Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? 3 zasady aranżacji

18 października 2021

Dobrze zaaranżowane pomieszczenie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. To szczególnie ważne w przypadku kuchni. Prawidłowo urządzona pozwala czerpać przyjemność z gotowania, ponieważ każda czynność wykonywana może tu być automatycznie, bez napotykania przeszkód. Jak urządzić kuchnię funkcjonalną? Ważne jest trzymanie się kilku istotnych zasad. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Urządzanie kuchni to spore wyzwanie, jeśli chce się uzyskać efektowne i ergonomiczne wnętrze zarazem. Kluczem do sukcesu jest znajomość trików, które stosują architekci wnętrz. Zobacz, o czym warto pamiętać podczas urządzania funkcjonalnej kuchni.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Przemyśl układ

Jednym z najbardziej istotnych zadań podczas aranżowania kuchni jest określenie, jaki układ mebli będzie najbardziej funkcjonalny. Projektanci zazwyczaj przed przystąpieniem do pracy dokładnie zapoznają się z wymiarami wnętrza. Jeśli jest to budynek już wykończony, konieczne jest sprawdzenie, w którym miejscu w kuchni znajdują się: komin wentylacyjny, przyłącze i rury do gazu, instalacja wodno-kanalizacyjna, okna i drzwi itp. Po rozrysowaniu na projekcie tych elementów, można zastanawiać się, jaki układ mebli będzie najbardziej funkcjonalny w tym konkretnym przypadku.

W kuchni wąskiej i długiej dobrym rozwiązaniem jest układ jednorzędowy, a więc z meblami ustawionymi pod jedną z dłuższych ścian. Gdy wnętrze nie jest bardzo wąskie, można zastosować układ dwurzędowy, ustawiając meble na obu dłuższych ścianach – przy założeniu, że okno i drzwi umieszczone są na krótszych. W aneksach kuchennych najlepiej sprawdzi się układ jednorzędowy, ale z wyspą kuchenną lub meble ustawione w literę L. Kiedy dobrym wyborem będzie układ mebli w literę U? W kuchniach ustawnych, najlepiej kwadratowych i o sporej powierzchni.

Jak zaplanować kuchnię? Pamiętaj o trójkącie

Jak urządzić kuchnię, aby wykonywanie codziennych czynności, np. gotowania, zmywania czy wypakowywania zakupów, było przyjemnością? Pomocna jest zasada trójkąta, a więc optymalnego rozlokowania stref w kuchni. Trójkąt roboczy powinien mieścić się między trzema ważnymi punktami w kuchni, a więc lodówką, zlewem i kuchenką. Każde z nich należy umieścić tak, aby wypadały na wierzchołkach wyobrażonego trójkąta. Zwróć uwagę, aby nie wypadały one w tym samym miejscu co ciąg komunikacyjny np. prowadzący do salonu.

W jakiej odległości od siebie ustawić te sprzęty AGD oraz zlew? Zgodnie z wytycznymi właściwy dystans między lodówką a kuchenką nie powinien przekraczać 2,7 metra (w przypadku naprawdę przestronnych pomieszczeń) i nie być mniejszy niż 1,2 metra. Od zlewu do lodówki, a także od zlewu do kuchenki nie może być więcej niż 2,1 metra i nie mniej niż 1,2 metra. Łączna długość ramion trójkąta roboczego w kuchni nie powinna przekraczać 7 metrów. Takie odległości i układ sprzętów zdecydowanie ułatwią i przyspieszą pracę w kuchni.

Jak urządzić kuchnię? Nie zapomnij o miarce

Jak zaplanować kuchnię, która będzie nie tylko ładna, ale przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu? Chcąc stworzyć kuchnię ergonomiczną, nie zapomnij o miarce i właściwym jej wykorzystaniu. Oprócz dokładnego zmierzenia pomieszczenia, aby dopasować do niego meble kuchenne, konieczne jest umieszczenie na właściwej wysokości m.in. blatu kuchennego, zlewu czy sprzętów AGD w zabudowie. Istotna jest także odległość sprzętów od siebie nawzajem, a także np. od okna czy drzwi.

Jeśli masz długą i wąską kuchnię, istotne jest, aby odległość szafek od przeciwległej ściany wynosiła co najmniej 0,9 m. Taka odległość pozwoli na swobodne przechodzenie, obracanie się i kucanie, np. aby wyjąć przedmioty z dolnych szafek. Jeśli jesteś osobą o większych gabarytach, pamiętaj, aby odpowiednio powiększyć ten dystans. Blat zazwyczaj mocuje się na wysokości 0,85 m, ale jeśli domownicy są niscy, można zmniejszyć tę wysokość do 0,8 m. W przypadku osób zdecydowanie wyższych można zwiększyć tę odległość. Jak znaleźć optymalną wysokość blatu w małej kuchni? Stań prosto, zegnij rękę w łokciu i zmierz wysokość od podłogi do łokcia. Od otrzymanego wyniku odejmij ok. 10-15 cm – znasz już wysokość blatu odpowiednią do Twojego wzrostu.

Wg. stanu prawnego na dzień 18.10.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.