Jak długo trwa proces zakupu mieszkania od dewelopera?

8 lipca 2022

Kupno mieszkania od dewelopera to dla wielu osób spełnienie marzeń, ale także formalności, na które warto się odpowiednio przygotować. Ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku pierwotnym? Jak krok po kroku przebiega cała transakcja i co w największym stopniu wpływa na czas oczekiwania na mieszkanie w ramach inwestycji deweloperskiej? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Ile się czeka na mieszkanie od dewelopera? Czynniki wpływające na długość transakcji

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to proces, który może trwać od paru miesięcy do nawet kilku lat. To, ile będzie trwało kupno lokalu w danym przypadku, zależy od kilku istotnych czynników. Jednym z nich jest sposób finansowania zakupu – sprzedaż za gotówkę zwykle trwa znacznie krócej niż kupno mieszkania za kredyt. W tej drugiej opcji zakup mieszkania od dewelopera uzależniony jest od wyników procedury kredytowej, która może potrwać nawet kilka miesięcy.

To, ile trwa zakup mieszkania, zależeć będzie również od tego, na jakim etapie zaawansowania znajduje się inwestycja. Naturalne jest, że kupno mieszkania dopiero będącego w budowie, będzie trwało znacznie dłużnej niż nabycie gotowego już lokalu. Zwykle jednak warto dać sobie czas, by znaleźć na rynku ofertę idealnie dopasowaną do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Proces zakupu mieszkania krok po kroku

Sam zakup mieszkania na rynku pierwotnym można podzielić na kilka etapów, których nie sposób pominąć, jeśli chcemy mieć pewność trafnego i bezpiecznego wyboru. Poniżej prezentujemy najważniejsze kroki, mające wpływ na to, ile się czeka na mieszkanie od dewelopera. To, ile zajmie nam realizacja każdego z nich, w dużej mierze wpłynie na czas trwania procedury zakupu mieszkania w konkretnym przypadku.

Sprawdzanie zdolności kredytowej

W sytuacji, gdy zakup mieszkania od dewelopera zmuszeni jesteśmy sfinansować kredytem, warto w pierwszej kolejności odwiedzić instytucje finansowe, aby porównać dostępne oferty. Ustawa o kredycie hipotecznym daje bankom na wydanie decyzji kredytowej 21 dni od momentu złożenia wniosku. W praktyce jednak cały proces może jednak trwać dłużej – szczególnie jeśli nasza sytuacja materialna oraz dotychczasowa historia kredytowa będą budziły wątpliwości.

Poszukiwanie inwestycji

Dopiero w momencie, gdy bank wyliczy nam zdolność kredytową, warto zacząć poszukiwania inwestycji, które będą znajdować się w naszym zasięgu finansowym. Gdzie szukać ciekawych ofert? Oczywiście w sieci, ale także w biurach i na targach nieruchomości. Wielką zaletą tych ostatnich jest możliwość nawiązania wartościowych kontaktów oraz wynegocjowania atrakcyjnych warunków.

Sprawdzenie dewelopera

Dążąc do tego, by proces zakupu mieszkania przebiegał jak najsprawniej, absolutnie nie należy zaniedbywać ważnego etapu, jakim jest sprawdzenie dewelopera oraz interesującej nas inwestycji. Cennym źródłem informacji będzie z pewnością prospekt informacyjny, z którego można dowiedzieć się m.in.:

  • jaki jest status prawny gruntu pod inwestycję,
  • czy deweloper nie jest obiektem prowadzonego postępowania egzekucyjnego,
  • jak prezentuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicy,
  • z jakich źródeł finansowana jest budowa,
  • który bank prowadzi rachunek powierniczy dla inwestycji.

Podpisanie umowy przedwstępnej

Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy rezerwacyjnej lub – jeśli deweloper nie przewiduje jej zawierania – umowy deweloperskiej. Przed jej podpisaniem warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi zapisami oraz upewnić, że umowa na zakup mieszkania od dewelopera odpowiednio chroni nasze interesy, zgodnie z obowiązującym prawem.

Odbiór mieszkania

Po ukończeniu inwestycji przychodzi czas na odbiór nieruchomości. Na tym etapie należy dokładnie sprawdzić jakość wykonania wszystkich najważniejszych elementów inwestycji, a ewentualne uwagi i usterki zgłosić deweloperowi.

Zawarcie ostatecznej umowy

Po oddaniu obiektu do użytkowania możliwe jest zawarcie umowy ostatecznej, a więc z przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę. Zastanawiając się, ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, należy uwzględnić konieczność wykonania prac wykończeniowych – dopiero po nich w lokalu w końcu będzie można zamieszkać.

Ile trwa proces zakupu mieszkania?

Jak widać, sam proces zakupu mieszkania może mieć zróżnicowaną długość. Wiele zależy do tego, na jakim etapie realizacji inwestycji klient decyduje się na kupno. W przypadku rezerwacji mieszkania, którego budowa jeszcze się nie rozpoczęła, czas oczekiwania na przekazanie kluczy może wynosić nawet kilka lat.

Wg. stanu prawnego na dzień 8.07.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.