobrymi opiniami.

Wg. stanu prawnego na dzień 18.07.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.