Czy warto kupować mieszkanie na parterze?

29 czerwca 2021

Choć z roku na rok, w ofercie deweloperów zwiększa się liczba mieszkań sytuowanych na poziomie 0, lokali na parterze w dalszym ciągu jest mniej niż tych budowanych na wyższych kondygnacjach. Czy mieszkanie na parterze rzeczywiście oznacza niższy komfort niż lokal położony na piętrze? Odpowiadamy na pytanie o to, czy warto wybrać mieszkanie na parterze.

Mieszkanie na parterze – opinie i zalety

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wśród deweloperów dominowały opinie, że mieszkanie na parterze to produkt, który sprzedaje się znacznie trudniej od lokali położonych na pierwszym, drugim czy trzecim piętrze w bloku. Ostatnie lata to wyraźne odwrócenie trendu – rośnie liczba lokatorów, zainteresowanych kupnem mieszkania na poziomie przyziemia. Wszystko dlatego, że nowe budownictwo pozwala cieszyć się na parterze tymi samymi udogodnieniami, jakie oferują lokale na wyższych kondygnacjach. Jednocześnie, do minimum ograniczone zostają niedogodności znane z budowanych w poprzednim systemie bloków „z wielkiej płyty”. Jakie są więc podstawowe argumenty, które powodują, że warto kupić mieszkanie na parterze?

Niższa cena mieszkania

W zdecydowanej większości przypadków, mieszkanie na parterze nadal będzie o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych tańsze od lokalu w tym samym standardzie, usytuowanym np. na trzecim piętrze. Im więcej poziomów dzieli dwa konkretne lokale, tym wyższa różnica w ich cenie.

Możliwość zakupu lokalu z ogródkiem

Zaletą wielu parterowych lokali jest możliwość ich zakupu łącznie z ogródkiem przylegającym do budynku. Osoby, które w sercu ruchliwego miasta lub na nowoczesnym osiedlu marzą o własnym kawałku zieleni, często decydują się właśnie na zakup mieszkania na parterze. Taka lokalizacja daje bowiem szereg dodatkowych alternatyw w zakresie wypoczynku, rekreacji, uprawy roślin lub dziecięcych zabaw.

Mieszkanie na parterze to łatwiejsza komunikacja

Osoby starsze, rodziny z małymi dziećmi, ale także lokatorzy z ograniczeniami ruchowymi doceniają parterową lokalizację mieszkań, ze względu na łatwą, bezproblemową komunikację. Szczególnie w starszych budynkach, gdzie nie ma windy, pokonywanie za każdym razem nawet kilkuset schodów może stanowić spore utrudnienie. Wybierając lokal parterowy, nie tylko szybciej wyjdziesz na zewnątrz, ale także znacznie łatwiej wniesiesz do domu meble, wózek z dzieckiem oraz inne przedmioty.

Parter, a kwestie bezpieczeństwa

Jeśli chodzi o mieszkanie na parterze, opinie o braku prywatności czy niższym bezpieczeństwie zwykle nie mają już wiele wspólnego z rzeczywistością. Nowoczesne inwestycje deweloperskie wyposażone są w liczne rozwiązania takie jak systemy alarmowe, monitoring czy całodobowa ochrona, dzięki czemu na poziomie 0 mieszka się równie bezpiecznie, co na wyższych kondygnacjach. Łatwe w obsłudze rolety oraz inne inteligentne rozwiązania zapewniają również prywatność na odpowiednim poziomie. Z całą pewnością nie trzeba więc obawiać się o to, że ciekawscy przechodnie będą zaglądać nam do domu przez okna.

Mieszkanie na parterze – czy warto?

Obecnie, parterowe mieszkania nie kojarzą się już obniżonym standardem czy brakiem prywatności. Jednocześnie w wielu przypadkach, są to lokale dużo tańsze od nieruchomości w tym samym standardzie, lokalizowanych na wyższych piętrach. Nic więc dziwnego, że przybywa lokatorów, wybierających właśnie mieszkanie na parterze. Czy warto zdecydować się na taki zakup? Naszym zdaniem tak. Łatwiejszy dostęp, bezpośrednie sąsiedztwo wielu znajdujących się na dolnych kondygnacjach usług oraz możliwość zakupu nieruchomości wraz z prywatnym ogrodem, to tylko niektóre z wielu zalet, przeczących obiegowej opinii o mieszkaniach na parterze i związanych z tym niedogodnościach.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą lokali mieszkalnych na sprzedaż w nowoczesnych inwestycjach deweloperskich w Warszawie i Gdańsku realizowanych przez firmę Waryński. Gwarantujemy indywidualne doradztwo oraz pomoc w wyborze wymarzonego mieszkania, w pełni odpowiadającego Twoim indywidualnym potrzebom.

Wg. stanu prawnego na dzień 29.06.2021 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.