Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

1 września 2022

Przemyślane zaprojektowanie mieszkań cechujących się niewielką powierzchnią często okazuje się dużym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ tego typu nieruchomości zwykle wymagają niezwykle dokładnego zaplanowania całej przestrzeni i dobrania kolorów oraz elementów wyposażenia w taki sposób, aby optycznie powiększały mieszkanie, a nie jeszcze bardziej je pomniejszały. Oprócz tego warto zadbać o to, aby nawet niewielkie pomieszczenia cechowały się funkcjonalnością i zapewniały domownikom komfortowe warunki codziennego życia. Dlatego dobrze jest poznać kilka sprawdzonych metod, które odpowiadają na pytanie, jak optycznie powiększyć małe mieszkanie, i tym samym zyskać pewność, że zaplanowana inwestycja okaże się w pełni udana.

Optyczne powiększenie mieszkania – dlaczego warto pamiętać o kolorach?

Decydując się na optyczne powiększenie mieszkania, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pojawiające się w nim kolory. Jasne odcienie, na przykład biel, szarość, wszelkiego rodzaju beże i pastelowe kolory, skutecznie odbijają naturalne światło, sprawiając, że dane pomieszczenie staje się lepiej oświetlone i w efekcie wydaje się również bardziej przestronne. Dotyczy to nie tylko kwestii wyboru kolorów ścian, ale także mebli – kolory powiększające pokój można z powodzeniem wykorzystać podczas wyboru regałów, szaf, stołów czy kanapy. Warto jednak zadbać o to, aby we wnętrzu panowała różnorodność i w sytuacji białych ścian zdecydować się na przykład na beżowe lub pastelowe meble. Dzięki temu pomieszczenie będzie jasne, ale jednocześnie sprawi wrażenie dobrze przemyślanego i starannie zaprojektowanego.

Oprócz tego w małych wnętrzach świetnie sprawdzają się lustra, które podobnie jak jasne kolory odbijają promienie słoneczne i czynią wnętrze optycznie większym. Warto przy tym wspomnieć, że lustra nie muszą pojawiać się jedynie w łazience, garderobie czy sypialnia jako miejsce, w którym można z łatwością dobrać odpowiednią stylizację. W ostatnich latach lustra coraz częściej pełnią funkcję ozdobną, dodając wnętrzom charakteru i przyciągając wzrok za sprawą swojego starannego wykończenia. Z tego też powodu, jeśli chodzi o małe wnętrze, godnym uwagi wyborem będą wysokie lub szerokie lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem są również przeszklone szafy lub regały, które można z łatwością dopasować do aranżacji całego wnętrza.

Małe wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu – czy warto się na nie decydować?

W przypadku projektowania niewielkich wnętrz można bardzo łatwo zagracić mieszkanie w wyniku zakupu zbyt wielu mebli lub ozdób. W efekcie pomieszczenia stają się nie tylko optycznie mniejsze, ale przede wszystkim mniej funkcjonalne. Dzieje się tak, ponieważ niekiedy aby otworzyć szafkę lub rozłożyć kanapę, będziemy musieli przesuwać niektóre elementy wyposażenia wnętrza lub stracimy możliwość swobodnego poruszania się po pokoju. Z tego powodu podczas planowania wystroju małych wnętrz coraz więcej osób korzysta z inspiracji ze stylu minimalistycznego. Czym wyróżniają się tego typu aranżacje i kiedy warto się na nie zdecydować?

Styl minimalistyczny pozwala na przemyślane urządzenie całego wnętrza w taki sposób, aby było ono niezwykle eleganckie i jednocześnie funkcjonalne. Dlatego w tego typu wnętrzach pojawiają się przede wszystkim proste kształty i kolory, które bardzo dobrze się ze sobą komponują. Można również zauważyć mniejszą ilość ozdób, które w przypadku niewielkich pomieszczeń często zabierają wiele cennej przestrzeni i utrudniają utrzymanie wnętrza w czystości. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że podczas projektowania mniejszych wnętrz nie trzeba ściśle kierować się wszystkimi zasadami obecnymi w stylu minimalistycznym. Zamiast tego można z powodzeniem wybrać kilka reguł, które wydadzą nam się najbardziej sensowne i wdrożyć je w poszczególne projekty pomieszczeń.

Optycznie powiększenie mieszkania – funkcjonalne rozwiązania, które pomagają zaoszczędzić przestrzeń

Zastanawiając się, jak optycznie powiększyć małe mieszkanie, warto także zwrócić szczególną uwagę na wybór mebli, które będą nie tylko świetnie się prezentować, ale także zachwycać swoją funkcjonalnością. Niesłabnącą popularnością cieszą się między innymi kanapy z funkcją spania, które w przypadku przyjazdu gości można w łatwy sposób zamienić w wygodne miejsce do spania. Oprócz tego zainteresowaniem wyróżniają się rozkładane stoły, które również świetnie sprawdzają się podczas spotkań z bliskimi osobami, a także pojemne szafki kuchenne składające się z kilku poziomów, regały z możliwością dopasowania wysokości półek oraz podwieszane szafki i półki, które pozwalają na łatwiejszą organizację niewielkich przedmiotów.

Wg. stanu prawnego na dzień 1.09.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.