Kiedy mieszkanie jest z rynku pierwotnego?

2 lipca 2021

Na rynku nieruchomości znaleźć można domy i mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego oraz wtórnego. W tym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzują się lokale tego pierwszego rodzaju. Dowiedz się, czym jest pierwotny rynek, jakie są jego zalety oraz co go różni od rynku wtórnego.

Rynek pierwotny – co to jest?

Pojęcie „pierwotny rynek” oznacza nowe, nieużywane domy, mieszkania oraz lokale usługowe, które nigdy nie były zamieszkałe. Nieruchomości te pochodzą bezpośrednio od podmiotu zajmującego się jego budową, czyli dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej. Kupujący lokal jest jego pierwszym właścicielem.

Nabywając lokal z rynku pierwotnego, masz do wyboru szeroki wachlarz terminów oddania inwestycji do użytku. W zależności od tego, w jakiej fazie budowy znajduje się aktualnie inwestycja, możesz zdecydować się na zakup budynku, który dopiero będzie powstawał, a także lokum na etapie stanu surowego otwartego albo zamkniętego. Masz też możliwość kupienia mieszkania w stanie deweloperskim, tj. z instalacjami, gotowego do wykończenia, a w niektórych przypadkach również lokum „pod klucz”, czyli w pełni wykończonego.

Mieszkania rynek pierwotny – zalety i korzyści

Jeśli chodzi o domy i mieszkania, rynek pierwotny zapewnia wiele korzyści i zalet. Podstawowym atutem nowych nieruchomości jest to, że zostały one niedawno wybudowane, dzięki czemu przysługują na nie gwarancja i rękojmia od dewelopera. Są nowe, a przez to wszystkie znajdujące się w nich instalacje, drzwi, okna nie były nigdy używane. To odnosi się również do stanu budynku – nowa elewacja, dach, winda czy świeżo pomalowane klatki schodowe cechują się efektownym wyglądem i najwyższą funkcjonalnością.

Wybierając nowe lokum, masz też gwarancję, że nikt w nim wcześniej nie mieszkał, a w związku z tym nie wprowadzał swoich zmian. Otrzymujesz więc lokal, który możesz w pełni zaaranżować, bez konieczności wcześniejszego zrywania tapet, podłóg czy glazury w łazience, co pozwala ograniczyć koszty i czas potrzebne na wykonanie remontu. Nowe mieszkanie daje pełną swobodę w kreowaniu wnętrza. Wielu deweloperów oferuje jednak klientom możliwość wykończenia mieszkania „pod klucz”, co pozwoli Ci od razu wprowadzić się do swojego wymarzonego domu.

Nowe budownictwo wiąże się także z nowoczesną estetyką i architekturą, a także korzystaniem z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, co przekłada się na wysoką użyteczność lokali. Zaletą tego rodzaju nieruchomości jest też efektywnie zaprojektowana infrastruktura na osiedlu. Deweloperzy dbają bowiem o to, aby stworzyć właściwą infrastrukturę techniczną, wystarczającą liczbę miejsc parkingowych oraz zaplanować lokalizację osiedla tak, aby punkty handlowo-usługowe znalazły się w bliskiej odległości.

Wtórny a pierwotny rynek

Mieszkania z rynku wtórnego to lokale „z drugiej ręki”, które były już wcześniej zamieszkane. Są one kupowane zazwyczaj od osób prywatnych. Nierzadko są nieco tańsze niż lokale z rynku pierwotnego, jednakże często wymagają poniesienia kosztów związanych z pracami remontowymi obejmującymi nie tylko zmianę wystroju, ale również wymianę lub naprawę instalacji. Ich atutem może być lokalizacja – starsze lokale, np. w kamienicach, znajdują się najczęściej w centrum miasta, co stanowi ważną zaletę dla wielu osób. Wybierając je, należy się jednak liczyć m.in. z brakiem garażu podziemnego lub miejsc postojowych.

Starając się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku wtórnego, najczęściej musisz podpisać umowę przedwstępną zakupu lokalu. W przypadku pierwotnego rynku podstawą starań we wstępnej analizie zdolności kredytowej jest natomiast tzw. umowa rezerwacyjna. Następnie przy zakupie nowego lokalu podpisywana jest notarialna umowa deweloperska, a po odbiorze technicznym ostateczna umowa notarialna przeniesienia prawa własności. Jeśli chodzi natomiast o nabycie nieruchomości używanej, nie jest konieczne podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza. W kancelarii trzeba natomiast zawrzeć umowę kupna-sprzedaży.

Wg. stanu prawnego na dzień 02.07.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.