Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

12 sierpnia 2022

Osoby mieszkające w bloku dosyć często borykają się z problemem niewystarczającego wygłuszenia wnętrza. Słaba jakość izolacji akustycznej przekłada się na obniżenie komfortu bytowego, co staje się szczególnie dotkliwe, jeśli nad sobą mamy sąsiadów z małymi dziećmi. Za hałas w pomieszczeniach mieszkalnych równie często odpowiada gwar pobliskiej ulicy czy ruchliwa klatka schodowa. Na szczęście istnieją metody poradzenia sobie z tą niekorzystną sytuacją, dzięki którym można przywrócić upragnioną ciszę. Zastanówmy się zatem nad sprawdzonymi sposobami wyciszenia mieszkań. Jak poprawić parametry izolacyjne w lokalu mieszkalnym? Co warto wiedzieć o wyciszaniu wnętrz?

Na czym polega skuteczne wyciszenie mieszkania?

Istnieje kilka słabych punktów w mieszkaniach, przez które hałas bez przeszkód wnika do środka i burzy spokój lokatorów. Należą do nich ściany oddzielające sąsiednie mieszkania, sufity, drzwi, oraz okna. Wyciszenie mieszkania (określane również jako wytłumienie) warto odróżnić od pozornie synonimicznego pojęcia, jakim jest wygłuszenie. Wytłumienie wnętrza polega na nieskomplikowanych zabiegach organizacyjnych, dzięki którym dźwięki z otoczenia zostaną niejako wchłonięte przez elementy wyposażenia. Montaż grubej wykładziny podłogowej lub dywanu będzie stanowił barierę ochronną przed przenoszeniem hałasu do niższych kondygnacji. Podobną funkcję spełniają masywne zasłony i meble zajmujące całą powierzchnię ściany. Zanim podejmiemy decyzję o daleko idących inwestycjach, wyciszenie mieszkania warto zacząć od zabiegów aranżacji mebli i wspomnianych składników wyposażenia. Jeśli nie uzyskamy spodziewanych rezultatów, wówczas jedynym wyjściem pozostaje wygłuszenie, czyli poprawa parametrów izolacji akustycznej. Za chwilę opiszemy, jak prawidłowo przeprowadzić wyciszanie mieszkania w bloku. Warto mieć na uwadze, że wyciszanie wnętrza nie wymaga naruszenia pierwotnej struktury nieruchomości i może być zrealizowane również w starych mieszkaniach.

Wyciszanie mieszkania w bloku – co warto wiedzieć?

Uciążliwe dźwięki z otoczenia wnikają do mieszkania poprzez tzw. mostki akustyczne, zlokalizowane w cienkich ścianach, nieszczelnych oknach i drzwiach, czy słabo izolowanych sufitach. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt końcowy, warto zaplanować kompleksowe wyciszenie każdej z tych powierzchni. Analizując sposoby na wyciszenie mieszkania, musimy rozpocząć od ścian oddzielających poszczególne lokale. Najlepsze rezultaty osiągniemy montując ekrany akustyczne, których konstrukcja opiera się na płycie kartonowo- gipsowej lub płycie ołowianej. Efektem ubocznym procesu wyciszania będzie jednak zmniejszenie kubatury pomieszczenia – ścianki akustyczne zabiorą do 15 cm szerokości pokoju. Metodę alternatywną, choć nieco mniej skuteczną, stanowi montaż paneli ściennych z pianki poliuretanowej.

Przejdźmy teraz do okien, przez które wnika największa część dźwięków ulicznych. Wyciszenie mieszkania warto zaplanować już w momencie instalacji nowych okien. Zakup okien z wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej Rw nieco uszczupli nasz inwestycyjny budżet, jednak efekty często przekraczają najśmielsze oczekiwania. Jeśli nie mamy zamiaru inwestować w nowe okna, warto pomyśleć o zainstalowaniu rolet akustycznych. Ich funkcje wykraczają poza samo wyciszanie mieszkania w bloku – rolety skutecznie chronią przez uciążliwymi promieniami słonecznymi wnikającymi do wnętrza, a także sprawdzają się jako system antywłamaniowy w mieszkaniach ulokowanych na niższych kondygnacjach.

Jak wyciszyć mieszkanie, jeśli największy hałas dociera przez klatkę schodową? Z tego typu problemami spotykają się przede wszystkim właściciele mieszkań na parterze. Ich odcinek klatki schodowej zawsze będzie najbardziej ruchliwy, a co za tym idzie – generujący największe dawki hałasu. Do wygłuszenia drzwi doskonale nadają się specjalistyczne samoprzylepne maty wygłuszające, powszechnie dostępne na rynku materiałów budowlanych. W celu zachowania pierwotnej estetyki, warto pomyśleć o przykryciu maty tapicerką dostosowaną do stylu aranżacji wnętrza.

Sprawdzone sposoby na wyciszenie mieszkania w budynku wielorodzinnym

Opisaliśmy do tej pory efektywne sposoby na wyciszenie mieszkania, które dotyczą ścian działowych, drzwi i okien. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy największy hałas dociera do nas z sąsiedniej kondygnacji? Jak wyciszyć mieszkanie od hałasu dochodzącego z wyższego piętra? Wówczas jedyną dostępną opcją pozostaje montaż sufitu podwieszanego w grubą warstwą wełny mineralnej. Podwieszane sufity można wykonać z tradycyjnych płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym stopniu wyciszenia wnętrza, warto zainwestować w płyty akustyczne z klasą dźwiękochłonności A. Ich nieregularna struktura powierzchni gwarantuje skuteczne pochłanianie dźwięków, co przekłada się na wysoki komfort dla mieszkańców. Podobnie jak ścianki akustyczne, tak i sufity podwieszane zmniejszają nieco wymiary przestrzeni wewnętrznej. Jest to jednak niewielka cena w porównaniu z korzyściami, jakie przynosi ich montaż w dowolnej nieruchomości.

Wg. stanu prawnego na dzień 12.08.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.