Jak nie urządzać mieszkania – 4 podpowiedzi

3 sierpnia 2022

Odpowiednie urządzanie mieszkania w sposób, dzięki któremu domownicy zyskają funkcjonalną i świetnie prezentującą się przestrzeń, nie zawsze należy do łatwych zadań. Niekiedy okazuje się, że pomysły na aranżacje, które bardzo dobrze wyglądały w wizualizacji w katalogach czy na stronach internetowych poszczególnych firm nie sprawdziły się równie dobrze w przypadku naszego wnętrza, a poprawki lub zmiany są niezwykle kosztowne. Innym częstym błędem podczas urządzania mieszkania okazuje się również brak dokładności w wykonywanych pomiarach czy projektowanie wnętrz „na oko”, bez konkretnego planu. Dlatego warto dowiedzieć się, od czego zacząć urządzanie mieszkania i jakich błędów unikać, aby nie narazić się na dodatkowe koszty oraz odczuwalne pod względem finansowym straty.

Najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz – dlaczego powinno zależeć nam na dokładnych wymiarach?

Zastanawiając się, jak nie urządzać mieszkania, warto przede wszystkim porzucić myśli o aranżowaniu poszczególnych wnętrz „na oko”, czyli bez wykonania dokładnych pomiarów i bez naniesienia naszych pomysłów na projekt całego pomieszczenia. Warto przy tym wspomnieć, że nawet jeśli oglądamy wizualizację bardzo podobnego mieszkania lub pokoju, powinniśmy pamiętać o tym, że niekiedy o dopasowaniu poszczególnych mebli czy innych urządzeń decydują niewielkie centymetry. W efekcie możemy zainwestować w zestaw mebli, które nie będą pasowały wymiarami lub gabarytami do stylu, w jakim urządzone jest nasze wnętrze, co będzie wiązało się z dużym zamieszaniem i stratami. Dlatego, jeśli nie wiemy, od czego zacząć urządzanie mieszkania, najlepszym pierwszym krokiem okazuje się przygotowanie precyzyjnego projektu.

Przemyślane urządzenie wnętrz – czy warto skorzystać z usług architekta?

Tworząc projekt poszczególnych wnętrz, warto również skorzystać z usług doświadczonych projektantów. Dzięki temu ewentualne błędy w aranżacji pomieszczeń nie będą pojawiały się zbyt często i nie okażą się aż tak kosztowne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że godny zaufania projektant nie tylko zaproponuje nam gotowe aranżacje, ale także zadba o to, aby przygotowany projekt spełniał wymagania domowników i wyróżniał się dopasowaniem do ich gustu. To sprawia, że urządzanie wnętrz wciąż w dużym stopniu zależy od preferencji inwestora, a gotowa aranżacja będzie z powodzeniem wyrażała charakter mieszkających w danym miejscu osób.

Urządzanie mieszkań w stylu najnowszych trendów – kiedy okazuje się złym pomysłem?

Innym często popełnianym błędem, jeśli chodzi o urządzanie mieszkań, jest zbyt duże inspirowanie się najnowszymi trendami i niewystarczające zwracanie uwagi na preferencje domowników. W efekcie można bardzo łatwo stworzyć wnętrze, które po kilku latach mieszkania okaże się niezwykle męczące i nieodpowiadające potrzebom inwestorów. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że niekiedy trudno jest oddzielić chwilową fascynację danym stylem od tego, co w rzeczywistości nam się podoba. Niekiedy wynika to ze sposobu prezentacji poszczególnych wnętrz, które wyglądają bardzo dobrze przy odpowiednim oświetleniu, wymiarach, dekoracjach i panującym w nich porządku.

Chcąc dowiedzieć się, jakie są najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz i dlaczego nie warto inspirować się jedynie nowymi trendami, warto cofnąć się o kilka lat i przejrzeć katalogi z poprzednich sezonów. Ukazane w nich aranżacje, od których minęło już nieco czasu, rzadko kiedy wciąż nam się podobają. Dlatego, jeśli inwestorom zależy na tym, aby remont mieszkania nie wymagał poprawek czy zmian przez następnych kilka lub kilkanaście lat, dobrym pomysłem będzie znalezienie swojego własnego stylu i stworzenie projektu wnętrza, które wyrazi charakter domowników.

Brak przemyślanego oświetlenia, czyli jak nie urządzać mieszkania bez dobrego światła

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, na ostateczny wygląd poszczególnych wnętrz bardzo duży wpływ ma przemyślane oświetlenie. W dużej mierze to od niego zależy, w jaki sposób każde pomieszczenie będzie prezentowało się popołudniami i wieczorami. Warto przy tym wspomnieć, że za pomocą oświetlenia może zarówno stworzyć przytulne wnętrza sprzyjające wyciszeniu i relaksowi, jak i pomieszczenia przeznaczone do pracy, w których światło ułatwi nam skupienie się na poszczególnych obowiązkach.

Rozważając, jak nie urządzać mieszkania, warto przede wszystkim unikać intensywnego, białego światła w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, czyli na przykład w salonie, sypialni czy jadalni. Tego typu oświetlenie utrudnia wypoczynek, pobudzając jednocześnie do działania. Dlatego zimna barwa światła lepiej sprawdzi się w kuchni, łazience czy gabinecie. Z kolei ciepłe oświetlenie tworzy we wnętrzu przytulną atmosferę, która idealnie sprawdza się podczas odpoczynku lub spotkań z bliskimi osobami.

Wg. stanu prawnego na dzień 3.08.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.