Kupno mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

26 lipca 2022

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, wymagająca przemyślanych, rozsądnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór między lokum z rynku pierwotnego a wtórnego. Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Sprawdź, co ma do zaoferowania rynek pierwotny, a co wtórny.

Rynek pierwotny a wtórny – kluczowa różnica

Stoisz przed dylematem: rynek pierwotny a wtórny? Zanim zaprezentujemy zalety i wady każdego z rozwiązań, dowiedz się, czym właściwie różnią się one od siebie. Mieszkania i domy z rynku pierwotnego to lokale nowe, wprost od dewelopera. Rynek wtórny oferuje natomiast nieruchomości „z drugiej ręki”, czyli takie, z których ktoś już wcześniej korzystał. To niejedyna różnica pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym. Stan nieruchomości przekłada się bowiem na wiele innych aspektów, np. konieczność przeprowadzenia remontu, zapłacenia podatku przy zakupie itp.

Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego

Niewątpliwą i najważniejszą zaletą nieruchomości z rynku pierwotnego jest to, że są one po prostu nowe, co zwykle idzie w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami, a tym samym obniżeniem kosztów utrzymania. Zarówno mieszkanie, jak i budynek objęte są gwarancją i rękojmią. Wszystkie elementy konstrukcji i wyposażanie nieruchomości są nowe, co wpływa na ich użyteczność i niezawodność. To daje niemal pewność, że w ciągu najbliższych kilku-, kilkunastu lat w obiekcie nie trzeba będzie przeprowadzać większych remontów.

Współcześnie domy i mieszkania są budowane z wysokiej jakości materiałów o doskonałych parametrach, co przekłada się na komfort codziennego życia mieszkańców. Mieszkania na rynku pierwotnym są zazwyczaj widne, przestrzenne i dobrze oświetlone światłem naturalnym, posiadają balkony lub loggie. W budynkach montowane są windy i budowane parkingi podziemne. To wszystko sprawia, że zamieszkiwanie w nowym budownictwie jest bardzo wygodne i funkcjonalne. Wiąże się też z niższymi kosztami utrzymania, np. w zakresie ogrzewania. Budynki są ocieplone z zewnątrz, a instalacje grzewcze w środku są rozprowadzane w taki sposób, aby zapewnić optymalny komfort cieplny mieszkańcom.

Niewątpliwą zaletą mieszkania na rynku pierwotnym jest możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni. Lokale są najczęściej oddawane w stanie deweloperskim, czyli gotowe do wykończenia przez klienta. To pozwala je urządzić w pełni według własnego gustu. Możesz zatem zdecydować się na płytki w łazience, panele na podłogach czy meble w kuchni w takim kolorze i rodzaju, jakim tylko chcesz.

Mieszkania z rynku wtórnego – zalety

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, otrzymujesz lokal już urządzony. Dla jednych osób jest to zaleta, dla innych wada. Niedawno wyremontowane mieszkanie jest gotowe do zamieszkania – wprowadzasz się i możesz w nim wygodnie mieszkać. Musisz się jednak liczyć z tym, że aranżacja lokalu może nie być do końca w Twoim typie. Z tej przyczyny wiele osób i tak decyduje się na remont lokum i urządzenie go według własnego gustu. Miej też na uwadze, że mieszkania z rynku wtórnego świeżo po remoncie są sprzedawane drożej. W przypadku późniejszego remontu zapłacisz zatem podwójnie – raz za remont wykonany przez byłego właściciela, a drugi raz za swój.

Zaletą tego rozwiązania może być też lokalizacja. Starsze nieruchomości znajdują się zwykle bliżej centrum, co dla wielu osób stanowi istotny atut.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny – podejmij najlepszą decyzję

Kiedy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, a kiedy wtórnego? Planując zakup własnego „M”, zastanów się, jakie masz wobec niego oczekiwania i na czym Ci najbardziej zależy. Dzięki temu z łatwością zdecydujesz, które rozwiązanie jest lepsze dla Ciebie i Twoich bliskich. Lokum od dewelopera to świetna propozycja dla osób, którym zależy na nowym mieszkaniu w nowej nieruchomości, w pełni sprawnej i niezawodnej, której nikt wcześniej nie zamieszkiwał. To też najlepszy wybór dla tych, którzy chcą od podstaw urządzić mieszkanie według własnego gustu. Lokum z rynku wtórnego to z kolei dobre rozwiązanie, gdy zależy Ci na czasie, nie chcesz tracić czasu na prace wykończeniowe, a zamiast tego chcesz się szybko wprowadzić i zacząć mieszkać w lokalu.

Wg. stanu prawnego na dzień 26.07.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.