Salon z aneksem kuchennym, czyli jak połączyć wygodę z funkcjonalnością

6 września 2022

Starannie zaprojektowane wnętrza stają się idealną przestrzenią dla domowników, w której mogą wypocząć, a także spędzić czas z bliskimi osobami. Z tego powodu w ostatnich latach coraz więcej osób skupia się nie tylko na funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, ale także na ich wystroju oraz panującej wewnątrz domu atmosferze. Warto przy tym wspomnieć, że niesłabnącą popularnością cieszą się między innymi otwarte przestrzenie, które pozwalają na stworzenie wielu wyjątkowych aranżacji i które jednocześnie sprzyjają spotkaniom z przyjaciółmi oraz licznym rozmowom. Dlatego dużym zainteresowaniem wyróżnia się także salon połączony z kuchnią, który sprawia, że przygotowywanie posiłków dla gości nie musi odbywać się w innym zamkniętym pomieszczeniu, a czas spędzony na gotowaniu czy sprzątaniu może być również okazją do wielu ciekawych rozmów.

Salon z aneksem kuchennym – na czym polega tego typu rozwiązanie?

Projekty wnętrz, które łączą salon z aneksem kuchennym, okazują się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów pragnących uzyskać otwarte oraz funkcjonalne pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ możliwość rezygnacji ze ścian odgradzających kuchnię od reszty pomieszczeń pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca, które można wykorzystać do instalacji dodatkowych szafek lub różnego rodzaju ozdób. Z tego powodu salon z aneksem kuchennym często okazuje się mniejszym wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację poszczególnych wnętrz. Warto przy tym wspomnieć, że uwzględnienie w projekcie odpowiednich systemów odprowadzania zapachów i pary wodnej skutecznie zmniejsza ryzyko ewentualnych uszkodzeń czy zabrudzeń mebli znajdujących się w salonie.

W przypadku takiego projektu jak salon z kuchnią zalety podobnego rozwiązania docenią przede wszystkim właściciele mniejszych mieszkań, którzy chcieliby optycznie powiększyć przestrzeń. Funkcjonalność tego typu aranżacji sprawia, że można z powodzeniem zdecydować się na nieco mniejszą kuchnię, która mimo swoich niewielkich wymiarów nie będzie sprawiała wrażenia ciasnej i niepojemnej. Ponadto jako połączenie salonu z aneksem kuchennym można wykorzystać wyspę lub stół, który świetnie sprawdzi się jako wygodna przestrzeń jadalniana dla wszystkich domowników. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że decydując się na rozsuwany stół, można zyskać dodatkową przestrzeń do serwowania posiłków w sytuacji różnych rodzinnych uroczystości czy przyjęć ze znajomymi.

Nowoczesny aneks kuchenny – najważniejsze wady i zalety

Decydując się na taką inwestycję jak aneks kuchenny, wady i zalety to kwestie, nad którymi zastanawia się wielu właścicieli mieszkań. Dlatego warto wspomnieć, że wśród zalet połączenia salonu z kuchnią możemy przede wszystkim wskazać takie cechy jak:

  • otwarta przestrzeń,
  • optyczne powiększenie pomieszczeń,
  • możliwość uzyskania niewielkiej, ale praktycznej kuchni,
  • możliwość połączenia kuchni z salonem za pomocą stołu jadalnianego,
  • możliwość rezygnacji z dodatkowych zabudowań w mieszkaniu,
  • brak konieczności przerywania rozmowy z bliskimi osobami z powodu przygotowywania posiłków,
  • możliwość przebywania w salonie i jednoczesnego pilnowania gotujących się posiłków.

Jeśli chodzi o salon z kuchnią, zalety takiego rozwiązania dla wielu osób okazują się niezwykle komfortową oraz praktyczną opcją, która ułatwia codzienne gotowanie czy sprzątanie aneksu kuchennego. Ponadto salon połączony z kuchnią sprawia, że możemy z łatwością serwować posiłki podczas rodzinnych spotkań bez konieczności przerywania rozmowy i wychodzenia z pokoju, co dla wielu osób okazywało się dużą trudnością w przypadku organizowania różnego rodzaju świąt czy innych rodzinnych uroczystości.

Warto jednak wspomnieć, że decydując się na salon połączony z kuchnią, można również spotkać się z pewnymi wadami takiej aranżacji, które dla niektórych domowników mogą wiązać się z dyskomfortem. Należy między innymi zwrócić uwagę na fakt, że podczas gotowania do salonu mogą łatwo przedostawać się różnego rodzaju zapachy, które nie zostaną odprowadzone przez system wentylacji. Dlatego osoby, którym zależy na pozbyciu się tego typu aromatów, powinny zainwestować w bardziej wydajną wentylację i zwrócić na to uwagę jeszcze na etapie tworzenia pierwszych projektów. Dużą popularnością cieszą się między innymi okapy montowane przy blacie w pobliżu kuchenki, które wyróżniają się bardzo dużą mocą i skutecznością działania.

Oprócz tego należy również pamiętać o tym, że łącząc salon z aneksem kuchennym, powinniśmy liczyć się z hałasami, które mogą docierać do nas z kuchni podczas odpoczynku lub rozmowy z innymi osobami. Odgłosy gotowania, działających sprzętów lub sprzątania niekiedy mogą utrudniać skupienie się na obowiązkach czy rozmowie, dlatego dla niektórych domowników takie rozwiązanie może wiązać się z dyskomfortem. Podobną trudnością mogą ponadto okazać się wysokie temperatury pojawiające się podczas gotowania, które wpłyną również na wyższą temperaturę w salonie i które bywają bardziej uciążliwe szczególnie w przypadku letnich, upalnych dni.

Wg. stanu prawnego na dzień 6.09.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.