O co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania?

13 lipca 2022

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego warto mieć całkowitą pewność, że interesująca nas nieruchomość jest pozbawiona wad i w pełni odpowiada na nasze oczekiwania. Szczera rozmowa z deweloperem przed podpisaniem umowy to najlepszy sposób na to, by uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie użytkowania lokalu. O co pytać, zanim kupisz mieszkanie od dewelopera? Dowiesz się z naszego poradnika. Zapraszamy do lektury!

Kupno nieruchomości na rynku pierwotnym – lista pytań przy zakupie mieszkania

Pierwsza rozmowa z firmą, która zajmuje się budową i sprzedażą mieszkań, dla wielu osób okazuje się stresującym przeżyciem. Brak wiedzy dotyczącej tego, o co pytać dewelopera, kupując mieszkanie, często prowadzi do pominięcia wielu istotnych kwestii, które nie pozostają bez wpływu na jakość użytkowania lokalu, koszty utrzymania mieszkania, a nawet na nasze prawo własności do nieruchomości.

Jeśli, podobnie jak wielu innych klientów, również zadajesz sobie pytanie, jakie kwestie należy poruszyć w rozmowie z przedstawicielami firmy deweloperskiej, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie uniwersalną listę, obejmującą najważniejsze pytania do dewelopera.

Ile kosztuje 1 m2 mieszkania?

Jeśli dopiero zaczynasz porównywać oferty poszczególnych lokali, jednym z kluczowych pytań warunkujących zakup mieszkania od dewelopera, powinno być to o cenę 1 m2 mieszkania. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na określony koszt: czy do mieszkania należy miejsce parkingowe, czy cena zależy od kondygnacji, liczby pokoi czy może innych, dodatkowych czynników?

Pytania do dewelopera: kiedy nieruchomość będzie oddana do użytku?

Jeśli kupujesz mieszkanie w dopiero budowanym obiekcie, koniecznie spytaj dewelopera o przewidywany termin oddania budowy do użytku. Pamiętaj, że z uwagi na różne czynniki termin zakończenia prac może się opóźnić. Szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, jej otoczenia czy planu zagospodarowania okolicy, powinny znaleźć się w prospekcie informacyjnym.

Czy dla inwestycji przeprowadzono szczegółowe badania gruntu?

Kwestia aktualnego stanu gruntu w miejscu prowadzenia inwestycji to jeden z kluczowych, aczkolwiek często pomijanych czynników w rozmowach z wykonawcami. Zanim kupisz mieszkanie od dewelopera, upewnij się, że dla przedsięwzięcia budowlanego przeprowadzono kompleksowe badania, określające przydatność gruntu na cele budowlane. Dzięki temu dowiesz się np. czy na teren budowy nie trafiła ziemia niewiadomego pochodzenia.

O co pytać dewelopera: sposób finansowania inwestycji

Kolejnym pytaniem, które warto zadać, planując zakup mieszkania od dewelopera, jest to dotyczące sposobu finansowania budowy. Zwykle inwestycje finansowane są albo ze środków własnych wykonawcy, albo z kredytów bankowych. Ta druga opcja nie musi podważać zaufania do dewelopera – przyznanie kredytu na budowę świadczy o przejściu skrupulatnej procedury weryfikacyjnej i pozytywnej ocenie firmy przez bank.

Czy wykonawca ma prawo własności do działki?

Brak takiego pytania do dewelopera będzie poważnym błędem. To, czy deweloper jest właścicielem gruntu, czy jego wieczystym użytkownikiem, nie pozostaje bez wpływu na koszty po stronie kupującego. W drugim przypadku, nabywając mieszkanie, stajesz się jednocześnie współużytkownikiem gruntu, co nakłada na Ciebie odpowiednie opłaty, wynikające z umowy jego wieczystego użytkowania.

Czy inwestycja jest obciążona hipoteką?

Każda lista pytań przy zakupie mieszkania powinna zawierać kwestię związaną z ewentualnym obciążeniem hipotecznym. Jeśli inwestycja finansowana jest kredytem, warto dopilnować, aby wykonawca dołożył wszelkich starań, by zwolnić nas z odpowiedzialności za jego zobowiązanie kredytowe.

Jakie materiały zostały użyte do wykończenia mieszkania?

Rodzaj i jakość zastosowanych artykułów budowlanych zawsze ma ogromny wpływ na jakość użytkowania lokalu. Warto upewnić się, że materiały użyte do budowy oraz wykończenia mieszkania spełniają obowiązujące normy jakościowe, np. żądając okazania odpowiednich certyfikatów.

Na jakie opłaty administracyjne trzeba się przygotować?

O co jeszcze warto zapytać, zanim kupisz mieszkanie od dewelopera? Z pewnością o kwestię przewidywanych opłat administracyjnych. Trzeba ustalić, czy oprócz czynszu i opłat za media do kosztów użytkowania lokalu będą doliczone dodatkowe opłaty, np. na fundusz remontowy, za korzystanie z części wspólnych czy za miejsce parkingowe.

Co oznacza stan deweloperski?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, pamiętaj, że żadne przepisy nie precyzują, co powinno się w nim znaleźć. Każdy deweloper indywidualnie ustala standard wykończenia lokalu, dlatego ta kwestia również powinna zostać szczegółowo omówiona jeszcze zanim podpiszesz umowę kupna nieruchomości.

Jak wyglądają warunki odstąpienia od umowy?

Na koniec jedna z najważniejszych kwestii warunkujących zakup mieszania od dewelopera, czyli warunki odstąpienia od umowy. Pamiętaj, że wykonawca ma prawo wprowadzić do niej dodatkowe zapisy, dlatego tak istotne jest przeanalizowanie umowy pod kątem możliwości rezygnacji i zgłoszenie własnych uwag.

Zakup mieszkania od dewelopera – nie bój się zadawać trudnych pytań!

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Warto mieć więc stuprocentową pewność, że transakcja jest bezpieczna, a wykonawca uczciwy. Jesteśmy przekonani, że nasza lista pytań przy zakupie mieszkania rozwieje wiele Twoich wątpliwości dotyczących tego, o co pytać dewelopera przed złożeniem podpisów na umowie.

Wg. stanu prawnego na dzień 13.07.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.