Kupno mieszkania za gotówkę – czy warto?

16 czerwca 2023

Masz spore oszczędności i zastanawiasz się, w czym je ulokować? Za jedne z najbezpieczniejszych i najlepszych sposobów lokowania kapitału od lat uchodzą nieruchomości. Czy warto je kupować za gotówkę? Wyjaśniamy.

Kupno mieszkania za gotówkę – najważniejsze informacje

Mimo że wciąż najpowszechniejszym sposobem zakupu własnego lokum jest kredyt hipoteczny, to jednak około 40% inwestorów decyduje się na kupno mieszkania za gotówkę. Niektórzy poszukują nieruchomości do zamieszkania, inni z kolei wybierają to rozwiązanie jako inwestycję, w celu ochrony kapitału. W obu przypadkach może ono przynieść kupującemu sporo korzyści. Kupno lokalu za gotówkę to najlepsza opcja dla tych, którzy zastanawiają się, jak kupić mieszkanie bez kredytu. To świetny wybór dla osób, którym zależy na czasie. Wystarczy, że wybierzesz konkretną nieruchomość i sprawdzisz jej status prawny. Jeśli odpowiada Ci kwota nabycia, umów się z jej obecnym właścicielem u notariusza i przeprowadźcie transakcję. Cała procedura może zająć zaledwie kilka dni.

Proces kupna lokum bez kredytu jest znacznie uproszczony. Formalności po stronie nabywcy są zredukowane do minimum. Podobnie to wygląda u sprzedającego, który jednak musi zgromadzić kilka dokumentów, takich jak dokument potwierdzający posiadanie lokalu na własność oraz zaświadczenia, że na mieszkaniu nie ciążą żadne zobowiązania i że nie są w nim zameldowane osoby trzecie.

Dlaczego warto kupić mieszkanie bez kredytu za gotówkę?

Zakup mieszkania za gotówkę, bez posiłkowania się kredytem ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest znacznie tańszym i szybszym rozwiązaniem niż nabycie lokum za pożyczone pieniądze – po prostu płacisz konkretną sumę pieniędzy i lokal jest Twój. W przypadku kredytu hipotecznego wiążesz się umową zazwyczaj na kilkadziesiąt lat i oficjalnie do tego czasu nieruchomość należy także do banku. Dopiero po tym czasie, czyli po spłaceniu całego zobowiązania, stajesz się oficjalnym i jedynym właścicielem lokalu. Ponadto pożyczka mieszkaniowa wiąże się z koniecznością spłaty odsetek. Ich suma przez cały okres kredytowania jest naprawdę wysoka. Bywa, że po 25 albo 30 latach spłacania oddasz do banku drugie tyle pieniędzy, ile pożyczyłeś. Mieszkanie bez kredytu nie generuje żadnych takich kosztów.

Jakie inne korzyści zapewnia kupno mieszkania za gotówkę? Formalności są znacznie mniejsze w przypadku nabycia lokum bez kredytowania. Nie musisz kontaktować się z doradcą finansowym ani składać w banku wniosku o pożyczkę. Nie musisz wypełniać wielu dokumentów i formularzy, a nawet pominąć umowę przedwstępną. Minimalne formalności przekładają się na dużą oszczędność czasu.

Cały proces kupowania jest znacznie krótszy niż w przypadku konieczności współpracy z bankiem w celu kredytowania nieruchomości. Od decyzji o zakupie lokalu do podpisania umowy przenoszącej własność mija zaledwie parę dni, czyli tyle, ile potrzebuje sprzedawca na skompletowanie wszystkich dokumentów, a notariusz na przygotowanie aktu notarialnego.

Dzięki szybszemu podpisaniu umowy własności i zredukowanym formalnościom możesz szybciej otrzymać klucze, a w efekcie prędzej realizować swoje plany związane z zakupionym lokum. To korzystne zarówno dla osób kupujących obiekt w celach inwestycyjnych, jak i mieszkaniowych.

Oszczędność czasu i mniejsze formalności to nie wszystko. Wybierając to rozwiązanie, często możesz liczyć na spore upusty, zwłaszcza w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Wielu sprzedających docenia szybką płatność, bez konieczności oczekiwania na rozpatrzenie wniosku przez bank. Z tej przyczyny są skłonni przyznać rabat przy zakupie albo dorzucić np. gratis garaż bądź miejsce postojowe. Płacąc w ten sposób, można więc sporo zyskać pod względem finansowym – nie tylko wykluczyć konieczność spłaty odsetek, jak ma to miejsce w przypadku kredytowania, ale zdobyć dodatkową zniżkę.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę?

Atrakcyjna cena, minimum formalności, krótki czas transakcji – to zaledwie kilka najważniejszych korzyści, z jakimi wiąże się kupno lokum za gotówkę. Zalet jest naprawdę sporo. Mimo to nie w każdej sytuacji rozwiązanie to jest najlepszą opcją. Niektórzy eksperci finansowi twierdzą, że zainwestowanie wszystkich oszczędności życia w lokal nie zawsze jest dobrym krokiem. Zgodnie z dewizą „pieniądze robi pieniądz” zamrożenie wszystkich pieniędzy może przeszkodzić w ich pomnażaniu. Jednocześnie trzeba podkreślić, że jest to doskonała opcja, jeśli lokal jest nabywany w celach inwestycyjnych.

Decydując się na kupno mieszkania za gotówkę, należy liczyć się z tym, że transakcją zainteresuje się urząd skarbowy. Transakcje gotówkowe są normalną i legalną formą płatności. Mimo to istnieje pewne ryzyko, że uzbierane przez lata oszczędności, które nie widnieją na żadnym rachunku bankowym, mogą zainteresować skarbówkę. Wpływy finansowe, których nie można udokumentować, są nazywane przez fiskusa „nieujawnionymi dochodami”. Jeżeli nabywca nie miał nigdy w zwyczaju korzystać z rachunków bankowych, a wszystkie pieniądze trzymał w domu i nie ma żadnych potwierdzeń na ich istnienie i legalne pozyskanie w postaci umów czy rachunków, wówczas istnieje ryzyko, że tak dużemu zakupowi zechce przyjrzeć się urzędnik skarbowy.

Wg. stanu prawnego na dzień 16.06.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.