Mieszkanie dla rodziny z dzieckiem – na co zwracać uwagę?

3 lutego 2023

Wybierając mieszkanie dla rodziny z dziećmi, warto uwzględnić zarówno aktualne, jak i przyszłe potrzeby domowników i zadbać, by każdy z nich miał zapewnioną odpowiednią przestrzeń dla siebie. Jak pogodzić kwestię komfortu i prywatności z czynnikami ekonomicznymi, na co zwracać uwagę i czy lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie w centrum, czy dom pod miastem?

Zakup mieszkania dla rodziny – najważniejsze czynniki

Na samym początku warto zaznaczyć, że do kupna mieszkania dla pary z dziećmi powinno się podchodzić nieco inaczej niż do zakupu lokalu np. na wynajem. O wiele większą rolę będzie miał tutaj do odegrania wysoki standard, ale również dostępna przestrzeń. Jeśli chcemy kupić mieszkanie lub dom dla dużej rodziny, każdy metr kwadratowy może okazać się bezcenny. Jednak powierzchnia mieszkalna i użytkowa to nie wszystko. Równie istotne są takie aspekty, jak:

  • liczba i rozkład pomieszczeń,
  • standard osiedla oraz jego lokalizacja,
  • najbliższe otoczenie inwestycji,
  • bliskość niezbędnych usług.

Mieszkanie dla rodziny – liczba pokoi i metraż

Nie jest tajemnicą, że planując zakup mieszkania dla rodziny, wiele osób najczęściej zaczyna porównywanie ofert od powierzchni oraz liczby pomieszczeń. Jak duże powinno być mieszkanie lub dom dla 4-osobowej rodziny? Minimalna powierzchnia mieszkalna, która pozwoli na komfortowe korzystanie z wnętrz i zapewni wszystkim domownikom minimum prywatności, to ok. 60 m2 w przypadku lokalu w bloku oraz 80 m2 w domu wolnostojącym.

Warto jednak pamiętać, że duża powierzchnia nie zawsze oznaczać będzie komfortowe mieszkanie, szczególnie jeśli liczba pomieszczeń jest mała. Warto wybierać lokale, które oferują odpowiednią liczbę pokoi lub w razie potrzeby, umożliwiają podział większego pomieszczenia na dwa mniejsze. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalny rozkład, który zapewni komfortowe korzystanie z lokum wszystkim jego mieszkańcom.

Standard osiedla, a mieszkanie dla rodziny

Podpisując umowę na zakup mieszkania dla rodziny, warto również upewnić się, że osiedle łączy bezpieczeństwo z odpowiednio wysokim standardem. Nowoczesne place zabaw, bliskość terenów rekreacyjnych czy monitoring to tylko niektóre aspekty, które będą miały wpływ na komfort naszego życia.

Czym powinna charakteryzować się najbliższa okolica?

Dla wielu rodziców istotne jest również to, czy mieszkanie dla rodziny znajduje się w niewielkiej odległości od szkoły, przedszkola czy centrum handlowego. Nie bez znaczenia jest również bliskość innych usług – gabinetów medycznych, aptek oraz pozostałych punktów usługowych, które umożliwią załatwianie najpilniejszych codziennych potrzeb bez pokonywania dużych odległości.

Mieszkanie czy dom dla dużej rodziny?

Na koniec warto zastanowić się, czy w przypadku pary z większą liczba dzieci lepszym rozwiązaniem niż mieszkanie nie będzie kupno domu – wolnostojącego lub w zabudowie szeregowej. Dom dla dużej rodziny – nawet położony nieco dalej od centrum – to synonim wyższego komfortu, prywatności oraz większej ilości przestrzeni. Jego walory docenią z pewnością wszyscy ci, którzy planują powiększenie rodziny w przyszłości.

Wg. stanu prawnego na dzień 3.02.2023 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.