Czy zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z ryzykiem?

29 sierpnia 2022

Inwestycja w zakup mieszkania od dewelopera lub prywatnej osoby zwykle należy do większych wydatków, co sprawia, że niekiedy wiąże się ona z dużymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa całej transakcji. Mimo to zdaniem wielu inwestorów zawieranie umów z deweloperami zwykle oznacza mniejsze ryzyko i prawdopodobieństwo podpisania niejasnych dla nabywcy dokumentów. W dużej mierze wpływa na to ustawa deweloperska, która po ostatnio wprowadzonych poprawkach skutecznie zabezpiecza interesy inwestorów i wiąże się z większą transparentnością umów. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zalety zakupu mieszkania od dewelopera i co sprawia, że decyduje się na niego tak wiele osób.

Zakup mieszkania od dewelopera – wady i zalety

Decyzja dotycząca zakupu poszczególnych nieruchomości w przypadku prywatnych nabywców często jest bardzo dobrze przemyślana i poparta zapoznaniem się ze wszystkimi ważnymi dokumentami oraz zaprezentowanymi planami. Warto jednak wspomnieć, że zrozumienie umów pisaniem językiem oficjalnym i prawniczym niekiedy może stwarzać wiele trudności, a także prowadzić do niedopowiedzeń, które w przypadku nabywców mogą wiązać się z dużymi stratami finansowymi. Z tego powodu w 2021 roku wprowadzono poprawki do takich dokumentów jak między innymi ustawa deweloperska, która reguluje stosunki między deweloperem a nabywcą. Dzięki niej ryzyka zakupu mieszkania, które okaże się nieudaną inwestycją z przyczyn niezależnych od nabywcy, znacznie maleją. Dzieje się tak, ponieważ wspomniana ustawa chroni interesy inwestorów, gwarantując im przejrzystość podpisywanych umów, a także bezpieczeństwo wpłaconych środków, które w przeciwnym razie mogłyby przepaść w wyniku ogłoszenia przez firmę niewypłacalności.

Decydując się na mieszkanie od dewelopera, wady i zalety często wiążą się również z kwestiami finansowymi. W przypadku prywatnych osób, które chcą sprzedać swoją nieruchomość, niekiedy można spotkać się z bardziej atrakcyjnymi stawkami, które nie nadwyrężą zbyt mocno budżetu przeznaczonego na inwestycję. Z kolei mieszkanie od dewelopera w zależności od stanu podczas odbioru może cechować się nieco wyższymi cenami wynikającymi na przykład z droższych materiałów, nowoczesnego projektu czy atrakcyjnej lokalizacji. W takim przypadku nabywcom trudniej będzie prowadzić ewentualne negocjacje poszczególnych stawek. Warto jednak wspomnieć, że inwestując w mieszkanie od dewelopera, które dopiero powstaje i zostanie wykończone w ciągu najbliższych kilku lat, można spotkać się z promocyjnymi cenami za metr kwadratowy. Ponadto na cenę wpływają takie czynniki jak umiejscowienie mieszkania (parter, piętro, poddasze), dostęp do balkonu lub tarasu, widok z okna czy chęć wykupienia miejsca parkingowego.

Ryzyka zakupu mieszkania – na co warto zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy?

Choć umowa deweloperska w dużym stopniu zabezpiecza interesy nabywców i skutecznie chroni ich przed nieudanymi inwestycjami, warto także zwrócić uwagę na inne aspekty, które mogą mieć duży wpływ na komfort codziennego życia w nowym miejscu, a które niekoniecznie będą wynikały z nieuczciwych pobudek dewelopera. Bardzo dużo zależy bowiem od indywidualnych oczekiwań i preferencji każdego inwestora. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie nowej nieruchomości warto zastanowić się nad takimi kwestiami jak:

  • lokalizacja mieszkania – czy zależy nam na szybkim dojeździe do przedszkola, szkoły lub pracy? Czy chcemy mieć łatwy dostęp do zielonych terenów, czy bardziej zależy nam na dostępie do sklepów i centrum miasta? Czy wolimy mieszkanie w spokojnej okolicy, czy nie przeszkadza nam hałas?
  • skomunikowanie z innymi częściami miasta – jak daleko jest do najbliższego przystanku? Dokąd dojeżdżają poszczególne linie? Czy w godzinach szczytu nie tworzą się bardzo długie korki?
  • rozkład nieruchomości i jej umiejscowienie – czy wolimy otwarte przestrzenie, czy cenimy sobie zamykane pokoje? Czy zależy nam na balkonie lub tarasie? Czy mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze z windą? Czy nieruchomość wyróżnia się dobrą izolacją termiczną, jeśli znajduje się na parterze lub na poddaszu?

Odpowiedzi na tego typu pytania pomogą w wyborze nieruchomości, która spełni najważniejsze oczekiwania nabywców. Warto przy tym pamiętać, że dla każdej osoby poszczególne cechy mieszkania będą miały inne znaczenie, dlatego powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami i oczekiwaniami.

Wg. stanu prawnego na dzień 29.08.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.